18

Etkili Patent Arama ve Okuma Metotları: Araştırmacılara Önemli İpuçları

Yasal olarak, teknoloji transferi, teknik icatların profesyonel kuruluşların rehberliğinde üçüncü şahıslara resmi lisanslanması olarak tanımlanmaktadır. Buna göre, yeni teknolojik icatlar için yasal hakları bir devlet kurumu genellikle bir patent şeklinde icadı yapana verir. Yani bir patent, buluş sahibine ve/veya kuruluşa çeşitli haklar verir ve başkalarının mülkiyet talep etmelerini önler. Diğer bir taraftan da teknolojinin aktif olarak kullanılmasına izin verir. Bununla birlikte, bir patent başvurusu yapmak ve patenti almak karmaşık bir işlemdir ve çeşitli yöntemleri vardır.

Neler Patentlenebilir?

Üç tip patent vardır:

1) Yeni ve faydalı bir işlem, makine, üretim maddesi veya madde bileşimi icat eden veya keşfeden veya bunların herhangi birini geliştiren herkese faydalı patentler (faydalı modeller) verilebilir. Faydalı modeller, başvuru tarihinden itibaren 20 yıl veya başvuru tarihinden itibaren 17 yıl süreyle koruma sağlar.

2) Bir ürün için yeni, orijinal ve dekoratif tasarım icat eden herkese tasarım patenti verilebilir. Tasarım patentleri veriliş tarihinden itibaren 15 yıl süreyle verilir.

3) Bitki patentleri, farklı veya yeni bitki çeşitlerini icat eden veya keşfeden ve eşeysiz olarak çoğaltan herkese verilebilir. Bitki patentleri başvuru tarihinden itibaren 20 yıl veya veriliş tarihinden itibaren 17 yıl daha uzun süreli olarak verilir.

 

En yeni buluşlar öncelikli olarak faydalı modeller olarak kaydedilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri patent yasasına göre patentlenebilir bir fikrin “uygulamaya indirgenebilir” olması gerekir. Yani teorinin ötesinde bir faydası olmalıdır. Patentlenebilir faydalı modellerin türleri arasında şunlar bulunmaktadır: Süreçler (sonuç üreten bir işlem veya yöntem); Makineler (mekanik, elektronik veya elektrikle çalışan bir cihaz); Üretim parçaları; Madde bileşimleri (kimyasal element kombinasyonları veya yeni bileşikler de dahil olmak üzere kimyasal ve metalurjik bileşimler); ve bunlardan herhangi birine yapılan iyileştirmeler.

Patent Başvurusu ve Başvuru Süreci

Birçok patent organizasyonu, patent sahibinin birden fazla ülkede patent başvurusunda bulunmasına izin vererek patent başvuruları yayınlar. İnceleme için patent ofisine gönderilen resmi belge, tekrarlanabilirlik için bir buluşu tarif eden bir patent başvurusudur. Resmi patent başvuru şartları, buluşa dair bir bilgi özeti, haklar ve varsa buluşun çizimlerini içeren kısa bir açıklamasını içerir. Belirtilen haklar korunma ve yeniden kullanımın kapsamını tanımlar. Başvuru tamamlandığında, başvuru ilgili teknik uzmanlık alanındaki uygun bir patent görevlisine atanır.

Patent ofisi, geçici patent başvurularının sunulmasını sağlar, bir buluşun kısa vadede belirlenmiş bir öncelik tarihi ile korunmasını sağlar. Bu süre zarfında, geçici olmayan yani faydalı patent (faydalı model) başvurusu da geçici olanı göstererek sunulmalıdır. Geçici patent başvurusu bir buluşu korurken, faydalı patent başvurusu açıklamalar ve gerekli bilgilerden oluşur.

Patent süreci, patent avukatları ve patent denetçisi arasında gerçekleşir. Patent başvuru formu doldurulduktan sonra, patent denetçisi başvuruyu inceleyecek ve resmi bir belge ile yanıtlayacaktır. Denetçi, patentin çıkarılmasına karar verdikten sonra, başvuru sahibine kabul ücretinin ödenmesi için ve patent hakkındaki diğer gerekli çizimlerin ve bilgilerin üç ay içinde sunulması için bildirimde bulunur. Bu sürecin kolayca geçmesi ise nadirdir. Bazı itirazlar olabilir veya başvuru tamamen reddedilebilir. Ücret ve çizimler alındıktan sonra, başvuru dosyası patent bürosundaki yayın birimine gönderilir. Yayınlandığında, orijinal patent belgesi kurumun patent avukatına gönderilir. Bundan sonra, devlet patent ofisi, patent belgesini resmi web sitesinde de yayınlayacaktır.

Bir faydalı model başvurusu yapmak, bir patentin verilmesini garanti etmez. Başvuru ile kabul arasındaki süre iki yıl veya daha fazla olabilir. Bu süre, teknolojinin türüne ve kompleksliğine, denetçilere ve denetçiye cevap verilme süresine bağlıdır. Çoğu üniversite ve kurum, ücretler ve ticarileşme rehberi de dahil olmak üzere, teknoloji transfer sürecini kolaylaştırmak için kapsamlı bir kılavuza sahiptir.

Patentinizi Kaybetmeyin

Patent işlemi uzun ve maliyetli olabilir. Araştırmacı eğer buluşu bir yayında açıklarsa tüm hakları kaybolabilir. Bu nedenle araştırmacılar, üç aylık inceleme döneminde, buluşun patentlenebilirliğini ve ticari potansiyelini korumak için yayın yapmaz. Genellikle, yayınlanması yakın olan patent başvurularının süreci daha kısa sürmektedir.

Patent Araştırması Nasıl Yapılır?

Birçok patent başvurusunun asla kabul edilmediğini anlamalısınız. Bir patent veritabanında arama yaparken, hem verilen patentleri hem de işlemdeki çok sayıda patent başvurusunu görürsünüz. Başvurunun yıllarca sürebilmesi nedeniyle, patent veritabanları patentin yasal durumunu bir “başvuru” olarak tanımlayacaktır.

80 ila 100 milyon patent olduğunu tahmin edersek, içinden size uygun olanını seçmek için doğru bir strateji seçmeniz önem taşır. Öncelikle aramak için doğru anahtar kelimeleri bulmanız gerekir. Bilimsel makalelerden farklı olarak, mucitler genellikle kendi alanlarıyla ilişkili normal anahtar kelimelerden kaçınarak patentlerin bulunmasını zorlaştırırlar. Genellikle, tam olarak isimlendirmek yerine, belli belirsiz şeylerle tanımlar yaparlar. İstediğinizi bulmak için, önce farklı anahtar kelime kombinasyonları deneyerek, eş anlamlı kelimeleri kullanarak ve daha fazla ve daha iyi anahtar kelimeler bulmak için karşınıza çıkan belgelerin bazılarını tarayarak geniş bir arama yapmanız gerekir.

Arama sonuçlarından memnun kaldığınızda, eğer çok fazla sonucunuz varsa, başlık veya özet gibi belirli alanlara filtre uygulamayı deneyebilirsiniz. Bunlardan biri anahtar kelimelerinizi içeriyorsa, belgelerin sizin için ilgi çekici olması neredeyse garantidir. Ayrıca, sonuçları yayın tarihine göre de filtreleyebilirsiniz. Profesyonel bir ipucu: mucitlerin buluşları konusunda spesifik olmaları gereken alan “claims (iddialar)” alanıdır. Buluşun çeşitli bileşenlerini özellikle korumaya çalıştıkları ve maddeler halinde tanımladıkları yer burasıdır. Aramanızın ana unsurlarını o alana odakladığınızdan emin olun.

Bu görev için tasarlanmış, kullanıcı arayüzü ile sonuç analizi yapan iyi bir yazılım çok yardımcı olacaktır. Nerede arama yaptığınıza dikkat edin. Günümüzde, çevrimiçi patent arama hizmetleri ile aradığımızı bulmak nispeten kolaydır. Sadece, hepsinin kullanımının kolay olmadığını ve hiçbirinin tam arşive sahip olmadığını bilin.

Google’ın Patent Arama motorunu Google Patents başlangıç noktası olarak alabilirsiniz, ancak bu kesinlikle yaptığınız tek araştırma olmamalı. Size Patent Ofisi, Dosyalama Durumu, Patent Türü ve Dosyalama Tarihi gibi arama alanları sunar ve sonuçları farklı parametrelere göre de sıralamanıza izin verir, geçmiş aramalar için mükemmel bir araçtır, ancak bazı diğer motorlarla karşılaştırdığınızda oldukça sınırlıdır.

USPTO sitesinin kullanıcı dostu olmadığı, tam metin arşivinin yalnızca ABD başvurularını içerdiği ve 1976’dan daha geriye gitmediği bilinmelidir. Diğer bilinen çevrimiçi yöntemler şunlar olabilir: PatFT (Patent Full-Text and Full-Page Image Database) (Tam metin patent ve tam sayfa resim arama veritabanı) ve  PAIR (Patent Application Information Retrieval). Bunlar Amerika tabanlı patentler için arama yapmanızı sağlar. Dışarıda büyük bir dünya var ve ABD patent araştırması seçeneklerinizi tükettiğinizden oldukça emin olduktan sonra, artıları yani uluslararası patentleri düşünmenin zamanı geldi. Eğer uluslar arası patent aramak istiyorsanız şunlara bakın: European Patent Office (EPO) (Avrupa Patent Ofisi) tarafından kurulan Espacenet, daha geniş arama yapmanıza yardımcı Lens, kapsamlı içeriklere erişmenizi sağlayan Free Patents Online ve PatentScope. Patent keşfinizde başarılar!

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications