18

Yayınınız Hakkında Dergilerle Nasıl İletişim Kurmalısınız

Bu yazımızda, bir yazarın dergi ile sahip olabileceği farklı iletişim biçimlerinden bahsedeceğiz. Yayın yapmak isteyen araştırmacılar için en hayati iletişim türleri, yayını göndermeden önceki iletişim, niyet mektubu, makale durumu hakkında sorgulama yazısı, hakem incelemesi ile yazışmalar ve itiraz mektubudur.

Yayın Öncesinde Dergiyle İletişim

Araştırma makalelerini bir dergiye göndermeyi düşünürken, yazarların yazı işleri ekibine ön bir mektup göndermeleri iyi bir fikirdir. Bu mektup hem yazar hem de dergi editörleri için değerlidir çünkü araştırma hakkındaki soruları ve derginin ilgi alanına uyup uymadığını çözmek için aralarında diyalog başlatırlar. Örnek şablon için lütfen buraya bakın.

İndir Model e-posta Pre-submission inquiry

Niyet Mektubu

Niyet mektuplarının, bir editörün araştırma makalenizi değerlendirme kararını etkileyebileceğini biliyoruz. Bu nedenle, bu kılavuz neden güçlü bir niyet mektubu yazmayı önemsemeniz gerektiğini, neleri eklemeniz gerektiğini ve onu nasıl yapılandırmanız gerektiğini açıklamayı amaçlamaktadır. Örnek şablon için lütfen buraya bakın.

İndir Model e-posta Cover Letter

Makale Durumunuzu Sorgulama

Makalenizin durumu hakkında bilgi almak için editöre yazabilirsiniz. Ancak, e-postanız boyunca kibar ve nazik bir üslup tuttuğunuzdan emin olun. Makalenizin mevcut durumu hakkında bilgi almak için kullanabileceğiniz örnek şablon için lütfen buraya bakın.

İndir Model E-posta Manuscript Status

Hakem İncelemesiyle İlgili Yazışmalar

Bu bölümde, editörün ve hakemlerin yorumlarına yanıt olarak güçlü kanıtlar veya yeni veriler ve bilgiler sağlamanız gerekecektir. İyi hazırlanmış bir çürütme mektubu (rebuttal letter), hakemleri ve editörleri makalenizin iyi olduğuna ve yayınlanmak üzere yeniden değerlendirilebileceğine ikna etmeye yardımcı olur. Örnek şablon için lütfen buraya bakın.

İndir Model E-posta Rebuttal Letter

İtiraz Mektubu

Bir dergi editörünün kararına itiraz etmek isterseniz, lütfen derginin çevrimiçi editör ofisine bir itiraz mektubu gönderin. Lütfen bunu editöre iletin ve itirazın temelini açıkça açıklayın. Örnek şablon için lütfen buraya bakın.

İndir Model Appeal Letter Tips

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications