18

2020 Hakem Değerlendirme Haftasını Kutlayan Enago’ya Katılın!

Düzenleme ve yayın destek hizmetlerinde küresel bir lider olan Enago, , bu yıl 21-25 Eylül’de gerçekleşecek olan ve çok beklenen küresel etkinliğin altıncısı olan Hakem Değerlendirme Haftası (PRW) 2020’ye katılmaktan ve dinamik yenilikleri teşvik etmekten heyecan duyuyor. Her yıl PRW, araştırmacılar, editörler, yayıncılar, kütüphaneler, üniversiteler, akademik ve bilimsel topluluklar, fon sağlayanlar ve her türden iyi bir akran değerlendirmesinin olduğu temel mesajını paylaşmaya kararlı olanlar için benzersiz bir öğrenme deneyimi sunan tek bir birleşik platform sağlar. Bu bilimsel iletişim için çok önemlidir. Ayrıca, araştırmada hakem değerlendirmesinin kritik rolünü vurgulamak için bir dizi özelleştirilmiş etkinlikler, web seminerleri, röportajlar ve sosyal medya etkinlikleri düzenlenir.

2020 herkes için değişken ve zorlu geçti ve araştırma topluluğu da kendi payına düşen zorluklarla karşılaştı. Bu yılın teması -Hakem Değerlendirmesine Güven, mevcut küresel belirsizliğe uygun olarak akran değerlendirmesi sürecinin işleyişine ve araştırmada güven oluşturmaya nasıl yardımcı olduğuna dikkat çekecektir. Organizasyon komitesinin önemli bir üyesi olarak Enago, PRW sırasında ve sonrasında bu yılın temasıyla uyumlu bir dizi etkinlik aracılığıyla önemli katkılarda bulunacak.

Enago’nun, uzun süredir devam eden hakem değerlendirme sistemine olan güveni artırmak için yayıncıların nasıl çok önemli olduğuna dair, yayın uzmanlarından oluşan özel bir etkinliğe ev sahipliği yapacağını paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Konuşmacılar, pandemi sırasında başyazılarında yapılan önemli değişiklikleri ve inceleme prosedürlerini, yüksek hacimli araştırma makalelerini nasıl ele aldıklarını, incelemelere olan güveni nasıl sürdürdüklerini ve birçok kritik konuyu tartışacaklar. Ayrıca, hakem değerlendirme deneyimleri hakkında bilgili araştırmacılar, hakemler ve editörlerin yorumlarını içeren, fikir temelli bir konuk yayını planlıyoruz.

Ayrıca, bu fırsatı, Araştırma Risk Değerlendirmesi girişimimizin ikinci bölümünü duyurmak için de kullanıyoruz; burada, hakem incelemesine ilişkin kısa ama özel bir anket yapacağız (ayrıntılar, ileride duyurulacaktır). Anketten elde edilen düşünceler ve görüşler, akran değerlendirmesi sürecindeki uygulanabilir çözümler ve yenilikler etrafındaki tartışmanın ilerletilmesinde etkili olacaktır. Hepsi bu kadar değil – aynı zamanda, araştırmacılar ve hakemler için bir makaleyi incelerken ve aynı zamanda gözden geçirenlerin yorumlarına yanıt verirken akılda tutmaları gereken önemli yönleri olan bir rehber olarak çalışacak pratik bir gözden geçirme el kitabı geliştiriyoruz. El kitabı doğrudan web sitesinde yayınlanacak ve herkes için indirilebilecek.

Özetlemek gerekirse, otantik bilimsel yayınların bütünsel önemi nadiren şimdiki kadar halka açık veya acil olmuştur. Hakem değerlendirmesinde karar verme sürecine olan güveni korumak çok önemlidir, böylece en acil sorunları çözebiliriz. Bu, gözden geçirme sürecinin şeffaf olmasını (akran tarafından gözden geçirilmiş içeriği yazan, inceleyen veya okuyan herkes için kolayca keşfedilebilir, elde edilebilir ve anlaşılabilir) ve sürece dahil olan herkesin, bunu güvenilir kılmak için kendi rollerini yerine getirmek için gereken almasını içerir. Enago, bu süreçte güveni pekiştirme ve onu gelecekteki sismik küresel kesintilere dayanacak kadar sağlam hale getirmek için sürekli yenilikleri teşvik etme konusunda öncü olmaya devam edecek.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications