Lisansüstü Öğrenciler için Zahmetsiz Yarı Zamanlı İşler

Lisansüstü yapan öğrenciler, aldıkları bursa ve ailelerinden gelen desteğe rağmen muhtemelen bir noktada ek bir gelire gereksinim duyarlar. Duyarlar ama genellikle zamanlarının büyük kısmını kendi çalışmaları dışındaki bir işe ayırma gibi bir lüksleri de yoktur. Bu nedenle, çoğunlukla yarı zamanlı ve ücreti olabildiğince yüksek işlere yönelirler.

Piyasada ne gibi işler var?

Peki, iş piyasası lisansüstü öğrencilere ne gibi fırsatlar sunuyor? Aslına bakılırsa, lisansüstü öğrenciler için çeşitli yarı zamanlı işler bulmak mümkün. Maalesef, bunların bir kısmı aldığınız eğitim düzeyine pek uygun olmayabilir.

Şimdi, bulabileceğiniz en popüler işlere şöyle bir göz atalım:

  1. Garsonluk

Özellikle de dışa dönük bir karakteriniz varsa, bu sizin için uygun bir iş olabilir. Çalışma saatleri diğer işlere göre daha esnektir – gündüz ya da geceleri çalışabilirsiniz. Herhangi bir deneyiminiz olmasa bile, sizi muhtemelen işe alacaklardır. Hatta işlerin yavaş olduğu günlerde, okumalarınızı yapmaya ve iş arkadaşlarınızdan yardım alarak derslerinize çalışmaya bile fırsat bulabilirsiniz.

  1. Özel Ders

Branşınızla ilgili özel ders verebilirsiniz. Bazı ücretsiz internet sitelerine ilan verebilir ya da gelir düzeyinin nispeten yüksek olduğu muhitlerde ilanlarınızı asabilir veya dağıtabilirsiniz. Lisansüstü veya doktora öğrencisi olduğunuzu belirtmeniz sizin için kesinlikle faydalı olacaktır.

  1. Freelance Yazarlık

Özellikle Beşeri Bilimler ile ilgili bir dalda öğrenciyseniz, kendinize bir serbest yazarlık işi bulma şansınız oldukça yüksektir. İnternette üzerinden bu tip bir iş fırsatı bulmanız çok da zor olmayacaktır.

  1. Üniversite Bünyesindeki İşler

Üniversiteler, bazı akademik birimlerinde öğrencilerine yarı zamanlı iş imkânları sunuyor. Ayrıca üniversitelerin araştırma geliştirme merkezlerinde, kütüphanelerinde ve bilgi işlem merkezlerinde de iş olanakları bulmak mümkün. Bu işlerin üniversitenin bünyesinde olması da öğrenci açısından önemli bir avantaj sağlar. Böylece, değerli zamanlarını yolda geçirmek zorunda kalmazlar.

  1. Tercüme

Herhangi bir yabancı dilde yetkinliğe sahipseniz, o zaman tez yazan diğer öğrencilere kaynakların ve belgelerin çevirisi için yardımcı olabilirsiniz.

Ayrıca, internet üzerinden farklı tercüme fırsatları da sunuluyor.

Ofislerdeki getir götür işleri, bebek bakıcılığı, anketörlük, pazarlamacılık, veri girişi, fuar ve organizasyonlarda tanıtım hostesliği gibi işler de lisansüstü öğrencilerinin yapabileceği yarı zamanlı işlerdir. Bazıları pek cazip görünmese de, en azından ek gelir kaynağı sunmaktadır. Eğer şansınız varsa, büyük şirketlerin özellikle yüksek lisans öğrencileri için verdikleri proje bazlı iş ilanlarına da denk gelebilirsiniz.

İş avı

Biraz da bu işleri hangi yollardan bulabileceğinize değinelim. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, günümüzde çok yaygın olarak kullanılan internet iş bulmak için sık kullanılan araçlardan biridir. İnsan kaynakları siteleri, üniversitelerin resmi web sayfaları ve hatta yarı zamanda ya da kısa süreli projelerle uzaktan çalışma olanağı sağlayan uluslararası bazı siteler önemli referans noktalarıdır. Ayrıca, sizin de ilan verebileceğiniz bazı internet siteleri olduğunu da unutmamak gerek. Diğer yandan, gazete ilanları, çevrenizdeki iş yerleri, üniversitelerin duyuru panoları ve tanıdıklarınız da size uygun bir iş bulmak için yardımcı olabilecek diğer kaynaklardır.

Yolunuz açık olsun

Seçmiş olduğunuz bu zorlu ama güzel yolda, önünüzdeki en büyük engellerden biri muhtemelen ekonomik sıkıntı olacaktır ve biz de bu konuda size biraz olsun yardımcı olabilecek bazı ipuçları vermeye çalıştık. En azından bu dertten bir nebze kurtulup, eğitiminize devam edebilir ve projelerinize, mesleğinize, ideallerinize konsantre olabilirsiniz. Şansınız bol olsun!

Cevap bırakın

Your email address will not be published.