18

Araştırmacılar için En İyi 6 Dilbilgisi Denetleme Aracı

This article is also available in English.

Akademik çalışmaları yayınlamak biz akademisyenler için önemlidir. Bu yazıları doğru bir akademik dille yazıp İngilizce dilbilgisi kontrolü yapmak ise çok mühimdir, çünkü dilbilgisi kaliteniz sizin işinize verdiğiniz önemi yansıtmaktadır. Bu yazımızda, akademik yazımda dil bilgisinin doğruluğunun öneminden ve akademik yazılarda en sık kullanılan 6 dilbilgisi denetleme aracından (Trinka, Grammarly, Ginger, Hemingway, ProWritingAid ve Typely) bahsedeceğiz. Ayrıca, yukarıda belirtilen araçların özelliklerine değinip birbirlerini kıyaslayacağız.

Akademik yazılar için dilbilgisi denetleme aracı ihtiyacı

Günümüzde, genel İngilizce için çok sayıda çevrimiçi dilbilgisi denetleyicisi bulabilirsiniz, sıkıntı çekmezsiniz. Ancak konu akademik İngilizce yazımı, teknik terminoloji, bilimsel bir kongre ve yayına hazırlanma olduğunda nadiren iyi bir dilbilgisi denetleme aracı bulabilirsiniz.

Araştırmacılar, yazılarını yayına hazır hale getirmek ve daha iyi bir forma sokmak için çevrimiçi araçları her kullandıklarında, çoğu dilbilgisi ve yazım denetleyicisinin resmi akademik yazılar için belirli gereksinimleri karşılamadığını çabucak keşfederler. Çünkü akademik bir yazı nesneldir, kesindir ve yapılandırılmıştır; resmi bir ton kullanır; alana özgü terimler ve alıntılar içerir ve belirli bir akademik topluluğa yöneliktir. Kısacası, bir makalenin bilimsel bir dergide yayınlanmak üzere gönderilmesi için standart bir dilbilgisi ve yazım denetimi süreci yazara yeterli değildir. Yalnızca disipline özgü dilbilgisi düzeltmeleri ve geliştirmeleri sağlamakla kalmayıp aynı zamanda araştırmacıların stil kılavuzuna uyum, tutarlılık kontrolü ve sözcük sayısı sınırlamaları gibi yayına özgü gereksinimlerin üstesinden gelmesine yardımcı olan bir yazı asistanına giderek artan bir ihtiyaç vardır.

Trinka

Trinka, akademik ve teknik yazılar için özel olarak geliştirilmiş çevrimiçi bir dilbilgisi denetleyicisi ve dil düzeltme aracıdır ve yapay zeka temellidir. Trinka, size en iyi önerileri verebilmek için her konuda en iyi yazılmış makalelerden öğrenmektedir. Trinka, akademik ve teknik yazı için özel olarak oluşturulmuş dünyanın ilk dilbilgisi ve dil geliştirme aracıdır. Trinka, yazarla birlikte çalışarak ve bütünsel dil geliştirmeyi sağlamak için dilbilgisi ve yazım denetimlerinin ötesine geçerek öne çıkmaktadır. Trinka, diğer dilbilgisi denetleme araçlarının bulamadığı, akademik yazıya özgü zor hataları bulabilmektedir. Gelişmiş İngilizce dilbilgisi hatalarından bilimsel ton ve stile kadar, Trinka hepsini kontrol edebilmektedir.

Akademik ve teknik yazılar için özel olarak oluşturulmuş bir dil geliştirme aracı olan kısa süre önce piyasaya sürülen yazı asistanı Trinka, bilimsel yazarların özel ihtiyaçlarına hitap etmektedir. Yapımı yıllar süren Trinka, makalelerin akademik İngilizce kullanımını ve teknik kelime dağarcığını geliştirmek ve bunları yayına hazırlamak amacıyla bilinçli olarak oluşturulmuştur. Trinka, dilbilgisi, yazım, kullanım ve alana özgü hataları düzeltir ve bilim insanlarının araştırmalarını kısa ve öz ve ilgi çekici bir şekilde İngilizce olarak iletmelerine yardımcı olur.

Akademik stil kılavuzları, teknik yazım, teknik ifadeler, akademik ton, kelime sayısını azaltma, tarafsız dil, belirsiz dil, gelişmiş dilbilgisi, cümle yapısı, kelime seçimi, ABD/İngiltere tarzı, ve diğer detaylı açıklamalar gibi bir akademik dilbilgisi denetleme aracında olması gereken tüm özelliklere sahiptir. Temel üyelik için tamamen ücretsiz olan Trinka, premium kullanım özelliğine de sahiptir ve aylık 20 USD (ABD doları) veya yıllık 80 USD kullanım fiyatına sahiptir.

Grammarly

Grammarly, Google Chrome, Firefox ve hatta Microsoft Edge için bir tarayıcı eklentisi olarak kullanılabilen popüler bir çevrimiçi dilbilgisi denetleme aracıdır. Siz yazılarınızı yazarken dilbilgisi ve yazım hatalarını kontrol eder. Yazma alanının sağ alt köşesinde bir gösterge gösterir. Göstergeye tıklamak size hata sayısını gösterecektir. Yazım, dilbilgisi ve bağlam hataları, siz yazarken bir alt çizgi ile vurgulanır. Grammarly’nin bir dezavantajı, redaksiyon için metin düzenleyiciye geçmenizin gerekmesidir. Grammarly için de ücretsiz olana basit kullanıcı özelliği bulunmakta olup, premium (aylık 30 USD ve yıllık 144 USD) ve business (kullanıcı sayısına göre fiyat değişmektedir) şeklinde iki ayrı ileri seviye üyelikleri de bulunmaktadır.

Ginger

Ginger, yazma becerilerinizi geliştirmek ve üretkenliği artırmak için başka bir kullanışlı yazım ve dilbilgisi denetim aracıdır. Bir tarayıcı eklentisi olarak mevcuttur ve güzel bir kullanıcı deneyimi sunar. WordPress yazı düzenleyici, Gmail, Facebook ve daha fazlasını içeren yazı alanlarının sağ alt köşesinde küçük bir simge olarak karşınıza çıkar. Siz yazarken hataları kontrol eder ve hataları vurgular. Ginger kullanmanın birkaç dezavantajı da vardır. Eğer WordPress kullanıyorsanız, metin düzenleyiciye geçmeniz gerekmektedir. Daha iyi bir redaksiyon için Ginger editörünü başlatmanız gerekecektir. Ginger için temel üyelik ücretsizdir. Premium üyelik aylık 13,99 USD veya yıllık 89,88 USD’dir.

Hemingway

Hemingway, web tabanlı bir metin düzenleyici olarak mevcuttur, bu nedenle doğrudan WordPress yazı düzenleyicinizin içinde çalışmaz. Ancak, makalelerinizi okunabilirlik, dilbilgisi ve yazım hataları açısından kontrol etmek için ücretsiz web tabanlı düzenleyicilerini kullanabilirsiniz. Hemingway’i sadece bir dilbilgisi denetleyicisi olarak değil, bir stil denetleyicisi olarak düşünebilirsiniz. Size içeriğinizin okunabilirlik puanını göstererek ve iyileştirmeler önererek okunabilirliği artırmak için tasarlanmıştır. Web uygulaması, içeriğinizi hızlı bir şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilecek temiz ve dikkat dağıtmayan bir düzene sahiptir. Hemingway, hem Windows hem de Mac için doğrudan WordPress’e metin göndermenizi sağlayan ücretli bir masaüstü uygulaması (19,99 USD) olarak da mevcuttur. Bu uygulama internete bağlı olmasanız da çalışmaktadır.

ProWritingAid

ProWritingAid, yazınızı güçlendirmenize yardımcı olmak için daha ayrıntılı raporlarla birlikte birinci sınıf dilbilgisi ve stil denetimi sunan bir platformdur. Öneriler, makaleler, videolar ve sınavlardan oluşan benzersiz kombinasyonları ile yazmayı eğlenceli ve etkileşimli hale getirmektedir. Temel kullanımı ücretsiz olup premium üyelik yıllık 59 USD ve premium+ üyelik (premium üyelik özelliklerine ilave olarak intihal kontrolü içermektedir) ise yıllık 66 USD fiyatındadır.

Typely

Son olarak ele alacağımız, Typely, herhangi bir yazar veya öğrenci için güvenilir bir düzeltme okuma aracı ve deneme editörü olarak geçmektedir. Typely tamamen ücretsizdir ve üreticileri bu şekilde devam etmeyi planlıyorlar. Ancak, premium bir plan kapsamında mevcut olabilecek bazı gelişmiş özellikleri de düşünüyorlar. Şimdiye kadar uyguladıkları tek sınır, gönderebileceğiniz karakter sayısıdır ve bu, maksimum 50,000 olarak belirlenmiştir. İlginç bir şekilde, üreticileri Typely için dilbilgisi denetimi yapmadığını, çünkü denetimin doğru olmasının zor ve neredeyse imkansız olduğunu belirtmişlerdir. Oysaki Typely’nin amacı, kesin ve güvenilir olmaktır.

Trinka ile diğer dilbilgisi denetleme araçlarının kıyaslanması

Trinka’nın önde gelen diğer dilbilgisi düzeltme araçlarıyla kıyaslanmasına bakalım. Düzeltmelerin doğruluğu, stil kılavuzu tercihleri, bilimsel doğruluk / özlülük gibi akademik ve teknik yazılar için çok önemli olan bağlamsal yazım denetimleri beş farklı akademik alandan 5778 kelime üzerinde test edilmiştir.

Sonuçlar, Trinka’nın derin dil ve konuya özel kullanım ve terminoloji konularındaki performansının, pazar lideri diğer dilbilgisi araçlarından bile çok daha üstün olduğunu göstermiştir. Trinka, doğruluk ve kapsam arasında ince bir denge sağlayabilmiş ve yayına hazır olma özelliği nedeniyle akademik yazıya en çok uygun olan dilbilgisi denetleme aracı olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, Trinka, yazı ve konu bağlamında yazılan her kelimeyi tanımak için gerçek zamanlı olarak çalışarak konular arasındaki yazı stil farklılıklarını kavramış ve makalenin konusuna özel düzeltmeler sağlamıştır. Trinka, ayrıntılı önerilerle yazarların yazma becerilerinin geliştirilmesine de yardımcı olur.

Kapsamı ve doğruluğu arasında veya dil ve alan hatası düzeltmesi arasında en iyi dengeyi Trinka’nın sağladığı bu çalışma sayesinde anlaşılmıştır. Sonuç olarak, Trinka diğer dilbilgisi denetleyicileri arasında en iyisini yapmış ve tüm alanlarda akademik ve bilimsel yazılara iyi uyum sağlamıştır.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications