Kendi Çalışmanızı Başkalarına Nasıl Anlatabilirsiniz?

Yaptığınız bir araştırma, bilim dünyasında oldukça ses getirecek bir çalışma olabilir. Fakat önemli olan, öncelikle bu çalışmayı başkalarına anlatabilmektir. Araştırmanızın ne kadar karmaşık olduğunu ve hangi aşamalardan geçtiğini meslektaşlarınıza izah edebilirsiniz; onlar da bunu kolaylıkla anlayabilirler. Ancak bu yetmez; çalışmanızı sizin alanınızda çalışmayan akademisyenlere, hatta akademisyen olmayanlara da anlatabilmeniz gerekir.

Genelde, insanların akademisyenlere sorduğu, dört farklı soru vardır:

  • Mesleğiniz nedir?
  • Çalışma alanınız nedir?
  • Neden o konu hakkında çalışıyorsunuz?
  • Araştırmanızın önemi nedir?

Meslektaşlarınızdan gelen sorular
Bu sorulara düzgün cevaplar verebilmek önemlidir. Zaten bu tür sorular genellikle başka alanlarda çalışan akademisyenlerden ve akademisyen olmayan kişilerden gelir. Sizin alanınızda çalışan meslektaşlarınız konuyu daha iyi bildikleri için çok daha farklı sorular soracaklardır. Neden o soruları sorduklarını düşünmeniz önemlidir. Meslektaşlarınız, ağırlıklı olarak, çalışmanızdaki belli konuları tartışmak isteyeceğinden  onlarla konuşurken, daha karmaşık ve teknik bir dil kullanabilirsiniz.

Eğer bir iş için veya finansman desteği almak için, birileri ile görüşüyorsanız, bu kişiler teknik bilgilerden çok fazla anlamayabilirler. Böyle bir durumda, soruları doğru ve anlaşılır bir şekilde cevaplamak, sizin için daha çok önem kazanır. Bu yüzden şu noktalara dikkat edin:

  • Öncelikle, bu kişiler sizin, iyi bir araştırma yapabilecek ciddi bir bilim insanı olduğunuzdan emin olmak isterler.
  • Eğer çalışma ile ilgili bazı spesifik kelime ve terimler kullanıyorsanız, onları kısaca anlatın.
  • Çalışma hakkında kısa ve açıklayıcı bir özet geçin.
  • Ayrıca teknik terimler kullanmadan, literatür ve araştırma metotları hakkında kısa bir brifing hazırlayın.

Akademisyen olmayanlardan gelen sorular
Eğer akademisyen olmayan bir kişi size, ne yaptığınızı sorarsa, en iyi şeklide anlaşılabilecek bir cevap vermeniz gerekir. Örneğin, böcekler hakkında bir araştırma yapıyorsanız, bir entomolojist olduğunuzu, ilk aşamada söylemeyin çünkü bu kelime, çok fazla bir şey ifade etmeyecektir. Sadece, böcekler üzerine çalıştığınızı belirtin. Aynı kural, ‘’Böcekler hakkında neyi araştırıyorsunuz?’’ veya ‘’N eden böcekleri araştırıyorsunuz?’’ gibi sorular için de geçerlidir. Basit sorulara cevap vermekten çekinmeyin ve buna devam edin. Böylece, herkes yaptığınız ifade etmek istediklerinizi rahatlıkla anlayabilir.

Bu tarz farklı soruları, farklı kişiler için cevaplandırmak üzere biraz zaman ayırmak, sizin için de faydalı olacaktır. Evet, bazen sorulara açıklayıcı cevaplar vermek zor olabilir; özellikle de akademisyen olmayanlara…  Ama bu cevaplar, aynı zamanda yaptığınız çalışmayı, kendinizin de daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Çünkü araştırmanıza, daha önce fark etmediğiniz, farklı yönlerden bakacaksınız. En önemlisi de  artık çalışmanızı herkese açıklamaya hazır olacaksınız.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.