18

Fizikte Araştırma Makalesi Yayınlamak İçin IOPscience Kullanmanın Yararları

IOPscience, IOP Publishing tarafından yayınlanan dergi içeriği için sunulan bir çevrimiçi hizmettir. IOPscience, araştırmacıların bilimsel, teknik ve tıbbi içeriğe erişmesini kolaylaştırmak için yenilikçi teknolojiler kullanmaktadır. Peki IOPscience’ı diğer benzerlerinden farklı kılan nedir? IOPscience, araştırmacıların alakalı içerikleri keşfetmelerini ve araştırma bilgilerini yönetmelerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

IOPscience ile yapabileceğiniz pek çok şey mevcuttur. Araştırmanızı hızlandırabilirsiniz. Gelişmiş arama filtreleme özelliği ile konunuz ile alakalı içeriği hızla bulabilirsiniz. Zaman kazanmanız mümkün. En sevdiğiniz makaleleri etiketleyerek önceki aramaları yeniden ekranınıza getirip çalışabilirsiniz. Aramalarınızı ve gündeminizi güncel tutabilirsiniz. Yeni içerik yayınlandığında RSS beslemeleri ve e-posta uyarıları alarak anında yeniliklerden haberdar olabilirsiniz. Daha fazla içeriğe erişim sağlayın. Makaleleri ve makale öncesi çıkartılan ön yazıları ve de haberleri görüntüleyebilirsiniz. Etkileşimde ve paylaşımda bulunabilirsiniz. Makaleleri hızlıca paylaşmak için sosyal yer işaretlerini kullanabilirsiniz. İlgili araştırmayı hızlıca bulup konu sınıflandırma kodlarını kullanarak ilgili makaleleri keşfetmeniz mümkün. Kişiselleştirme özelliği sayesinde uyarılarınızı özelleştirmeniz, ilgilendiğiniz makaleleri kaydetmeniz ve konu alanlarında yeni yayınlanan makaleleri görüntülemeniz çok kolay.

Bir toplum yayıncısı olarak kendilerini tanımlayan IOP Publishing, Fizik Enstitüsünün bir iştirakidir ve IOP Publishing tarafından edinilen herhangi bir kar, herkesin fizik bilgilerini oluşturmasına yardımcı olma ve fizikçilere profesyonel destek sağlama misyonlarına yardımcı olmak için doğrudan Enstitü’ye gitmektedir. IOP Publishing, gelişmekte olan ülkelerde ve geçiş ülkelerinde bilimin yaygınlaştırılmasını ve bunlara dahil olmayı teşvik etmek için INASP ve EIFL gibi küresel programları desteklemektedir.

IOP Publishing (Yayıncılık) Hakkında

IOP Publishing, dünyanın önde gelen bilimsel araştırmalarını kapsayan yayınlar sunmaktadır. Küresel bilim topluluğu ile yakın çalışmak, bir asırdan fazla bir süredir yayıncılık faaliyetlerinin merkezinde yer almaktadır. Dergi, kitap, elektronik kitap, konferans bildirileri ve bilimsel haber kaynaklarını içeren geniş bir portföyle fizik, malzeme bilimi, biyoloji, astronomi ve astrofizik, çevre bilimleri, matematik ve eğitim konularına odaklanmaktadırlar.

IOP Publishing, kar amacı gütmeyen bir toplum olan Fizik Enstitüsü’ne (IOP, Institute of Physics) bağlıdır. IOP Publishing tarafından kazanılan herhangi bir finansal kazanç, IOP faaliyetleri aracılığıyla bilimi desteklemeye harcanır. Geleneksel bilimsel dergileri sunmanın ötesinde, sürekli gelişen topluluk web siteleri, dergiler, konferans işlemleri ve çok sayıda elektronik servis portföyü aracılığıyla yüksek değerli bilimsel bilgilere kolayca erişilmesini sağlamaya çalışmaktadırlar. Yeni teknolojilerden en iyi şekilde yararlanmaya odaklanan IOP Publishing, araştırmacıların ihtiyaç duydukları anda tam olarak ihtiyaç duydukları şeyi, en uygun biçimde bulmalarını kolaylaştırmak için elektronik ara birimlerini sürekli olarak geliştirmektedirler. Dünyanın dört bir yanında, yaklaşık 400 çalışanı ile, araştırmacıları, kütüphanecileri ve toplumları bilimsel çabalarında destekleyen IOP Publishing, ayrıca, diğer bilimsel kuruluşlar adına yayınlar yapmakta ve onların ihtiyaçlarını ve üyelerini temsil etmektedir.

IOP Publishing ayrıca açık bilimin ve bilimsel araştırmaya olan erişimin açık olmasının güçlü bir destekçisidir. 2018’de 43.000’den fazla açık erişim makale ve konferans bildirisi yayınlamışlardır. 2018’de dört açık erişim dergiyi başlatan IOP Publishing 2019 yılının sonuna kadar sekiz tane daha planlamış durumda. Bu kapsamda IOP Publishing fizikte ilk tam olarak açık erişim günlüğü sağlayan kuruluş oldu. Fizikte açık erişim yayıncılığına öncülük eden IOP yayıncılık, 1998’de Fizik Enstitüsü ve Deutsche Physikalische Gesellschaft ile ilk tamamen açık erişimli fizik dergisi olan New Journal of Physics’i başlatmıştır.

IOP Publishing’in Açık Erişim Dergileri

IOP Publishing’in açık erişim dergi seçenekleri çeşitlilik içermektedir. Bunlardan öne çıkanları Gold Open Access dergiler başlığı altında yer alan dokuz dergidir: Environmental Research Communications (ERC), Environmental Research Letters (ERL), Journal of Physics: Complexity, Journal of Physics: Energy, Journal of Physics: Materials, Journal of Physics: Photonics, Journal of Physics Communications, Machine Learning: Science and Technology, New Journal of Physics (NJP).

ERC, atmosfer, biyosfer, litosfer ve hidrosfer gibi dünyadaki tüm çevresel alanlardan gelen sunumları ve bunlar arasındaki disiplinlerarası çalışmaları kabul etmektedir. Belirli disiplinlere, bölgelere veya vaka çalışmalarına yönelik çevre ile ilgili tüm araştırmalar, multidisipliner çalışmalar da dahil olmak üzere dergi kapsamı dahilindedir. Olumsuz sonuçlar, boş sonuçlar ve çoğaltma çalışmaları dahil olmak üzere kendi alanlarında bilginin ilerlemesine katkıda bulunmak koşuluyla her türlü sonuç yayınlanabilir.

ERL, çevresel değişim ve yönetim ile ilgili araştırma ve politika topluluklarının buluşma noktası olmayı hedeflemiştir. ERL, entelektüel ve profesyonel bilim adamları, ekonomistler, mühendisler ve sosyal bilimcilerin yanı sıra, doğal sistemlerin durumunu ve biyosferdeki gittikçe artan insan ayak izini anlama çabaları olan tüm kamu sektörünü ve sivil toplumu bir araya getirmeye kendini adamıştır.

JPhys Complexity, fizikle ilgili teorik, deneysel ve uygulamalı araştırmalardaki, karmaşık sistemler ve ağlar hakkındaki bilimsel anlayışımızı ilerletmeye katkıda bulunan en önemli ve heyecan verici bilimsel gelişmeleri gösterir. Disiplinlerarası bir dergi olan JPhys Complexity, fizik, biyoloji, kimya, çevre bilimi, sosyal bilimler, ekonomi ve ilgili alanlar da dahil olmak üzere tüm disiplinlerden gelen başvuruları alır.

JPhys Energy, enerji araştırmalarındaki en önemli ve heyecan verici bilimsel gelişmeleri sunar. Disiplinlerarası bir dergi olan JPhys Energy, fizik, kimya, malzeme bilimi, mühendislik ve ilgili alanlar da dahil olmak üzere tüm disiplinlerden gelen başvuruları alır ve yazarların çalışmaları için maksimum etki ve görünürlük kazanmalarını sağlayarak bu topluluklar arasındaki ve dışındaki bilgi akışını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

JPhys Materials, özellikle disiplinlerarası ve çok disiplinli yaklaşımlara odaklanan, malzeme bilimlerindeki yüksek kaliteli araştırmalar için yenilikçi ve yeni bir açık erişim dergisidir. Dergi, malzeme bilimi araştırmalarındaki en önemli ve heyecan verici gelişmeleri sergileyecek ve azami işbirliğini, tekrarlanabilirliği ve yayılımı teşvik etmek için açık bilim ilkeleri uygulamaktadır.

JPhys Photonics, bilim, teknoloji ve fotonik uygulamalarında en önemli ve heyecan verici gelişmeleri göstermektedir. Özellikle disiplinlerarası ve çok disiplinli araştırmalara odaklanmaktadır. JPhys Photonics, fizik, kimya, mühendislik, biyoloji, tıp ve ilgili alanlar dahil olmak üzere tüm disiplinlerden gelen başvuruları almaktadır.

Journal of Physics Communications, fizik alanındaki tüm alanlarda yüksek kaliteli araştırmalar yayınlamaktadır. Dergi, bir makalenin potansiyel gelecekteki önemi konusunda öznel bir değerlendirme yapmaz, bunun yerine bilimsel titizliğin yüksek standartlarını karşılayan ve fizikte bilginin gelişimine katkıda bulunan araştırmaları iletmek için hızlı bir platform sağlar. Fizik ile ilgili tüm araştırmalar, disiplinlerarası ve çok disiplinli çalışmalar da dahil olmak üzere kapsam dahilindedir. Olumsuz sonuçlar, boş sonuçlar ve çoğaltma çalışmaları dahil olmak üzere kendi alanlarında bilginin ilerlemesine katkıda bulunmak koşuluyla her türlü sonuç yayınlanabilir.

Machine Learning: Science and Technology, makine öğreniminin geniş bir konu disiplini içerisinde (fizik, malzeme bilimi, kimya, biyoloji, biyotıp, yer bilimi ve uzay bilimi alanlarına) uygulanmasını sağlayan çok disiplinli bir dergidir. Özel bir odak noktası, fiziksel bilimler tarafından motive edilen makine öğrenme yöntemlerinde yeni kavramsal gelişmelerdir.

Son olarak, NJP’nin kapsamı ise disiplinlerarası konuların yanı sıra saf, uygulamalı, teorik ve deneysel araştırmaları kapsayan tüm fizik kapsamına giriyor.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of