Araştırma Ortağı Nasıl Bulunur?

Araştırmanıza ortak birini bulmak internetten arkadaş bulma işine pek benzemez, fakat bu süreç yine de oldukça sinir bozucu olabilir. Çünkü neredeyse tüm zamanınızı ayırdığınız bir araştırmaya birini dâhil etmek ve çalışmanıza ortak etmek her araştırmacı için biraz gergin bir durumdur. Hem araştırma açısından hem de kişisel çıkarlar bakımından bazı çatışmalar bu süreç içerisinde yaşanabilir. Fakat hemen umutsuzluğa da kapılmayın. Araştırma çalışmanızda size uygun bir ortak bulmak için izleyebileceğiniz bazı yollar var.

Nereden başlamalı?
Ortak bulmadan önce ilk olarak araştırmanız için kuralları belirleyin. Araştırmanızın konusu birlikte çalışacağınız bir kişiyi bulmak için önemli bir parametredir. Öncelikle o konuda çalışmak isteyen kişilere bakıp onlardan ne gibi beklentileriniz olacağını kafanızda belirleyin. Hangi konularda zayıf olduğunuzu bilin ve sizi tamamlayabilecek ve zorlandığınız zamanlarda size destek olabilecek birini bulun. Aynı şekilde siz de ona çalışma boyunca tüm desteğinizi vereceksiniz bu yüzden kafa olarak da anlaşabileceğiniz bir olması önemlidir. Çalışma ortağı bulmak için ilk olarak:

  • Departmanınızdaki çalışma arkadaşlarınızı,
  • Profesyonel akademik topluluklardaki ve birliklerdeki arkadaşlarınızı,
  • Konferanslarda tanıştığınız kişileri,
  • Internette bulabileceğiniz bazı araştırma veritabanlarını düşünebilirsiniz.

Açık hedefler belirleyin
Araştırma çalışmasında yapılacak başarılı bir işbirliği, öncelikle araştırmayı tamamlayıcı bir sonuca ulaştırabilecek sağlamlıkta bir kararlılık gerektirir. Bu kararlılığı sağlamayan kişiler olursa hedeflenen amaca ve sonuca varmak neredeyse imkânsız hale gelir. Bu yüzden hedefleri önceden açık bir şekilde belirlemek önemlidir. Araştırmaya sizinle aynı emeği verecek kişi en az sizin kadar bu konuya odaklanmış olmalıdır. En önemlisi ise ortak bir hedef bulmak ve onu gerçekleştirmek için çalışmaktır.

Şeffaflık 
Neden bir çalışma ortağı aradığınızı, ondan neleri beklediğinizi ve ne kadar zaman için bu beklentileri karşılaması gerektiğini açıklamanız sonradan doğabilecek yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için oldukça önemlidir. Tüm beklentilerinizi ve düşüncelerini net bir şekilde karşınızdakine ifade edin. Gerçekten bir ortağa neden ihtiyacınız var?

  • Çalışma oldukça kapsamlı ve ondan dolayı uzman bir görüşe daha ihtiyacınız olduğu için,
  • Araştırma sizin yeteneklerinizin dışında deneyim ve beceri istediği için
  • Belki de bulacağınız kişinin çalışmanız için gerekli olan veriye sizden daha kolay ulaşabileceği için olabilir.

Hemen karar vermeyin
Eğer çok acil bir maddi problemle veya teslim süresi ile karşı karşıya değilseniz ortak bulmak için acele etmeyin. Zaten başarılı kişiler bu yeni ortaklığın nasıl devam edebileceğini görmek için genellikle kısa bir deneme süresini kabul ederler, hatta bunu desteklerler. Bunun için fazla acele etmeyin ve zamanınızı iyi kullanın. Unutmayın ki eğer acele ile seçtiğiniz kişi sizinle uyumlu olamazsa sonunda vereceğiniz ayrılık kararı evliliklerdeki boşanmalar gibi acı verici ve kötü olabilir.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.