Akademik Yazımda Kendi Sesinizi Nasıl Geliştirirsiniz?

Akademik yazma teknikleri bir öğrencinin eğitimi boyunca geliştirmek zorunda olduğu en önemli becerilerdendir. Temel yazma becerilerini kazandıktan sonra da kendi sesinizi geliştirip akademik bağımsızlığınıza kavuşmak için ünlü akademisyenlerin kelimelerinden kurtulup kendinizi bir adım daha öteye taşımanız gerekir. Araştırmalarınız sizin kendi bakış açınız, belli bir konu hakkındaki duruşunuzdur. Eğer özgün bir duruş belirleyemez ve bunu yazılı olarak aktaramazsanız başkalarının araştırmalarını tekrar etmekten başka bir şey yapmıyorsunuz demektir.

Korkularınızı yenin

Kendi sesinizi geliştirmenin ilk adımı korkularınızı yenmektir. Çoğu öğrenci ve genç akademisyen, yayıncıların veya danışmanlarının fikirlerini hiçe sayacağı korkusu ile boğuşur. Özellikle genç yazarlar fikirlerinin dar bir alanda kısılı kalmasına neden olan duygusal tepkiler verir. Bu da akademik yayıncılık dünyasında bir yer edinme potansiyellerine gölge düşürmeleri demektir.

Akademik yazarlıkta tarzınızı oluştururken bir kontrol listenizin olması işinizi kolaylaştırır. İlk olarak aşağıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz:

 

  • Bilim dalınızdaki yazıların genel karakterini teşhis edin.
  • Alanınızda yayınlanan dergilerdeki son konuları analiz edin.
  • Yazılara ayrıntılı şekilde odaklanın ve bazı belli noktaları karşılaştırın.
  • Yazılarınızı farklı dergilere nasıl adapte edebileceğiniz üzerinde çalışın.
  • Bilim dalınızda kendinizi nasıl konumlandırmak istediğinize karar verin.
  • Bu konumlandırmayı yaparken kullanabileceğiniz yazım tekniklerini vb. imkânları düşünün.

Yapılacak bir diğer önemli şeyse fikirlerinizi, kaynaklarınızı sınıflandırıp değerlendirmektir. Değerlendirme aşamasında araştırmanızın ana konusu ve kaynaklarınız aranızdaki ilişkinin belirlenmesi gerekir.

Akademik yazma konusunda, etken ya da edilgen cümle (“active/passive”) kullanımı vb. bazı teknik detaylar da vardır. Tüm bu detaylar sizin teknik anlamda daha okunabilir yazılar yazmanıza yardımcı olur. Ancak kendi sesinizi oluşturmak başka bir şeydir ve bundan çok daha fazlasını yapmanız gerekir.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.