Araştırma Konunuzdan Sıkılırsanız Ne Yapmalısınız?

Akademisyenlerin en sık başına gelen durumlardan biri, kendi araştırma konularından sıkılmalarıdır. Belli bir alana odaklanmış, uzun bir tezi veya bilimsel bir kitabı yazmak oldukça uzun bir zaman alır. Bu yüzden akademisyenler ara sıra kendi araştırma konularından bile bıkabilirler. Bu sıkılma durumu, genelde araştırma aşaması bittikten ve yazmaya başladıktan sonra ortaya çıkar çünkü çoğu insan gibi akademisyenler için de yazmak çok daha sıkıcı bir görevdir. Ama yapılması da lazımdır.

Düşünün ki uzun bir süredir aynı konu hakkında bir tez hazırlıyorsunuz ve daha bitirmenize de çok var. Bu durumda kendinizi devam edebilmek için nasıl ikna edersiniz? İşte işinize yarayabilecek bazı ipuçları:

Ara verin
Akademik tez veya kitapların tamamlanması için uzun süreler verilmesinin bir nedeni vardır. Bir yarış atı gibi, hiç mola vermeden koşmaya çalışırsanız, mutlaka yorulursunuz. Bu işin bir maraton olduğunu unutmamak gerekir. Tez yazarken büyük ihtimalle boşa zaman harcadığınızı düşündüğünüz bir zaman olmuştur; inanın, birçoğumuzun da böyle hissettiği bir an mutlaka vardır. Hatta yazdıkça daha da uzayan satırlar, bazılarımızın hala gözünün önünden gitmez fakat bunun da bir çözümü vardır: o da dinlenmek!

Yazma sürecinde, mutlaka kendinize zaman ayırın ve farklı konular ile ilgilenin. Dışarı çıkın, sinemaya gidin, yürüyüş yapın. Beyniniz bir atletin kaslarına benzer; onu çalıştırmalısınız fakat ne zaman dinlendireceğinizi de bilmesiniz. Bu, bir sonraki koşu için gerekli olan gücü toplamanıza yardımcı olacaktır.

Bitiş çizgisini somutlaştırın
Bu işi, neden yaptığınızı kendinize hatırlatın. Bunu yapmanın en iyi yolu da bitiş çizgisini, diğer projeyi veya sonunda alacağınız ödülü görselleştirmek veya somutlaştırmaktır. Ancak, bu işi kendi beyninizde halletmeniz gereklidir. Bittiğinde neler yapacağınızın hayalini kurun. Tatile mi çıkacaksınız, okulu mu bitireceksiniz, doktor mu olacaksınız? Bunları, hayal gücünüzde canlandırdığınızda, inanın ki  motivasyonunuz çok daha fazla artacaktır.

Yalnız, motive olduktan sonra, hayal âleminde kalmamaya dikkat edin. Bundan sonra önünüzde iki seçenek olacak: ya tam gaz devam etmek ya da bu işi bırakmak. Hayallerinizin gerçekleşmesine daha, çok zaman olsa bile, yapmanız gereken ileriye bakıp, çalışmaya devam etmektir.

Yazma alışkanlığınızı değiştirin
Rutini kırmak, her konuda olduğu gibi, tez yazarken de işe yarayan bir çözümdür. Bunu yapabilmek için, kendinize önce küçük hedefler koyun. Bu hedeflerin, ulaşılabilir ve ölçülebilir olduğuna da emin olun. Örneğin, “gündüzleri sadece yarım saat yazı yazacağım” veya “günde dört sayfa yazacağım” gibi hedefler gerçekleştirilebilir hedeflerdir. Bu arada, şunu da hatırlatmak isteriz; eğer bu süre size az geldiyse, az olması hiç olmamasından daha iyidir diye düşünün.

Bir tez yazmak, sizin zekânızı değil zihinsel ve duygusal sağlığınızı test eder. Kendi konunuzdan sıkıldıysanız, zihinsel bir testten geçiyorsunuz demektir ve şüphesiz, bu testi başarı ile tamamlamanız beklenmektedir. Unutmayın ki, doktora derecesi alan bir insan ile alamayan arasındaki farkı, bu testlerin sonucu belirleyecektir.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.