Danışmanınızdan Nasıl Düzgün Geri Bildirim Alırsınız?

Nasıl bir yazar için en stresli şey yazdıklarını okuyucuya göndermek ise, bir doktora öğrencisi için de danışmanına göndermektir. Bu hem stresli hem de bazı zamanlarda oldukça moral bozucu bir şeydir. Fakat bilin ki danışmanlardan geri bildirim almak her zaman böyle olmuştur. Ne kadar zor olursa olsun bunu yapmaya mecbursunuz. Ama doğru geri bildirim almak da hakkınız, çünkü bununla bir sonraki adımınızı atacaksınız. Diğer bir deyişle, aldığınız geri bildirim ilerlemenize yardımcı olmalı.

Yazdıklarınız sonucunda istediğiniz kalitede geri bildirim almanın ilk şartı doğru soruları sormaktır. Bunun için, ideal şartlarda, danışmanınıza hangi konularda yorum istediğinizi doğrudan sorabiliyor olmanız gerekir. Ancak çoğu durumda danışmanlar sizden yazdıklarınızı ister ve araştırmanız hakkında genel bir takım yorumlar yaparlar. Eğer siz de böyle bir danışman ile çalışıyorsanız bu yaklaşıma hemen teslim olmayın, danışmanınızı siz yönlendirin. Belli bir noktaya odaklanmış sorular sormak her iki taraf için de hem zaman hem de verimlilik açısından yararlı olur. Yazdığınız metinler tutarlı mı, araştırma soruları doğru mu, doğru kaynaklar üzerinde mi çalışıyorsunuz, bunlar gibi spesifik sorular sorarak hangi konularda geri bildirim istediğinizi belirtin. Örneğin araştırma aşamalarına göre aşağıdakilere benzer sorular size yardımcı olabilir:

Araştırmanın Erken Aşamalarında

Araştırma sorularım geçerli mi? Okuduklarımı ve düşündüklerimi kâğıda dökebiliyor muyum? Üç (ya da kaç adetse) doktora çalışmasını bir çalışmada toplamak için nasıl bir düzenleme yapabilirim? Kaynak olarak başka neler okumam gerekir? gibi soruları sormak ilk aşamada doğru geri bildirim almanıza yardımcı olur.

Öneri Yazma Süreci

Araştırma sorularım açık ve uygulanabilir mi? Araştırmanın odak noktası okuyucu için yeteri kadar açık mı? Önerdiğim kavramsal çerçeveyi bu aşamada sunmam mantıklı mı? Araştırma sorularım ve odak noktam birbiri ile örtüşüyor mu? Yöntemlerim makul veya geçerli görünüyor mu? Eksik referanslar ve yazım hataları gibi başka göze batan kusurlar var mı?

Literatür Taraması

Mesele ile ilgili kendi tavrımı nasıl gösterebilirim? Doğru alanlarda okuma yapmış mıyım, başka konularda da okuma yapmam gerekir mi? Kullandığım teoriyi düzgün bir şekilde açıklamış mıyım? Neden özellikle bu yöntemi seçtiğim anlaşılıyor mu? Yöntem, araştırma sorularım ile bağlantılı mı? Eksiklikler varsa, bunları gidermek ve bu bölümü revize etmek için neler önerirsiniz?

Bu sorulara sizler de bir şeyler ekleyebilirsiniz. Buradaki temel mantık, danışmanınıza birkaç sayfalık bir yazı gönderip yorumlarını almak değil, istediğiniz türden geri bildirim alarak ilerleme kaydettiğinizden emin olmak. Bu yüzden odaklanmış sorular sormayı unutmayın.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.