18

Akademik Yayıncıların Yeni Keşfi: Video Pazarlama

Son zamanların en popüler pazarlama yöntemlerinden biri nedir diye sorsam mutlaka şu cevabı verecek biri çıkacaktır: İçerik pazarlama. Ürün veya hizmet satan şirketlerin çoğu, internette ne kadar mevcut olurlarsa o kadar popüler olacaklarını ve buna bağlı olarak da o kadar fazla satış yapacaklarını keşfetmeye başladı. İnternette ne kadar çok içerik üretirseniz o kadar varsınız, tabii ki bu içerikler kaliteli olduğu sürece.

İçerik pazarlamanın en önemli silahlarından biri ise video pazarlamadır. Görsel içerikler yazıdan daha çok ilgi çeker ve sosyal medyada daha çok paylaşılır. Bu da internetteki milyonlarca insanın dikkatini çekmenizi kolaylaştırır. Kurumsal şirketlerin çoğu video pazarlama konusunda oldukça iyi işler çıkarıyor, fakat sadece şirketler mi bu yöntemi kullanıyor? Hayır, artık akademik yayıncılar da video pazarlamanın önemini fark etti ve akademik yayınlarını desteklemek için bu yöntemi kullanmaya başladı.

Akademik yayıncılık arayı kapatıyor

Günümüzde artık akademik yayınlar tozlu kütüphane raflarından kurtuldu ve bir iki tuşla ulaşabileceğimiz kadar yakınımıza geldi. Bu tarz yayınların çoğalmasıyla da doğal olarak bir rekabet ortamı da doğmuş oldu ve yayıncılar da video pazarlama gibi farkındalık yaratacak bazı yöntemlere yöneldi. Üniversiteler ve akademik yayıncılar sadece yayınları değil yazarları, verdikleri bursları, araştırma programlarını ve sağladıkları olanakları tanıtmak için de video ile içerik üretmeye başladılar.

 

Video içerik, özellikle akademik yayınların karmaşıklığını biraz olsun azaltmak için de önemli bir yöntem. İnternetteki dijital içeriklerin artmasıyla, insanlar yazı okumanın yanında, okudukları yazılarla ilgili interaktif içerikleri de merak eder hale geldiler. Daha doğrusu bu tarz içerikler daha çok dikkat çekiyor. Neden bu durum akademik yayınlar için de geçerli olmasın ki? Bilimsel makaleleri tanıtan video içerikler, hatta videolar ile zenginleştirilmiş dijital kitaplar çoğu insanın daha çok ilgisini çeker. İlgi çekmenin de ötesinde, okuduklarını anlama konusunda onları bir adım ileriye götürür!

Video çeşitleri nelerdir?

Video pazarlamada en çok tercih edilen yöntem, yazar ile yapılan röportajlardır. Özellikle akademik çalışmalar yayınlayan bir yazar ile yapılan tanıtıcı ve bilgilendirici bir röportaj oldukça yararlıdır. Genelde roman yazarları için kullanılan bu uygulama artık bilim insanları için de kullanılıyor. Tamamen hayal ürünü olan romanlar için bu tür tanıtıcı pazarlama yöntemleri uygulanıyorsa, kanıtlara dayalı bir bilimsel çalışmanın tanıtılması için de bu yöntem mutlaka uygulanmalıdır.

Diğer bir video pazarlama yöntemi ise yapılan çalışma hakkında hazırlanmış görsel uygulamalardır. Örneğin yayınlanan bir akademik çalışmayı grafikler veya çizimler yardımı ile açıklayan özet bir video, yazılardan daha açıklayıcı olabilir.

Son olarak, tartışma videoları da bir akademik çalışmanın dikkat çekmesi açısından oldukça yararlıdır. Örneğin çalışmanızda ortaya koyduğunuz hipoteze ile ilgili, bir bilim insanı ile yapılan ufak bir münazaranın videosu, hem içeriği hem de görselliği bakımından oldukça dikkat çekici olabilir.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications