18

Akademik Yayıncılığın Geleceği

Son yıllarda, akademik yayıncılığın geleceği hakkında yapılan tartışmalar artmaya başladı. Bunun nedeni, bu sektörün büyüdüğü söylenmesine rağmen, aslında bunun böyle olmadığıdır. Akademik yayıncılık sektöründeki büyüme son zamanlarda oldukça durağan bir biçimde ilerlemektedir.  En önemli sebebi ise arz talep dengesinin değişmiş olmasıdır.

Teknolojinin gelişmesi ile, akademik yayınlara ihtiyacı olanların talepleri de farklılaşmaya başlamıştır. Online içerikler, açık erişime sahip yayınlar, sosyal medya içerikleri derken, akademik yayıncılık daha önce ihtiyaç duymadığı bir değişime yönelmeye mecbur kalmıştır .

Akademik bir içeriği talep edenler artık çok paralar ödemek istemiyorlar ve e-kitap gibi yeni yayın formatlarını tercih ediyorlar. Kindle, iPad gibi cihazların popüler olması ile akademik araştırmanızı online olarak yayınlayabilir ve satabilirsiniz. Bazı üniversiteler, kağıt baskıdan vazgeçerek tüm yayınları e-kitap olarak çıkarmaya başladılar bile. Yani bir e-kitap yazarak Amazon üzerinden satış yapmaya başlamak, tahmin edebileceğinizden çok daha kolay. Aslında bu tarz gelişmelerin tek bir anlamı var; o da akademik araştırmalar ile son okuyucu arasındaki aracıların yavaş yavaş ortadan kalkıyor olmasıdır. İleride, akademisyenler araştırmalarını yayınlamak için aracı kurumlara çok daha az ihtiyaç duyacaklar. Fakat bunun için de bazı standartların oturtulması gerekir.

Öncelikle akademik bir araştırmanın yayınlanabilmesi için hakem denetiminden geçmesi gerekir. Fakat hakem denetim süreçleri de, yayıncıdan yayıncıya değişmektedir ve oldukça uzun süreler almaktadır. Burada da, sosyal medya işin içine girmektedir. Bu ortamın her sektöre olduğu gibi, akademi dünyasına da etkileri olmuştur. Örneğin, bazı yayıncılar tüm makaleleri, kısa bir değerlendirmeden sonra online olarak koymaktadır ve herkesin bunları okuyup yorumlamasına izin vermektedir. Böylece, akademi dünyasında bir kitle değerlendirme ortamı oluşmuştur. Günümüzdeki kitle fonlama projeleri gibi, akademi dünyasında da kitle değerlendirme kriterlerinin oluşacağı kaçınılmaz bir gerçektir.

Araştırmalar daha şeffaf olacak

Akademik yayıncılıkta ebookslaptop2-370x280standartlaşması gereken bir konu da verilerin herkese açık bir şekilde yayınlanmasıdır. Şu an bazı yayıncılar, yazarların kullandığı tüm verileri online ortama koyarak, herkese açık olmasını şart koşmaktadırlar. İleriki yıllarda bununla ilgili de bir standart oluşturulması ve her araştırmanın tüm verilerinin açık bir şekilde yayınlanması sağlanmalıdır. Yapılan araştırmaların diğer akademisyenler tarafından tekrar edilebilmesi, araştırmaların bir bakıma sağlamasının yapılmasıdır ve bu süreç akademik araştırmalar için oldukça önemlidir. Daha şeffaf araştırmalar, daha kesin sonuçlar demektir ve bu da veri setlerinin herkese açılması ile gerçekleştirilebilir. Akademik yayıncılığın geleceğinde, bunun bir standart olmasına kesin gözüyle bakılmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ile akademik yayıncılıktaki intihal, yani eser hırsızlığı, kopyala yapıştır gibi suçlar, daha çabuk tespit edilebilir olacaktır. Günümüzde bazı yazılımlar, bir akademik makalenin ne kadar orijinal olup olmadığını size söyleyebiliyor. İlerleyen yıllarda tüm araştırmaların kontrol süreci, manuel olmaktan çıkarak, yazılımların hâkimiyeti altına girecek ve daha kesin sonuçlar verecektir. Örneğin, bir araştırmanın ne kadarının orijinal verilere dayalı olup olmadığından, yapılan alıntıların, hangi araştırmadan ve yazardan olduğuna kadar, her şey yeni yazılımlar tarafından kontrol edilecektir. Bu da, hem yayıncılar üzerindeki baskıyı ve iş gücünü hafifletecek, hem de yazarların daha kontrollü olmasını sağlayacaktır.

Son olarak; açık erişime sahip yayınların gitgide daha fazla popüler olacağı bir gerçektir. Bu konu üzerinde bazı tartışmalar olsa da, açık erişime sahip online veri tabanları bilgiye hızlı, kolay ve ücretsiz ulaşmak isteyenlerin adresi olmaya devam edecektir. Teknolojinin getirdiği avantajlar sayesinde açık erişime sahip yayınların kontrolü daha hızlı bir şekilde yapılacak ve hazırlanacak standartlar ile daha fazla kişinin ücretsiz olarak akademik bilgiye ulaşması sağlanacaktır. Daha fazla kontrol sağlanması için gereken tek şey, teknolojiyi daha etkin bir biçimde kullanmaktır.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications