18

İyi Bir Akademik Yazıyı Nasıl Anlarsınız?

İster literatür taraması yapan bir araştırmacı olun ister kendi araştırmanızı yazın, iyi bir akademik yazıyı anlamak size hem okurken hem de yazarken oldukça zaman kazandıracaktır.

 

Okuyucu için farkındalık
Akademik kaynakların çoğu araştırmaya katkı yapmış olan farklı yazarlar tarafından yazılmıştır. Ancak, odak hiçbir zaman bir yazar üzerinde değil, araştırma konusunun tarafsız sunulması üzerine olmalıdır. Okuyucular araştırmayı okudukları zaman araştırma ne için yapılmış, sonuçlar nedir, gibi başlıkları kolay bir şekilde anlayabilmelidirler. Aynı zamanda bu makaleyi okuduklarında aradıklarını kolay bir şekilde bulabilmelidirler. Bu yüzden en başta yazarken okuyucuyu düşünmek önemlidir. Araştırmanız çok iyi olabilir ama kimsenin anlamadığı, karmakarışık bir anlatım da herşeyi berbat edebilir.

Mantıksal çerçeve
İyi bir araştırma yazısı fikirleri mantıksal bir çerçevede sunar. Daha iyi açıklamak gerekirse araştırmayı okuyan bir kişi araştırma ile ilgili, kim, nerede, niçin, nerede, ne zaman, nasıl gibi soruların cevaplarını takip edebilmelidir. Yazar tüm araştırma boyunca makaledeki mantıksal işaretler ile size yol göstermelidir. Ama şu da bir gerçek ki yazar okuğunuz konuda ne kadar teknik bir bilgiye sahip olduğunuz asla bilemez. Bu yüzden en güvenli yaklaşım okuyucunun konu hakkında hiçbir bilgisi olmadığını düşünmek ve araştırmayı ona göre yazmaktır. Eğer konuya biraz hakimseniz bazı bilgilerin paylaşımı size garip gelebilir ama daha geniş kitlelerin anlaması için bu yaklaşım takdir edilesi bir girişimdir. Yani böyle bir makale görürseniz hemen garipsemeyin aksine takdir edin.

Yazı dilini iyi kullanmak
İyi bir akademik yazı makalede yapılan herhangi bir iddiaya her zaman temkinli bir şekilde yaklaşmalıdır, özellikle de yeni bir araştırma sunarken. Örnek vermek gerekirse: ‘’Verilerden elde edilen bilgilere göre anladığımız’’ veya ‘’Kanıtlara göre bu şekilde olması daha muhtemel’’ gibi cümeleler ‘’Kanıtlara göre kesin olarak şu sonuca varılmıştır’’ tipi cümlelerden her zaman daha ihtiyatlıdır. Yaptığınız araştırmanın önemini göstermek ve bunu karşı tarafa iletmek tabii ki önemlidir fakat bunu yaparken daha sonra başınızı ağrıtabilecek olan ifadelerden de kaçınmak gerekir.

Kalitenin önemi
Araştırmacılar hem araştırma süreci hem de bu sürec sonunda ortaya çıkan veriler ile ilgilenirler. İyi bir akademik yazıda izlediğiniz mantıksal çerçeve, bu araştırmada ne yaptınız ve sonunda ne bulduğunuz gibi sorunların cevaplarını da içermelidir. Genelde okuyucular bulguları ortaya çıkarmak için ne kadar çalıştığınız ile daha az ilgilenirler. Zayıf planlanmış bir araştırma projesi yüzlerce makaleden oluşmuş bir literatür taraması içerebilir. Eğer bu kadar çok alıntılama okuyucuya kafa karıştırıcı bir şekilde sunulursa, okuyanların araştırmanızdan ilham almaktan çok sersemleme ihtimali daha yüksektir.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications