Bir İnsan Neden Doktoraya Devam Eder?

 

Hayatınızın muhtemelen en uzun akademik yolculuğuna hazır mısınız? Doktoraya başladıktan sonra akla gelen ilk soru: “Ben bunu bitirebilecek miyim?” olur. Bu soruyu sormayan akademisyen adayı yoktur sanırım. Doktora çalışmanız sırasında moralinizin bozulduğu ve bırakıp gitmek istediğiniz zamanlar olmuştur veya olacaktır. Fakat tüm bunlara rağmen insanlar bir şekilde doktoraya devam ediyor. Herkesin motivasyon kaynakları bir miktar farklı olabilir ama bu işe devam edebilenlerin motivasyon kaynakları üç aşağı beş yukarı aynı.

  • Kariyer

Sadece akademik kariyer yapayım, daha iyi yerlere geleyim, profesör olarak aynı fakültede yıllarca kalayım diye düşünüyor olabilirsiniz. Fakat aynı yerde 30 küsur yıl çalışmak ve devamlı yayın çıkarmak hiç de kolay değildir. Çoğu öğretim üyesi üniversitelerde karşılaştığı zorluklar karşısında hayal kırıklığına uğramıştır.

  • Merak

Çoğu akademisyen her ne kadar son teslim tarihleri olsa da ilgilerini çeken bir konuda yeterli zamana ve imkâna sahip olarak çalışmanın kendilerini motive ettiğini söylüyor. Eğer motivasyon kaynaklarınızdan birisi merak ise doktora yapmakla doğru bir yoldasınız demektir. Yeni şeyler aramak ve keşfetmek doktoraya devam etmek için iyi bir sebep olabilir.

  • Düşünce özgürlüğü

Bilim insanları genellikle otoriteyi sevmeyen kişilerdir ve tam bir özgürlük içinde düşüncelerini geliştirebilecekleri bir yer ararlar. Eğer doğru yerdeyseniz doktora yapmak size bu özgürlüğü sağlayabilir. Ancak unutmayın insan her bölümde ya da her danışmanla merakını tatmin edebileceği ya da özgürce araştırabileceği bir konuyu çalışamayabilir.

  • Kendini geliştirme

Araştırmacılar doktora yaparken becerilerini tahminlerden çok daha fazla geliştirdiklerini söylüyorlar. Çünkü doktora çalışması problem çözme becerilerinin devamlı uygulamaya konabildiği bir mecra. Ya da insanlar doktora süresince ilgilerini çeken konularda eğitimlere katılabiliyor ve daha sonra bunları pratiğe dökebiliyorlar. Hatta ilgilerini çeken bazı konularla alakalı küçük proje grupları kurup çalışabiliyorlar. Eğer siz de bunlardan hoşlanıyorsanız, doktoraya devam etmeniz için iyi bir nedeniniz daha var demektir.

  • Meydan okuma

Doktora tezinin ana hedefi çalışma alanınıza özgün bir katkı yapmaktır. Bunu yapabilmek için de bazı entelektüel sınırların aşılması gerekir. Bu sınırları aşmak sizin için bir meydan okuma olabilir. Herkes de hayatta bir miktar meydan okuma ister. Bu yüzden de birçok kişi doktoraya sınırlarını ve yeteneklerini denemek için devam ediyor.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.