18

İngilizce Dilbilginizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Bir dilin anlaşılmasını sağlayan yapı, bir dizi kuraldan oluşan dilbilgisidir. Aslında, iyi ve doğru dilbilgisi, yazım ve noktalama işaretlerinin doğru ve yerinde kullanımı ile paralellik gösterir. Dilbilgisinin kötü kullanımı, anlamayı, takip etmeyi, bilgi ve fikirleri kabul etmeyi zorlaştırır.

Ana dilimizde bile dilbilgisi kullanımında zorlanırız. Yabancı bir dilde dilbilgisine hakim olmak ise sıkı bir çalışma gerektirir.

İngilizce, dünyada en çok konuşulan dillerden biridir. O yüzden, iş dünyasının hemen hemen her alanında karşımıza çıkmaktadır. İngilizce, akademik dünyada da oldukça yaygın bir şekilde kullanılır ve büyük bir önem taşır.

Gerçekçi olalım

İkinci dili İngilizce olanları gerçekçi olmaya davet ediyoruz. İngilizceyi çok iyi yazıp konuşuyor olabilirsiniz ama ana dili İngilizce olanların bile dilbilgisi hataları yapabileceğini unutmayın. Kendi ana dilinizi düşünün. Her zaman kusursuz Türkçe konuşup yazabiliyor muyuz?

Öte yandan, İngilizce dilbilginizi geliştirmenin de bazı yollar vardır. Gelin, birkaç tavsiyeye birlikte göz atalım.

Önce temelini öğrenelim

Öncelikle, işe bir cümle yapısında yer alabilecek isimler, zamirler, sıfatlar, fiiller, zarflar, edatlar, ünlemler, bağlaçlar ve yüklemler ve bunların kullanımı ile başlayabilirsiniz. İnternette bunlarla ilgili eğitim veren ve alıştırmalar sunan birçok site mevcuttur. Hatta oyunlar bile bulunmaktadır.

Kendi dilinizle karşılaştırın

Konuşurken, okurken ya da yazarken kullandığınız dilbilgisinde, kendi diliniz ile benzerlik gösteren ayrıntılara dikkat edin. Bazı noktaların ne kadar farklı ifade edildiğini not edin.  Benzerliklerin ve farklılıkların farkında olmanız, kuralları öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.

Okuyun, okuyun ve yine okuyun!

Dilbilgisini iş başında görmenin en ideal yolu, basılı yayınlara bakmaktır. Doğru kullanımı ne kadar çok görürseniz, o kadar çabuk kavrar ve öğrenirsiniz. Yalnız, bunun için doğru yayınları seçmeniz şarttır. Özellikle internet üzerinden metinler okuyorsanız, çok dikkatli olmanızı tavsiye ederiz çünkü günümüzde dili doğru kullanan da internette yazmaktadır, kullanamayan da. Bu yüzden, tanınmış, prestijli ve kaliteli yayınları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Size zorluk çıkaran konuları belirleyin

Muhtemelen sık yaptığınız hataların farkındasınızdır. Özellikle bunlara konsantre olun ve eksikliklerinizi tamamlamak için online kaynaklardan faydalanın. Bazı durumlarda, bir öğretmen veya öğretim üyesinden yardım almak iyi bir fikir olabilir.

Pratik yapın

İnternette çok değişik yöntemler kullanan kaynaklar bulunuyor. “Hatayı belirleme” ve “doğru cevabı seçme” gibi stratejileri olan ve küçük sınavlar yapan siteler pratik yapmak için idealdir. Üzerinde çalıştığınız kuralın uygulandığı cümleler yazmaya gayret gösterin.

Çocuk programı bile olsa, İngilizce televizyon kanallarını seyredin. Mevcut tüm teknolojileri sonuna kadar kullanın. Örneğin, seyrettiğiniz bir videoyu içeriğini anlayana dek başa alabilirsiniz ya da alt yazı opsiyonunu kullanabilirsiniz.

Okumak ve yazmak kadar etkin bir yol da konuşmaktır. Çevrenizde ana dili İngilizce olan biri varsa, bu fırsatı kaçırmayın ve öğrendiklerinizi dillendirmek için hemen hareket geçin.

Kontrol ettirin

Çevrenizdekilerden ya da profesyonellerden yazdıklarınızı kontrol etmelerini isteyin. Yaptığınız hataların ve düzeltmelerin kaydını tutmayı da ihmal etmeyin.

Pes etmeyin

Bu bahsettiğimiz öneriler, şüphesiz İngilizce gramerinizi geliştirmek için size yardımcı olacaktır. Ancak bazen zorlanabilirsiniz. Bu çok normaldir ve sürecin doğal akışında karşılaşılabilen bir durumdur. Burada önemli olan motivasyonunuzu kaybetmeden, yılmadan, azimle hedefe doğru ilerlemektir. “Good Luck!”

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications