Araştırma Danışmanınızı Nasıl Seçmelisiniz?

Araştırma danışmanı, lisansüstü veya doktora öğrencisinin program boyunca gelişiminden sorumlu olan kişidir. Programın ilk aşamalarında, öğrenciye ders seçiminde yardımcı olur ve araştırma sürecinde de ona destek olur. Danışmanınız konferanslarda sunum yapmanızı ve sunumunuzu bir dergide yayınlatmanız için sizi motive eder. Tez sunumu sürecinde de size rehberlik eder ve tez savunmasında, tez komitesinin başkanlığını veya sponsorluğunu yapabilir.

Doktora sonrasında da iş imkanları konusunda size yardımı dokunabilir. Elbette ki, iş ve burs için referans mektubunuzu yazacak kişinin danışmanınız olacağını ve onun iletişim ağlarından faydalanabileceğinizi de unutmamanız gerek.

Bazı ipuçları

Bir araştırma danışmanının, lisansüstü veya doktora öğrencisinin kariyeri üzerindeki etkisi yadsınamaz. Bu nedenle, doğru kişiyi seçmek gerçekten çok önemlidir. Bu seçimde dikkate alınması gereken 3 önemli kriter vardır. Bunların her biri ayrı ayrı önem taşımaktadır ancak her öğrenci kendi ihtiyaçları, öncelikleri ve istekleri doğrultusunda kararını vermelidir.

1-            Araştırmaya olan ilgi ve projeler: Danışmanlar, genellikle kendisi ile aynı araştırma konularına ilgi duyan kişileri seçmek ister. Özellikle fen ve sosyal bilimler alanlarında doktora eğitiminin başlarında olan bir öğrenci, kendi projesine başlayana dek danışmanının çalışmalarına veya projelerine yardımcı olur. Nihai tez projesi ve çalışmaların birçoğu, büyük olasılıkla danışmanın yürüttüğü mevcut projelere dayanır.

Bir araştırmacı olarak kendinizi geliştirirken, sizin çalışma alanınıza yakın bir ilgi alanına ve geniş bir bilgi birikimine sahip bir danışman seçmek uygun olacaktır. İlgi alanlarının yakın olması ama aynı olmaması önemlidir. Eğer sizden daha tecrübeli biri, yapmak istediğiniz çalışmanın aynısını yapıyorsa, başka konulara yönelmek zorunda kalabilirsiniz.

Bölümünüzdeki öğretim görevlileri ile kısa toplantılar yapmak, hangi konular üzerinde çalıştıklarını araştırmak, yayınladıkları makaleleri okumak, daha önce kendileri ile çalışan öğrencilerle konuşmak, danışmanınızı ilgi alanına göre seçme konusunda size yol gösterecektir.

2-            Profesyonel özellikler: İlgi alanınızı belirledikten sonra, ideal bir danışmanın sahip olması gereken özellikleri düşünün. Kişinin alanındaki pozisyonu ve yaklaşımının yapacağınız çalışma üzerindeki etkisi büyüktür. Üretkenliği ve alandaki iletişim ağlarının genişliği göz önünde bulundurulmalıdır. Alandaki itibarı ve size sağlayabileceği iş imkanları dikkate alınması gereken unsurlar arasındadır.

Bu soruların cevabını bulmak için izleyebileceğiniz birkaç yol vardır. Eski öğrencilerle konuşabilirsiniz ya da bölümde gerçekleşen aktivitelere katılıp katılmadığını, bu aktivitelerde meslektaşları ve diğer öğrencilerle olan ilişkilerini gözlemleyebilirsiniz. Meslektaşları ile iyi ilişkileri olan biri, program boyunca herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda muhtemelen size yardımcı olabilir.

3-            Kişilik faktörleri: Çoğu öğrenci bu faktörleri dikkate almaz. Ortak ilgi alanı olan bir kişi bulduklarında, onunla uyum içinde çalışabileceklerini düşünürler. Ancak maalesef, her zaman böyle olmaz. Bazı durumlarda sizinle aynı konularla ilgilenmeyen ama kişiliğinize uygun bir danışmanla çalışmak, benzer ilgi alanlarına sahip olduğunuz ancak karakteri sizinle uyuşmayan biri ile çalışmaktan daha iyi bir fikir olabilir.

Bir öğretim üyesinin kişiliği ile ilgili bilgi edinebileceğiniz en önemli kaynak eski öğrencileridir. Diğer öğretim üyeleri ile yapacağınız kısa toplantılar da size genel bir fikir verecektir. Öncelikli olarak, kendi istek ve ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerektiğini unutmayın. Sabah 9’dan akşam 5’e kadar mı çalışmak istiyorsunuz, yoksa günün 24 saati çalışmaya hazır mısınız? Bazı öğretim görevlileri işkoliktir ve sizden sınırlarınızı zorlamanızı beklerler. Bazılarının iş ve sosyal hayatı arasında bir denge vardır ama yine de sizi fazlasıyla zorlarlar. Bağımsız çalışmayı mı tercih edersiniz, yoksa danışmanınız tarafından yönlendirilmek mi istersiniz? Bazı danışmanlar, öğrenciler ile yakından ilgilenip onlara her konuda rehberlik eder. Sizin tercihlerinize uygun birini seçmek şüphesiz hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Danışman deyip geçmeyin!

Danışmanınızın kariyerinizde önemli bir rol oynayacağını tekrar vurgulamak isteriz. O yüzden seçenekleri iyi değerlendirmek ve size hem profesyonel hem de kişisel olarak en yakın olan danışmanı seçmeniz gerekir. Unutmayın ki, doğru seçim size sadece bir danışman değil, aynı zamanda yıllar boyunca dost kalabileceğiniz bir meslektaş kazandıracaktır.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.