18

Lisans Öğrencilerinin Araştırmalarını Yayınlamanın Faydaları

Üniversite yılları dersler ve akademik araştırmalarla iç içe olduğunuz oldukça yoğun bir dönemdir. Özellikle lisans öğrencileri için araştırma projelerine katılmanın birçok farklı faydası vardır. Araştırma projeleri öğrencilerin yayınlanan bilimsel makaleleri daha iyi anlamasını, bireysel ve toplu çalışma arasındaki dengeyi bulmasını ve ilgi alanlarını keşfetmesini sağlar. Bunun sonunda kariyerlerine bir araştırmacı olarak da devam edebilirler. Lisans öğrencisiyken araştırmalara katılmak, ilgi alanlarınızı erken keşfetmenizi ve mümkünse kendi fakültenizde bile araştırmalarınıza bir bilim insanı olarak devam edebilmenizi sağlar. Peki, üniversite öğrencilerinin araştırmalarını yayınlamak isteyen çıkar mı?

Üniversite dergileri bir çözüm

Lisans öğrencilerinin araştırma yapmalarının yararlarını yukarıda açıkladık. Fakat bu araştırmaları yayınlamanın yararları neler ya da bunları yayınlayacak bir yayıncı var mı? Bildiğiniz popüler bilim dergileri, üniversite profesörlerinin veya kariyerine araştırmacı olarak devam daha deneyimli bilim insanlarının makalelerini ve araştırmalarını yayınlıyorlar. Peki, o kadar teşvik ettiğimiz lisans öğrencilerinin araştırmalarını kim yayınlayacak? Tabii ki üniversite dergileri!

Çoğu üniversite, öğrencilerinin makalelerini yayınlamak için kendi bünyesinde dergiler çıkarmaya başladı. Bu araştırmalar da yayınlanmadan önce bir denetim kurulu tarafından denetleniyor. Önce üniversitenin editör kurulu daha sonra da fakültenin danışma kurulu makaleleri kontrol ediyor ve en yüksek puanı alanlar yayınlanmaya hak kazanıyor. Bir nevi dergi hakemliği sisteminin üniversite içinde kurulmuş hali. Bu durum kariyerine araştırmacı olarak devam etmek isteyen öğrencilerin, araştırma veya makale yayınlamadan önce geçmesi gereken yolları da tanımasını sağlıyor. Aynı zamanda, eğer üniversitenin dergisinde makalesi yayınlanırsa ileride referans olarak kullanabileceği bir araştırması da olmuş oluyor.

Araştırma deneyimi

Lisans öğrencilerinin ileride karşılaşabilecekleri bir yapı ile tanışmaları ve bunun bir parçası olmaları onlar için oldukça yararlı bir durum. Bu hem onları yeni araştırmalar konusunda teşvik ederken hem de makale yazma konusunda deneyim elde etmelerine yardımcı oluyor. Bana göre buradaki en önemli yarar öğrencilerin teşvik edilmesi. Bu kitap yazmak gibi bir şey; kimsenin okumayacağını bile bile kim kitap yazar veya yazmaya heveslenir ki? İşte öğrenciye bu şevki aşılamak da üniversitelerin görevlerinden biridir. Yalnız üniversiteler mi? Üniversiteler ile iş birliği yapan yayıncıların da bu konuda teşvik edici olmaları önemlidir. Popüler bir bilim dergisi eğer bir lisans öğrencisinin araştırmasını yayınlamayı kabul ederse, inanın bu o öğrencinin hayatını tamamen değiştirebilir.

Öğrencilerin bir araştırmanın nasıl tasarlandığını ve yürütüldüğünü ya da bir hipotezin nasıl kurulduğunu ve desteklendiğini bilmesi sadece ödev konusu olmamalıdır. Bu noktada onlara daha büyük bir şeyin parçası oldukları hatırlatılmalıdır.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications