18

Nasıl İyi Bir Yazar Olunur?

İnsan hayatının hemen hemen her aşamasında yazma eylemi vardır. Yazmak, bir duyguyu, düşünceyi ifade etmek ve bir konuyu anlatmak olduğu için aslında hepimiz sürekli bir şeyler yazıyoruz. Özellikle günümüzde, yazı yazmak artık yaşamın olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Bu noktada elbette ki, internet, sosyal medya ve e-postaları kastediyoruz. Neyse ki, iyi yazabilmek için dil ve edebiyat fakültelerinde yüksek lisans yapmaya gerek yok!

Aslına bakılırsa, iyi yazmak yetenek ister. Ancak büyük yazarları düşündüğünüzde, onların sadece yetenekli olmadıklarını, aynı zamanda yeteneklerini geliştirmek için de çok büyük çabalar sarf ettiklerini göreceksiniz.

İşte bazı ipuçları!

Çok yetenekli olmasanız da ya da edebiyat eğitiminiz olmasa da, iyi yazabilmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Gelin neler yapabileceğinize birlikte bakalım:

 • Yazar olmak için çok okumalı. Yanlış okumadınız, “yazmalı” değil “okumalı.” Gerçekten de yazabilmek için öncelikle doyumsuz bir okuyucu olmak lazım. Ne kadar çok okursanız, yazmaya o kadar hazır olursunuz.
 • İyi bir yazar, aynı zamanda iyi bir araştırmacıdır da. Yazarın halihazırda sahip olduğu derin bir bilgi birikimi olabilir. Ancak diğer kaynakları kullanarak yaptığı araştırmalardan derleyip faydalandığı bilgiler okuyucuyu etkiler ve farklı yerlere götürür.
 • İyi bir yazar olmak için sadece iyi bir araştırmacı olmak yetmez. İyi bir gözlemci de olmak gerek. Hepimizin bildiği gibi, bakmak ve görmek farklı şeylerdir. Eğer insanları etkileyecekseniz, baktığınızı görmeli ve gördüğünüzü de aktarabilmelisiniz.
 • İyi bir yazar, her yere defteri ve kalemi ile gider. Aklına gelenleri, yaşadıklarını ve öğrendiklerini dakika dakika not alır. Günümüzde ise teknoloji sayesinde, çoğu yazar artık ses kayıt cihazları kullanıyor ya da telefondan ses kaydı alıyor ve yazma zamanı geldiğinde de tüm bu hatırlatmaları kullanıyor.
 • Bir yazarın en önemli kaynaklarından biri, insanların hikayeleridir. Bu hikayeler, romanlara, şiirlere konu olur ve hatta bazen senaryolaştırılır. O yüzden, dinlemek de iyi bir yazarın önemli özelliklerinden biridir.
 • Yazarlar sadece, başkalarının hikayeleri ile ilgilenmez. Aslında yazarın da bir hikayesi vardır. O yüzden iyi bir yazar kendi hikayesini paylaşmalıdır.
 • İyi bir yazar adayı, bol bol gezmelidir ve gezerken de farklı hikayeler toplamalıdır.
 • Şimdi de ilk maddede vermediğimiz tavsiyeye gelelim. Tüm bunlar yapıldıktan sonra yazar adayı, bıkıp usanmadan sürekli yazmalıdır.

Bunlar dışında, düşündüklerinizi kafanızda iyi organize etmek de iyi yazı yazmanın püf noktalarından biridir. Bu da çoğu zaman, disiplinle gelen ve pratik yaparak geliştirilebilecek bir beceridir.

Yazarken içten, net ve dolambaçsız olmak işe yarayacaktır. Söylemek istediğinizi lafı dolandırmadan doğrudan ifade edin. İfade ettiğiniz şey, söylemek istediğiniz şey olsun! Bu, okurlar ile bağ kurmak için de yararlıdır.

Bu arada, günümüzde daha ‘özgür’ bir yazım şekli yaygınlaşmış olsa da, imla ve dilbilgisi kurallarını da unutmamalıyız zira onlar olmadan iyi yazmak mümkün değildir.

 

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

 • 320 + blog makaleleri
 • 50+ Web Seminerleri
 • 10+ Uzman podcast
 • 10+ e-Kitap
 • 10+ Kontrol Listesi
 • 50+ İnfografikler
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications