Küreselleşmenin yaygınlaştığı günümüzde, işverenler de artık yurtdışında okumuş mezunları işe almayı tercih ediyor. Uluslararası bir bakış açısına sahip, başka kültürlerden haberdar ve dünyanın dört bir yanından gelen meslektaşlar, hissedarlar ve müşterilerle çalışabilecek yetenek ve esnekliğe sahip kişiler arıyorlar. Sadece işverenler değil, hükümetler de artık uluslararası düzeyde eğitimin öneminin farkında. Hollanda, Singapur, Kanada, Çin, Malezya ve Japonya gibi ülkelerin uluslararası öğrencileri çekmek için geliştirdiği büyük planlar ve sistematik çalışmalar var.

İşverenler ve hükümetler bunu epey önemsiyorlar ama yurtdışında okumak gerçekten de avantajlı mı? Aslına bakılırsa, eğitim için başka bir ülkeye gitmek, yurtdışı tatiline benzemez. Bir yandan derslerle boğuşurken, bir yandan da normal hayatınızı devam ettirmek hiç de kolay bir iş değildir. Bu nedenle, çok çalışmanız ve bulunduğunuz yerin düzenini öğrenip o ülkenin dilini konuşmanız gerekir.

Evet, hemen hemen her şeyde olduğu gibi, bunun da kendine göre zorlukları vardır. Ancak getirileri düşünüldüğünde, bu güçlükler gözünüzde o kadar da büyümeyecektir.

İşte avantajları!

Yurtdışında okumanın getirdiği güçlüklerin üstesinden gelmenizi sağlayacak temel avantajlar şunlardır:

  • Bu deneyim, ufkunuzu genişletmenize ve yeni bir ülkeyi ve kültürü tanımanıza yardımcı olacaktır. En önemlisi, kişisel gelişiminize büyük bir katkıda bulunacaktır. Düşünsenize, hiç bilmediğiniz bir toplumun içine karışıyorsunuz ve bambaşka bir kültür, hiç tanımadığınız adetlerle karşılaşıyorsunuz. Elbette ki, dil unsurunu da unutmamak lazım. Vaktinizin tamamını kendi ülkenizden insanlarla geçirmediğiniz sürece, öğrenciliğinizin sonuna dek çok farklı yaşam biçimleri hakkında fikir edinebilirsiniz.

Bu sayede, dünya görüşünüz sadece yaşadığınız ülkenin kültürü veya insanları ile sınırlı kalmaz. Çevrenizde sizin gibi birçok uluslararası öğrenci olacaktır. Bu kişilerin bir kısmı hayatınızın sonuna dek görüşmeye devam edeceğiniz arkadaşlarınız olabileceği gibi, iş yaşamınızda da karşınıza çıkmaları mümkündür. Unutmayın ki, profesyonel iletişim ağları büyük bir öneme sahiptir.

Siz başkalarının kültürünü öğrenirken, onlar da sizinkini gözlemleyecektir. Yani, aynı zamanda da ülkenizi temsil edeceksiniz. Belki kültürünüzle ilgili daha önce fark edemediğiniz ama bu tecrübe sayesinde ayırdına varacağınız noktalar vardır.

Tüm bunlar, siz farkında olmadan daha esnek ve uyumlu bir birey olmanızı sağlayacaktır. Şunu da unutmamak lazım: Eğer ilk defa evinizden uzakta yaşamaya başladıysanız, o zaman daha önce bilmediğiniz bazı şeyleri de yapmayı öğreneceksiniz. Artık bağımsız yaşamanın zamanı geldi!

  • Yeni bir çalışma ortamı, farklı öğrenme ve öğretme metotları ve değişik bir akademik yaklaşım ile tanışacaksınız. Belki uzun süre o ülkenin öğrencilerini gözlemleyecek ve onların sınıf içinde nasıl davrandıklarını, öğretim üyeleri ile nasıl bir iletişim içinde olduklarını anlamaya çalışacaksınız. Bu da sınıfta daha çok zaman geçirmenize ve öğretim üyeleri ile sürekli olarak irtibat halinde olmanıza yol açacaktır.

Tüm bunlar bilginin yaygınlaştırılması konusunda yepyeni bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olacaktır.

  • Özgeçmişiniz uluslararası bir nitelik kazanacaktır ve bu işverenlere sizin dinamizminizi gösterecektir. Dünya çapında operasyonları olan büyük şirketler genellikle bu tip adayları tercih eder. Aslında, işverenler için yüksek lisansınızı veya doktoranızı ille de yurtdışında yapmış olmanıza gerek yoktur. Öğrenci değişim programları, yurtdışı stajları ve gönüllü çalışılan projeler de onlar için caziptir.
  • Yurtdışında eğitim, dil yeteneğinizi geliştirmek için büyük bir fırsattır. Yeni bir dil, kendinize yapacağınız en önemli yatırımlardan biridir.
  • Alacağınız yurtdışı eğitimi siz için farklı kariyer fırsatları yaratacaktır. Eğitim aldığınız kurumdaki danışmanınız muhtemelen iç piyasayı çok iyi bilir, hatta ülke çapında bazı işverenleri tanır. Orada bulunduğunuz sürece katılacağınız kariyer fuarları da size yeni iş kapıları açabilir ya da çok özel staj fırsatları sunabilir.

Tüm bunları sıraladıktan sonra size soruyoruz: Gerçekten bu avantajlar zorlukları gölgede bırakmıyor mu?

 

Share Button