Kendi Doktoranızı Finanse Etmek ve Bunun Etkileri

Her yıl binlerce doktora öğrencisi araştırmalarını kendileri finanse etmek zorunda kalıyor. Bunun nedeni üniversitelerin karşılayabileceğinden fazla öğrenci kabul etmesi veya fon sağlayıcıların kısıtlı sayıda kişiye para verme imkânını sahip olması olabilir. Fakat doktora gibi uzun ve zahmetli bir süreci kendinizin finanse etmeniz oldukça zor bir süreçtir. Ama eğer başarabilirseniz sonunda beklediğiniz başarıyı yakalayabilirsiniz.

 

Kim ne derse desin eğer çok zengin değilseniz çalışmadığınız sürece 5-6 sene sürecek bir doktora araştırmasını finanse etmeniz oldukça zordur. Bu durumda da otomatikman yarı zamanlı doktora öğrencisi olursunuz. Doktora yaparken çalışmak da beraberinde başka problemler getirir. Yarı zamanlı öğrenci olduğunuz için doktoranız uzayabilir veya haftalık girmek zorunda olduğunuz dersleri kaçırarak araştırmanızı riske atabilirsiniz. Hatta doktoranızı bitirememe riskiniz bile mevcut.  Buraya kadar söylediklerim işin riskli yanlarıydı, şimdi bunu nasıl daha kolay hale getiririz bakalım.

Doktora öğrencisinden tavsiyeler
Kendi doktorasını finanse etmiş bir arkadaşımın söylediği dikkate değer şeyler var, bu yüzden burada da paylaşmak istiyorum. Öncelikle doktoraya başlamadan önce sizi zor günlerde bir sürede olsa idare edecek bir paranızın olması gerekiyor. Bu başlangıç için önemli bir adım. Planınızı daha başlamadan yapmak daha sonra havlu atmaktan her zaman daha iyidir. Eğer paranız yoksa biraz daha tam zamanlı çalışarak para biriktirin ve öyle başlayın. Arkadaşımın verdiği tavsiyeye göre bu para bir yıl boyunca faturalarınızı ödeyebilecek tutarda bir para olmalı. Bu para en baştaki stresten biraz da olsa kurtaracak ve araştırmanıza biraz daha odaklanmanızı sağlayacaktır.

İkinci önemli tavsiye ise bu paranın bitmesi beklememektir. Çünkü paranız varken işi aramak size uygun bir iş bulmak çok daha rahat ve stressizdir. Proje araştırmalarınıza ve ders saatlerinize uygun yarı zamanlı bir iş bulmaya çalışın, bulacağınız iş çok fazla fiziksel aktivite gerektirmese iyi olur çünkü bu günün sonunda çok fazla yorabilir. Zaten bir doktora öğrencisi için masa başı işler daha fazladır.

Diğer önemli tavsiye fazla uyumamanız! Bu da nereden çıktı demeyin çünkü tüm bu işleri yapmak istiyorsanız uyku sürenizi çok verimli hesaplamanız gerekmektedir. Uyku düzeninizi iyi oturtmak hem işte hem araştırmanızda size oldukça faydalı olacaktır.

Pozitif Etkileri
Bu şekilde doktora yapmanın avantajlarından biri çalışmalarınız boyunca esnek olabilmenizdir. Bu da size daha özgür bir ortamda çalışma fırsatı sunar. Çünkü bu şekilde çalışma metodolojinizi ve konunuzu tamamen değiştirebilirsiniz. Ayrıca zamanınızı istediğiniz şekilde yönetebilmeniz de mümkündür. Örneğin üniversitede veya başka bir yerde çalışıyorsanız çalışma saatlerinizi ders saatlerinize göre ayarlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.