Araştırmanız Yanlış Değerlendirilirse Ne Yapmalısınız?

Dergilere yayınlanması için gönderdiğiniz araştırmalar, bazen üzerinde düzenlemeler yapmanız için size geri gönderilebilir. Dergi editörlerinden gelen bu düzeltme talepleri, bazen öyle boyutlara ulaşır ki bunları gerçekleştirmek neredeyse olanaksızdır. Peki, size de böyle bir imkansız istekler listesi gelirse ne yapmanız gerekir?

Yorumları değerlendirin
Öncelikle, sakin bir şekilde makalenize editör tarafından eklenen yorumları okuyun ve hemen ardından bu notlar hakkında düşünmeye başlayın. Yorumları kategorilere ayırmak, ilerisi için işinizi kolaylaştıracak bir yöntem olabilir. Örneğin, yorumları, kolay olanlar, yapılabilir olanlar ve yapmak istemediklerim diye üç bölüme ayırabilirsiniz.

Yorumları kategorize  ettikten sonra, artık harekete geçebilirsiniz. Kolay ve yapılabilir olanlardan başlayarak, makalenizi tekrar gözden geçirin. Yapılması zor, hatta imkansız olanları bir daha inceleyin. Eğer gerçekten olmuyorsa, bir sonraki nota geçerek devam edin. Teorik olarak, editörün söylediği her şey yapılabilir. Ancak mevcut araştırmaya, istenen yorumların tamamını ekleyerek, araştırmayı bambaşka bir yere taşımak, pratikte mümkün değildir. Zaten, çalışmanın asıl gittiği yönü değiştirecek şekilde değişiklik yapmak, yazara da büyük bir saygısızlık olacaktır.

Peşini bırakmayın
Yazdığınız makaleye ve araştırmaya ne kadar çok zaman ve emek harcadığınızı unutmayın ve bu yüzden de hemen pes etmeyin. Bir meslektaşınıza, makaledeki yorumlar hakkında sorular sorabilir, ondan tavsiyeler alabilirsiniz. Eğer arkadaşınız da dergi editörleri ile aynı fikirdeyse, bir aksiyon planı hazırlamak için ondan yardım isteyebilirsiniz. Eğer arkadaşınız sizinle aynı fikirde ise dergi editörleri ile konuşma vakti geldi demektir.

Dergilerde, editörlerin yanı sıra bir de makaleleri değerlendiren, derginin kendi hakemleri vardır. Bu kişiler de, makaleye yorumlarını yazarlar ve size yollarlar. Hatta dergi editörleri bazen, hakem değerlendirmelerinin çok da gerekli olmadığını dile getirirler. Eğer editörler sizinle aynı fikirdeyse, hakemlerin hangi yorumlarını değerlendireceğiniz üzerine editör ile birlikte bir plan yapabilirsiniz. Fakat eğer editörler dergi hakemlerinin tarafındaysa, başka bir yöne yönelmeniz gerekecektir.

Gerekirse yön değiştirin
İşin içinden çıkılacak gibi durmuyorsa, çalışmalarınızı daha iyi değerlendirebileceğini düşündüğünüz başka bir dergi aramaya başlamalısınız. Eğer çalışmanız, tartışmalı ve alanında önemli değişiklikler öneriyorsa, büyük ihtimalle aynı zorlukları tekrar yaşayacaksınız. Bu, iddialı çalışmaların başına hep gelen bir şeydir. Bu yüzden, hemen vazgeçmeyin ve bunu nasıl aşabileceğiniz üzerine çalışın.

Eleştirileri göz ardı etmeyin ve onlardan alabileceğiniz her türlü geri bildirimi alın. Bu, ilerideki çalışmalarınız için yararlı olacaktır. Fakat yaşadığınız bu zorlukların öz güveninizi zedelemesine de asla izin vermeyin.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.