Araştırma Çalışmanız Trendleri Takip Etmeli Midir?

Araştırma çalışmaları için bir konu bulmak her zaman zor bir karar olmuştur. Bununla  ilgili birçok yazı yazdık. Ancak, işlerin her zaman hesapladığınız gibi gitmeyebileceği konusunda da sizi uyarmak istiyoruz. Diyelim ki, bir araştırma konusu üzerine çalışmayı çok istiyorsunuz ve bu konudan vazgeçemiyorsunuz. Bir şeye bu kadar bağlı olmak ve inanmak tabii ki çok güzel fakat şunu da sorgulamak gerekir: Bu araştırma, mevcut koşullar altında ne kadar hayatta kalabilir?

Araştırma konunuzdan önce, amacınızı belirlemeniz ve ona göre hareket etmeniz daha uygun olur. Bir çalışmaya başlamadan önce, bitireceğiniz araştırma ile neyi hedeflediğinizi düşünmeniz, sizin de yararınıza olacaktır:

  • Bir yüksek lisans öğrencisi misiniz ve bu çalışma ile doktora programına mı katılmak istiyorsunuz?
  • Akademik yolda ilerlemek isteyen yeni bir fakülte üyesi misiniz?
  • Çalışmaları ile tanınmak isteyen doktora sonrası bir araştırmacı mısınız?

Trend nedir?

Yukarıdaki sorulara ne kadar dürüst cevaplar verirseniz, araştırma konunuzu da o kadar amacınıza uygun seçebilirsiniz. Eski yazılarımızda da bahsettiğimiz “Basit veya uygulamalı araştırmalar” konusu vardı. Kısaca tekrar hatırlatmak gerekirse, basit veya temel olarak adlandırabileceğimiz araştırmalar, sadece mevcut bilgilere katkı sağlamak amacı ile yapılan araştırmalardır. Uygulamalı araştırmalar ise genel sorulardan çok, belli sorulara cevap arayarak, ortaya pratik sonuçlar çıkaran araştırmalardır. Bugünlerde, uygulamalı olanların sunduğu pratik ve uygulanabilir sonuçlardan ötürü maddi kaynaklar, daha çok bu tarz araştırmalara ayrılmaktadır. Eğer siz de trendleri takip etmek istiyorsanız, uygulamalı bir araştırma çalışmasına başlayabilirsiniz.

Yeni araştırmaların cazibesi

Tekrarlanabilir araştırmalar, günümüzde gözden düşmeye başladı. Akademi dünyasında artık çok sayıda araştırmacı ve az sayıda saygın akademik dergi olduğu için, kimse bu tarz araştırmaları tercih etmemektedir. Bu yüzden, herkesin tercihi yeni araştırmalardan yana olmaktadır. Ayrıca, bu tarz, tekrar edilen araştırmalarda eğer sonuçlar olumsuz çıkarsa da kimse yayınlamak istememektedir çünkü herkes olumlu, pozitif çıkan, sonuçları tercih etmektedir.

Kendinizi Düşünün

Nasıl bir araştırmacı olmak istediğinize kadar verdiniz mi? Vermediyseniz önce şu sorunun cevabını bulun: Bugün çalışabileceğiniz birçok alan var, fakat hangi yolun, sizi kariyerinizde istediğiniz yöne götüreceğini biliyor musunuz?

Üzerinizde ‘’Yayınla ya da Yok Ol’’ baskısı olsa bile, kariyer basamaklarını çıkmak için kısa yollardan uzak durun. Çünkü seçtiğiniz akademik araştırma, hayatınızı adayacağınız bir kariyere kapı açacaktır. Kariyer olarak akademisyenliği seçmek, kolay verilebilecek bir karar değildir. Dolayısıyla, oyunu kurallarına göre oynayın fakat amacınızdan ve yapmak istediklerinizden de hiç vazgeçmeyin.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.