Araştırma Danışmanlığının Önemi

Araştırma danışmanlığı danışman kütüphanecinin size araştırma yaptığınız konu hakkında birebir destek vermesi ve yol göstermesidir. Bu kişinin sizin araştırma konunuz hakkında detaylı bilgi sahibi ve deneyimli olması beklenir.

Bu danışmanlıktan neler beklemelisiniz?
Size danışmanlık veren kütüphaneci araştırmanıza şu şekilde destek olabilir:

  • Projenin tam kapsamını anlamak için birebir görüşme ayarlar
  • Görüşmeden çıkan sonuçlara göre araştırmanın ihtiyaçlarını değerlendirir
  • Potansiyel bilgi kaynaklarını belirler
  • Birincil, ikincil, üçüncül, vb kaynakları sınıflandırmak için yardımcı olur
  • Kütüphaneler arasında dokümantasyon alma süreçlerini açıklar
  • Mevcut ve ilgili araştırma veritabanlarına sizi yönlendirir
  • Gerekli olan yerlerde araştırma stratejileri önerir

 

Danışmanlıktan en iyi şekilde nasıl yararlanabilirsiniz?
Öncelikle şunu iyi bilmek lazım, danışman hiçbir zaman sizin için bir araştırma yapıp gelmez. Bundan dolayı görüşmeye giderken mümkün olduğu kadar araştırma yapın ve gerekli kaynaklarınız ile gidin. Araştırma konunuz hakkında ne kadar detay sağlarsanız, danışmanınız da o kadar detaylı yardımcı olabilir.

Eğer konunuza yabancı iseniz ve elinizin altında sadece daha önce okuduğunuz bir kaç makale varsa, araştırmanız hakkında konuşacak detaylı bilgiye ve kelime haznesine sahip değilsiniz demektir. Bu konuda hemen telaşa kapılmayın, çünkü danışman size yardımcı olmak için orada. Eğer önerilen konu hakkında biraz bilgiye sahipseniz, bu konudaki anahtar kelimelerden hatta konunun uzmanı akademisyenlerden bahsedin. Bunları söylediğinizde karşınızdaki danışmanın aklına mutlaka birşeyler gelecektir ve sizi doğru noktlara yönlendirecektir. Bir araştırma yapmanın en önemli adımı nereden başlayacağınızı bilmektir.

Size önerilen konu akademik beklentilerinizi tatmin ettiyse, diğer araştırmacılar ile aynı kaynakları ve veritabanlarını kullanıyor olacaksınız. Bu yüzden danışmanın bu konudaki yönlendirmelerine güvenin. Buna ek olarak danışman zaten konuyla ilgili mevcut araştırma azlığının farkında olabilir ve araştırma konusunun ne kadar zaman alacağı konusunda size bazı geri bildirimler verebilir. Ne kadar deneyimli bir araştırmacı olsanız da kütüphane danışmanınızın verdiği tavsiyeler size önemli zaman kazandırabilir.

Nereden başlamak gerekir?
Kütüphaneler genellikle sitelerinden birebir danışmanlık için randevu alınmasına izin veriyorlar. Genelde bu randevu saatleri de yarım saat ile bir saat arasında oluyor. Siz de öncelikle buradan başlayabilirsiniz. Google’da yapacağınız kısa bir araştırma ile belli kütüphaneleri sıralayabilir, ardından sitelerinden saatleri kontrol edebilirsiniz.

Stratejik bir araştırma planı nereden daha çok ne araştırılacağı ile ilgilidir. Bu yüzden verdiğiniz bilgiler karşılığında doğru zamanda doğru yönlendirmeyi alıp almadığınız önem teşkil eder. Bu bilgiyi göz önüne alarak karşınızdaki danışmanın yetkinliğini ve size sağladığı yararı ölçebilirsiniz.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.