18

İlk Seferde Başaramazsanız Ne Yapmalısınız?

Genç bir araştırmacı için ilkler her zaman zordur. Evet, her araştırmacının bir gün akademik yayıncılardan ret cevabı alabilme ihtimali vardır. Ancak, bu durum, özellikle kariyerinin başındaki bir akademisyen için oldukça moral bozucu olabilir. Eğer sizin de başınıza böyle bir şey geldiyse, siz de mutlaka dergi editörlerinin araştırmanızı anlamadığını düşünmüşsünüzdür; hatta başka işler aramaya bile başlamış olabilirsiniz. Fakat böyle bir durumda moral bozmak yerine, kendinizi daha da motive etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu, her şeyin sonu değildir ve makaleniz tekrar gözden geçirilmek üzere sizi beklemektedir.

Revize edin ve tekrar başvurun

Akademik dergiler tarafından reddedilen makalelerin çoğuna ‘revize edin ve tekrar başvurun’ şeklinde bir not düşülür. Bu durumda, tekrar üzerinde çalışmanız gereken noktalar olabilir.  Ayrıca makalenizdeki bazı bölümleri, daha ön plana çıkartmanız ve başvurduğunuz derginin tercih edeceği formata sokmanız da gerekebilir. Ama asıl soru, sizin tüm bunları yapmak isteyip istemediğiniz ile alakalıdır; gerçekten bunu yapmak istiyor musunuz?

Süreci değerlendirin

Öncelikle, ret cevabı ile gelen notta, makalenizi değerlendirenlerin, ne kadar çok düzeltme istediğine bakın ve bu dergiye tekrar başvurmayı istiyor musunuz ona karar verin. Bazen revizyon talepleri ve editörlerin yorumları, o kadar fazla olur ki, kimse size neden tekrar başvurmuyorsun diye soramaz bile. Fakat yine de, hemen korkuya kapılmayın, yorumlara baktığınızda göreceksiniz ki, çoğu istek hemen düzeltilebilecek küçük revizyonlardan ibarettir.

Anlamadığınız bazı yorumlar içinse, yayıncılarla tekrar iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede, tam olarak ne istediklerini anlamanız daha kolay olacaktır. Aslında bu yorumları ve istekleri dikkate alıp, gerekli değişiklikleri yapmanız, o dergide isminizin görünmesini ne kadar çok istediğinize bağlıdır. Ama unutmayın ki, eğer bunları yapmak istemiyorsanız, başka bir yayıncıya başvurma seçeneği de her zaman mevcuttur.

Israrın gücünü hafife almayın

Araştırmacılar, akademik bir yayıncıya başvururken, her şeyi yaptıklarını düşünürler. Araştırma yapılmış, maddi destek bulunmuş, veriler tarafsız bir şekilde değerlendirilmiş ve istenilen sonuçlar ortaya çıkmıştır. Bu yüzden, herhangi bir ret cevabı karşısında araştırmacı artık yapabileceği hiçbir şeyin kalmadığını düşünür. Ancak bu, tüm işin tekrar yapılması anlamına gelmemektedir. Bunu sadece sizinle yayıncı arasındaki son adım olarak düşünün ve tekrar araştırmanızı gözden geçirin. Çünkü isminiz o dergide gözüktüğünde tüm bunlara değdiğini göreceksiniz.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications