18

Akademik Konferanslardan En İyi Şekilde Yararlanmak

Herhangi bir öğrenci veya araştırmacı için, akademik bir konferansa katılmanın birçok yararı vardır. Bu faydalar arasında araştırmayı paylaşmak, yeni konular hakkında bilgi edinmek ve diğer araştırmacılarla tanışmak vardır. Sonuç olarak, bir konferansa katılmayı planlarken biraz araştırma yapmak önemlidir . Eğer yeni bir araştırma vb. bir şey sunacaklarsa, bir konferansın size nasıl fayda sağlayacağı, araştırmacıların sizin araştırmanızla nasıl bir bağlantı içinde olacağına dair bilgi toplayın. 

Konferanslara Katılmanın Yararları

Konferanslar sadece konuşmalar ve dersler ile ilgili değildir. Tabi ki de bunlar önemlidir. Yine de bir konferansa katılmanın birçok başka faydası vardır. Bir konferansın sunabileceği her şeyden yararlanmak için bunların farkında olmalısınız.

 • Öğrenme Fırsatları

Konferanslarda çok çeşitli paneller ve konuşmacılar vardır. Odağınız dışında kalan konulardaki panelleri ve sunumları araştırmak, bilginizi artırmak için iyi bir fırsattır. Konuşmacıları dikkatlice dinleyin. Yeni insanlarla tanışın. Bütün bunlar, araştırmalarınızı ileri seviyede ilerletmek için kullanabileceğiniz üzere yeni fikirler keşfetme fırsatıdır.

Ayrıca, yayıncılar son yayınlarını sergilemek için konferanslara katılırlar bu yüzden size kendi araştırmalarınızda kullanabileceğiniz yeni kitaplar gösterilecektir.

 • İletişim Ağı Fırsatları

Konferanslar, öğrencilere, önde gelen araştırmacı ve akademisyenlerle tanışmak ve iletişim kurmak için muazzam bir fırsat sunmaktadır. Bu sadece eğitimlerini ilerletmek için değil, ayrıca önemli bir iletişim ağı olanağıdır.

Gitmeden önce konferans hakkında araştırma yapmak önemli bir öneri olacaktır. . Hangi konuşmacıların katılacağını öğrenin. Bu size yalnızca onların araştırmaları hakkında bilgi sahibi olmanızla kalmayıp, onlarla daha fazla iletişim kurabilmenizi sağlayacak bir sohbette bulunma fırsatı verecektir.

 • Toplum Önünde Konuşma Becerilerinin Geliştirilmesi

Tabii ki de başkalarının sunumlarını dinlemeye zaman harcayacaksınız. Fakat, siz bu olanağı kendi çalışmanızı sunmak için kullanmalısınız. Mevcut araştırmanız hakkında bir konuşma yapmak,  yeteneklerinizi bir konuşmacı olarak geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu, eğitiminize devam ettiğiniz süre boyunca ve bir profesyonel olarak kariyere başlarken çok değerli bir araç olacaktır. Bu yüzden, toplum önünde konuşma korkunuzu bir kenara bırakın ve sunumlarınızı hazırlayın!

Konferans Deneyimlerinizden En İyi Şekilde Yararlanmak

Katılacağınız bir sonraki konferanstan en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurun-

 • Hedefleri Belirleyin ve Bir Program Oluşturun

Ulaşmak istediğiniz net bir hedef kümesi oluşturmak önemlidir. Bu, tanışmak istediğiniz kişileri veya katılmak istediğiniz etkinlikleri içerebilir. Bunun bir parçası ise bir program oluşturmaktır . Program yapmak, zamanınız için önem sıralaması yapmanız ve sizin için en önemli olan panellere katıldığınızdan emin olmanız için harika bir yoldur.

 • Sorular Sorun

Katılım gösterin. Konuşmacılar genellikle sunumlarının sonunda soruları yanıtlamak için zaman ayırırlar. Bu yüzden çekinmeyin. Konfor bölgenizin dışına çıkın. Sorur sormak sizin bilgisini arttırmak ve bağlantı kurmak isteyen ciddi bir araştırmacı olduğunuzu gösterir

Önemli ipucu: Bir soru sorarken adınızı ve kurumunuzu açıkça belirtmeyi unutmayın. Bu sunum yapan kişiler ve diğer katılımcılara karşı sizi daha tanınır biri yapacaktır.

 • Sosyal Etkinliklere Katılın

Sosyal etkinlikler, diğer öğrencileri ve araştırmacıları tanımanın resmi olmayan yoludur. Bu etkinlikler arasında akşam yemekleri, gezi turları, açık hava etkinlikleri ve diğer birçok fırsat yer alabilir. Bu etkinlikler iletişim ağını geliştirmek için daha rahat bir fırsat sunar. Ve elbette, bu etkinlikler oldukça eğlenceli olabilir!

Sonsuz Fırsatlar

Konferanslar sunumlardan daha fazlasıdır. Size bazı önemli yönergeler sunduk. Ancak gerekli araştırmayı yapmak, sağlam bir plan yapmak, arkadaşlarınızla ve araştırmacılarınızla bağlantı kurmak size bağlı. Bu, konferans deneyiminizin karşılığını fazlasıyla almanızla sonuçlanacaktır.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

 • 320 + blog makaleleri
 • 50+ Web Seminerleri
 • 10+ Uzman podcast
 • 10+ e-Kitap
 • 10+ Kontrol Listesi
 • 50+ İnfografikler
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications