18

Araştırma Çalışmanız İçin Ön Kayıt Yaptırmalı mısınız? Hızlı Kılavuz

Son yıllarda akademik yayıncılık alanında çok sayıda değişiklik olmuştur. Hem replikasyon krizi hem de yayın yanlılığı ele alınması gereken ciddi konulardır. Bu sorunlara bir cevap olarak, araştırma çalışmaları için ön kayıt uygulaması, araştırmacılar arasında popülaritesini artırmaktadır. Araştırmanızı ön kayıt yaptırmanın fayda ve zararları nelerdir? Bunları aşağıdaki makalede ele alalım.

Ön Kayıt Nedir?

Ön kayıt, gerçek verileri toplamadan önce, makalenizin giriş ve yöntemler bölümünü başkalarıyla paylaşmanız anlamına gelir. Uygulama ilk kez, 2004 yılında New York Başsavcısı ofisinin ilaç devi GlaxoSmithKline’ı dava ettikten sonra klinik araştırma yapan araştırmacılar arasında bir standart haline geldi. Dava, yayınlanmamış dört araştırmanın, antidepresan Paxil’in gençlerde intihar eğilimi riskini arttırdığını gösterdiğini iddia etti. Aynı yıl, Uluslararası Tıp Dergisi Editörleri Komitesi, klinik deney ön kaydını zorunlu kıldı . Uygulama o zamandan beri psikoloji ve siyaset bilimi alanlarında geniş çapta benimsendi. Canlı bilimleri de bu uygulamayı yavaş yavaş benimsiyor. Açık Bilim Merkezi , çalışmalarına ön kayıt yaptırmak için 1.000 araştırmacıya 1.000 dolar sunan “Ön Kayıt Mücadelesini” oluşturdu.

Ön Kayıt Neden Oluşturuldu?

Ön kayıt uygulaması, akademik yayıncılıkta yaygın olan çoklu sorunları çözmeyi amaçlar. Yayın yanlılığı, yukarıdaki davada görüldüğü gibi, bir bütün olarak araştırmalar için kötü olabilecek olumsuz sonuçlardan ziyade olumlu sonuçları yayınlama eğilimindedir Geçersiz ya da beklenmedik sonuçlar toplam bilgimiz için daha heyecan verici olumlu sonuçlar kadar değerli olabilir. Ön kayıt aynı zamanda HARKing’i önler diğer bir deyişle “sonuçlar bilindikten sonra hipotez oluşturmayı” . Diğer bir deyişle, biz araştırmacılar olarak sıklıkla araştırmanın doğru sonucunu baştan tahmin ettiğimizi hayal etmeyi seviyoruz.
İki tür ön kayıt vardır: gözden geçirilmiş ve gözden geçirilmemiş. “Kayıtlı rapor” olarak da bilinen gözden geçirilmiş ön kayıt, bir çalışmanın kaydının bir dergiye sunulması ve uzmanlar tarafından gözden geçirilmesi anlamına gelir. Kayıtlı raporlamaya izin veren veya kayıtlı raporlamayı talep eden dergiler arasında Davranış Sinirbilimi, Deneysel Psikoloji ve İşletme ve Psikoloji Dergisi yer almaktadır. Eğer kabul edilirse, sonuçları ne olursa olsun dergi makaleyi yayınlayacaktır. Gözden geçirilmemiş ön kayıt, halka açık veya özel bir havuzda saklanır. Bu iki havuz AsPredicted ve Açık Bilim Çerçevesi ‘dir.

Ön Kayıtın Artı ve Eksileri

Ön kayıt yaptırmanın araştırmacı olarak size faydası vardır. Birlikte çalışanlar arasında netliği garanti eder ve p-hacking suçlamalarını önler. Çalışmanızı gözden geçirilmiş ön kayıt yöntemini kullanarak kaydetmeyi seçerseniz, ayrıca yayınlanma garantiniz ve analiz öncesi gözden geçirme geri bildirimi alma şansınız olur.
Çalışmanıza ön kayıt yaptırıp yaptırmayacağınıza karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı dezavantajlar da vardır. İlk olarak, çalışmanız için ön kayıt yaptırılması durumunda, her zaman için hakemlerin araştırmanızı alması gibi küçük bir olasılık vardır. İkincisi, ön kayıt işleminin keşfedici araştırma yapma yeteneğinizi sınırlayacağı konusundan endişelenebilirsiniz. Aslında, ön kayıt işlemi yalnızca tüm araştırma sürecinizi netleştirmenizi gerektirir. Örneğin, orijinal hipoteziniz geçersiz ise, fakat rastlantısal bir bulgu ile karşılaşırsanız, bu kesinlikle makalenize dahil edilebilir. Ön kayıt, sadece pozitif bulgunun tesadüfi olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Son olarak, olumsuz sonuçların yayınlanmasına karşı yanlılığın güçlü kaldığı doğru. Ön kayıt, sizi hem olumlu sonuçları hem de geçersiz sonuçlar yayınlamaya zorlar.
Genel olarak, çalışmalarınız ön kayıt yaptırmayı ciddi şekilde düşünmeniz için geçerli nedenler vardır. Süreç özellikle zor değildir. Uygulama yaygınlaştıkça, erken adapte olmuş olmak sizi iyi gösterebilir. Ancak, kayıtlı rapor yönteminin şu anda araştırmacılar için en faydalı şey olduğu açıktır.
Daha önce bir araştırma çalışması için ön kayıt yaptırdınız mı? Ön kayıt işleminin geleceğin dalgası olduğuna inanıyor musunuz? Aşağıdaki yorumlar ile düşüncülerinizi bize bildirin.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler