Doktora Sonrası Kariyerinizde Serbestlik Kazanmak

Doktora sonrası bilim insanı, doktora derecesine sahip olan, geçici bir akademik araştırma dönemindeki bir bireydir. Bu araştırma, doktora sonrası danışman veya ana araştırmacı olarak adlandırılan bir danışmanın gözetiminde yapılır.  Doktora sonrası program, araştırma alanında kariyer yapmak üzere gerekli olan becerileri daha da geliştirmek için bir fırsattır.

Doktora Sonrası Göreviniz Süresince Önemli Becerilerin Geliştirilmesi

Doktora sonrası pozisyonun faydaları hakkında sürekli bir tartışma vardır . Bu yola girmeye karar verirseniz, önemli beceriler geliştirmeye ve bu deneyimin sunabileceği faydalardan en iyi şekilde yararlanmaya odaklanın. Bu, araştırma alanlarınızı genişletmek ve yeteneklerinizi geliştirmek için önemlidir. Dahası, kariyerinizin bu aşamasında makale yazma ve araştırma yayınlama konusuna fazla zaman ayırmanız önerilir. Ayrıca, diğer araştırmacılarla etkili bir şekilde iletişim ağı oluşturup tanışmanız da önemlidir. Alanınızdaki diğer kişilerle bağlantı kurmak yalnızca kariyer bağlantılarını geliştirmenize değil, aynı zamanda işbirliği fırsatlarına da sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Fakat, doktora sonrası göreviniz sırasında geliştirmeniz gereken en önemli beceri serbest çalışmaktır.

Doktora sonrası programdaki araştırmacıların belirli bir noktaya kadar serbestlik arayışının birçok nedeni vardır . Birincisi, rehberlik için bir danışmana gerek duymaksızın bilimsel çalışma yapabileceğinizi ve projeleri kendi başınıza halledebileceğinizi gelecekteki işverenlerinize göstermeniz önemlidir. Ayrıca, kendinizi araştırmacı olarak ilan etmeniz ve tanıtmanız önemlidir.

Doktora Sonrası Kariyerinizde Serbestlik Kazanmaya Yönelik İpuçları

Serbestlik kazanmak , kendinizi ciddi bir araştırmacı olarak belirlemede önemli bir adımdır. Araştırma yapıp yayınlayabildiğinizi diğer insanların görmelerini istersiniz. Serbest çalışma, önemli profesyonel becerilere ve başarılı bir araştırmacı olarak tanınma kararlığınına olan yatkınlığınızı gösterir.

  1. Kendi Ödeneğiniz için Başvurun

Doktora sonrası araştırmacılar için temel ödenek kaynağı burslardır. Burslar öncelikli olarak devlet kurumları ve özel vakıflar aracılığıyla verilir. Doktora sonrası programda geçirdiğiniz süre boyunca başarılı olmuş en az bir burs başvurusu yapmayı hedeflemelisiniz. Burs almak sadece araştırmanızı finanse etmekle kalmaz, aynı zamanda serbestlik ve sıkı çalışmanızın göstergesi olur.

  1. Kendiniz için Uygun Bir Pozisyon Yaratın

Bağımsız bir araştırmacı olarak tanınmak ve insanlara büyük projeleri halledebileceğinizi göstermek istersiniz. Bu şekilde tanınmanın ve isim yapmanın yolu,  bir araştırma alanında pozisyonunuzu yaratmaktır

Bunu yapmanın bir yolu, farklı branşlara ayrılmaktır. Bu yeni beceriler öğrenmek ve bir alanda bilginizi geliştirmek için bir fırsattır. Branşlara ayrılmak çalışmanızı danışmanınızdan bağımsız olarak yayınlamak için yeni fırsatlara da yol açabilir.

  1. Çalışmanızı Yayınlayın

Araştırmanızı yayınlamak, ciddi bir bilim insanı olduğunuzun açık bir işaretidir. Ayrıca bağımsız olarak araştırma yapmaya ve çalışma alanınıza yeni fikirler katmaya yatkın olduğunuzu gösterir.

Yüksek kaliteli makaleleri alanınızın en iyi dergilerinde yayınlamaya çalışmaya odaklanmayı denemelisiniz. Bu yüzden, en iyi dergilere ve bu dergilerin yayınladıkları makalelerin türüne ilişkin bazı araştırmalar yapın. Kitap eleştirileri üzerine yazılan makaleleri incelemek, yayınlanabilmek için diğer iyi seçeneklerdendir. Ayrıca, makaleler üzerinde diğer araştırmacılarla da iş birliği yapabilirsiniz. Bu, iyi bir iletişim ağı geliştirmenin sonucudur.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.