18

Bir Yazar İntihal İddialarına Nasıl Cevap Vermelidir?

İntihal yani eser hırsızlığı büyük bir suçtur, özellikle akademik dünyada gerçekleşiyorsa! Bir araştırma veya makale yayınladığınızda editörlerden, okuyuculardan veya başka bilim insanlarından intihal yaptığınıza dair suçlamalar gelebilir. Hatta bu konuda daha önceden yayınlanmış bazı kanıtlar bile gösterebilirler. Peki, bu durumda ne yapılmalı?

Öncelikle hemen panik yapmayın. İntihal iddialarına vereceğiniz cevap, okuyucular ve diğer akademisyenler karşısındaki duruşunuzu oldukça etkileyecektir. Eğer tatmin edici ve doğru bir cevap verirseniz size karşı olan güveni geliştirebilirsiniz, fakat vereceğiniz herhangi bir yanlış cevap da size karşı olan güveni yerle bir eder. Cevap vermeden önce kendinize karşı dürüst olmanız ve şu soruya cevap vermeniz gerekiyor: Gerçekten intihal yaptınız mı?

İntihal yapmadıysanız
Eğer bir intihal yapmadığınızı düşünüyorsanız işiniz nispeten daha kolay, fakat unutmamak lazım ki size yöneltilen bir suç var ve buna kesin kanıtlar ile cevap vermelisiniz. Öncelikle intihal yapıldığı iddia edilen çalışmanız ile ilgili tüm kaynakları ortaya çıkarmalı söz konusu bölümleri nereden aldığınızı ve neye dayandırdığınızı açıklamalısınız. Daha sonra araştırmanızın yayınlandığı tarih ile de ilgili bir açıklama yapmanız gerektiğidir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. Çoğu araştırma, makale veya yazı, editörlerin onayından geçtikten sonra hemen yayınlanmaz, aradaki bu tarih farkı da sizi zor duruma düşürebilir. Eğer intihal yapıldığı iddia edilen eserden önce sizin araştırmanız bitti ise, bunu editörünüz ile konuşup onun onayı ile açıklamalısınızdır. Hatta açıklamada editörün sözlerine de yer verilmesi oldukça uygun olacaktır.

Kaynaklarınız detaylı bir şekilde açıklama da önemli bir adımdır. Unutmayın size karşı bir suçlama var ve bunu çözebileceğiniz en önemli şey kanıtlardır, yani kaynaklarınız. Kaynak aldığınız tüm kitaplar, yazılı notlar, linkler, basın bültenleri detaylı bir şekilde sunulmalı ve araştırmanızın nelere dayandırıldığı açıklanmalıdır.

Vereceğiniz cevaplarda hiçbir zaman saldırgan bir tavır içinde olmamalısınız. Bu sizi haklı olsanız bile haksız bir pozisyona sokabilir. Size bu suçlamaları atan kişiler saldırgan olsa bile sizin sakin kalmanız, kendinizden emin bir şekilde böyle bir hata yapmadığınızı örneklerle açıklamanız gerekir. Bu hem sizi takip edenlerin gözünde hem bilim dünyasında daha saygın ve güvenilir bir yere taşıyacaktır.

Eğer Yaptıysanız
Eğer bilerek bir intihal yani eser hırsızlığı suçu işlediyseniz yapmanız gereken şey öncelikle özür dilemektir. Yaptığınızın hata olduğunu kabul edip okuyucularınızdan ve bu konudan etkilenen kişilerden içten bir özür dilemek iyi bir başlangıç olacaktır. Bundan sonra daha önceki çalışmalarınız hakkında da tekrar bir detaylı inceleme yapılmalıdır ve bu konuyu da bilim dünyası ile paylaşmanız gerekir. Bu durum en azından yaptığınız bir hatanın ardında çözüm sürecinde şeffaf olduğunuzu gösterir.

Yapılan büyük bir suçtur ama hayatın sonu da değildir. Bazen bilmeden intihal yaptığını söyleyenler oluyor ama bence bu tamamen bir uydurma. Hatta bilmeden intihal yapmak bilerek yapmaktan daha acı verici çünkü bu durum yeteri kadar kaynak taraması yapmadığınızı ve araştırmanıza gerekli önemli vermediğinizi gösterir. Böyle bir şey söylemek yerine suçunuzu kabul edin ve bir süre kendinize dinlenme zamanı ayırın.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler