Bilimsel Yazarlık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bilimsel veya akademik yazarlık, adı üstünde, bir bilimsel konudaki bilginizi ve deneyiminizi başkaları ile paylaştığınız uzun bir yoldur. Bilimsel yazarlıkta, yazarların bilime olan katkıları kadar, bağlı bulundukları kuruma kattıkları güç ve itibar da önemlidir. Bu yüzden, birçok akademik kurum ve yayıncı yazarlık için belli standartlar belirlemişlerdir. Bu standartlar temelde aynı olmakla beraber özellikle herkesin farklı bir sorumluluğa sahip olduğu geniş katılımlı araştırmalar gibi bazı özel durumlarda değişebilir.

Yazarlık ilkeleri

Öncelikle yazar olarak değerlendirilmek için bazı temel noktalar var. Bunlardan bazı şunlar:

  • Araştırmalarda yazar olarak belirtilen tüm kişiler, bir şekilde çalışmaya katkıda bulunmuş olmalıdır. Örneğin bir araştırma raporunda tüm yazarların tasarım, analiz ve verilerin yorumlanmasında katkısı olmalıdır.
  • Araştırmaya bu şekilde katkısı olan herkes de yazar olarak belirtilmelidir. Başka türlü katkısı olanlar da bir şekilde belirtilmelidir.
  • Tüm yazarlar taslakları inceleyerek ve son hallerini onaylayarak araştırmanın son haline katılmalıdır.
  • Bir yazar araştırmadaki tüm konuları detaylı olarak bilmese bile araştırmanın tüm sorumluluğunu üzerine almalıdır.
  • Ana yazar diğer yazarların bilimsel yazarlık için tüm şartları sağladığından emin olmalı ve herkesin araştırmaya katkısını açıklamalıdır.

 

Bilimsel yazarlıkta etik ilkeler

Önemli konulardan biri de bilimsel yazarlıkta etik ilkelere uyulup uyulmadığıdır. Akademi ve bilim dünyasının en hassas yanlarından biri olan bu konunun temel kuralları şöyle özetlenebilir:

  • Sunulan araştırmanın özgün olması ve daha önce başka bir yerde yayınlanmamış olması gerekir.
  • Araştırmadaki materyaller, modern etik standartlara uygun olarak alınmalı ve yasal olarak ilgili etik kurul tarafından onaylanmalıdır.
  • Makalede, izni olmadan başka bir yazarın bilgileri kullanılmamalıdır.
  • Makalede aynı yazar tarafından yazılmış daha önceki bir araştırmadan bölümler alınmış olsa bile uygun şekilde atıf yapılmalıdır.

Bu ölçütlerin ve kuralların dışında, yayıncıların makale yazarlarını hangi sıra ile belirttikleri de önemli bir konudur. Her alanda farklı bir sıralama söz konusudur. Bazı yayıncılar yazarları alfabetik olarak sıralarken bazıları da araştırmaya yaptıkları katkılara bakarak sıralar. Örneğin ilk sırada yazılan yazar, makalede en çok katkısı olan yazardır.  Yine de en önemlisi isminiz yazarlar arasında geçiyorsa sizin o araştırmada katkınızı olduğu gerçeğidir. Kendinizle gurur duyabilirsiniz.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.