18

Araştırma Makalesinde Bir Röportaja Nasıl Atıf Yapılır?

Röportajlar araştırmaya katılacak kişilerden bilgi almak için en dolaysız ve en etkili yöntemlerden biridir. Size diğer kaynaklardan alamayacağınız bilgileri sağlarlar. Eğer röportajlar daha önceden planlanmış ise makalenizdeki konular için orijinal bir araştırma bileşeni olabilir. Tabii ki yapılan röportajların araştırma konusu ile alakalı olması gerekir.

Bir röportaja atıf yapmak

Röportajlara yapılan atıflar genelde görüşülen kişinin ismi ile başlar. Eğer röportaj makalenin yazarı tarafından yapılmışsa, başlık kısaca  “röportaj” olabilir, tabii aynı kişi ile aynı makale için başka röportajlar yapılmamışsa.  Burada da röportajı yapan kişinin isminin yazılmasına gerek yoktur. Format şu şekilde olabilir:

  • Ozan, Ahmet, Röportaj, 2014

Makaleler için birçok farklı formatta röportaj yapılabilir. Örneğin kişisel röportaj dediğimiz röportaj genelde yüz yüze yapılır ve notlar röportajı yapan kişi tarafından elle tutulur. Telefon ve video ile yapılan röportajlarda ise röportajın yapılış şekli başlığında belirtilmelidir, “video röportajı” veya “telefon röportajı” vb. Ayrıca makale yazarının sadece seyirci olduğu, TV ve radyo programlarında yapılan röportajlar vardır. Makale yazarı bunları da yazmak istiyorsa atıfta sırayla yazması gereken notlar şunlardır:

  • Bölümün Adı
  • Programın Adı
  • Yayıncının adı
  • Programın yayın tarihi

Yapılan tüm röportajlar belirli bir kişiye atfedilmelidir.  Özellikle belirli bir isim kullanılmalıdır, ki bu genelde röportajı yapan kişinin gerçek ismi olur. Belirli bir kaynağa dayanmayan anonim röportajlar genelde gazetecilikte kullanılır fakat akademik dünyada geçerli değildir.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of