18

Bilimsel Araştırmalarınızı “Araştırma Laboratuvarı Araç Seti” ile Hızlandırın

Tüm dünyada COVID-19 salgını, bilimsel ekosistemde öngörülemeyen bir karışıklığa neden olmuştur. Sonuç olarak, geleneksel bilimsel yayın sistemlerindeki ve araştırma laboratuvarındaki çalışma protokolleri önemli bir değişime tanık olmak zorunda kaldı. Yavaş yavaş, tüm dünya kaslarını esnetmeye başladı ve pandemi sürse dahi araştırma faaliyetlerine devam edilmeye çalışılıyor ve devam edilmek zorunda. Bununla birlikte, fiziksel mesafenin korunmasına dair kurallar yürürlükte olmasından ötürü, araştırmacılar arasında rekabeti nasıl sürdüreceğim ve araştırma üretkenliğimi nasıl koruyabilirim gibi artan endişeler de 2020 yılında ortaya çıkmıştır. Bu endişelenme neticesinde, araştırmaların ve laboratuvarların yönetiminin her yönüyle yeniden düşünülüp planlanması gerekmektedir.

Konu ile alakalı olarak, uzmanlarımızın özel olarak hazırladığı kullanışlı bir araştırma laboratuvarı araç seti mevcuttur. Buna sahip olmaya ne dersiniz? Benzeri görülmemiş bir süreç devam ederken laboratuvarları yeniden açma ve araştırmayı yeniden canlandırma gayreti içerisinde olan araştırmacılar ve laboratuvar sorumluları için harika bir kontrol listesi koleksiyonunu araştırma grubunuz için denemek ister misiniz? Bu araç seti sayesinde, verilen uzunca araya bir son verip laboratuvarlara sorunsuz bir geçiş yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken; bu yazımızda bahsedeceğimiz kontrol listelerini edinip takip etmek olacak. Size uygun araştırma planlarının hazırlanmasına yardımcı olacak ve COVID-19 pandemisini hafifletmeniz için uygun stratejiler geliştirebilirsiniz.

Laboratuvarınız Pandemi Sırasında Çalışmaya İzin Verecek Donanıma Sahip Mi?

Araştırmacılar ve akademisyenler laboratuvarlarına dönmeye hevesliler ve bazı araştırma laboratuvarları kademeli çalışma programları ile aşamalı olarak yeniden araştırmaya başladılar veya başlamaya düşünüyorlar. Bunu yaparken, elbette ki çalışma alanlarının iyi donanımlı olması gerekmekte ve güvenlik yönergelerine maksimum seviyede uyulması çok önemli.

Hangi deneylerin ve laboratuvar sistemlerinin çalışma için en kritik olduğunu belirlemek (yani önem sırasına göre bir liste oluşturmak) ve bunlara yüksek öncelik verilmesi zorunludur. Gözetmenler ve kıdemli laboratuvar üyeleri, hangi faaliyetlerin evden verimli bir şekilde gerçekleştirilebileceğini dikkatlice değerlendirmelidir. Bazı faaliyetler evden çalışmaya devam yöntemiyle, bazı faaliyetlerin de laboratuvarda çalışılması yöntemiyle gerçekleştirilerek eski normale en yakın kalitede araştırma yapmaya çalışılmalıdır. Bu sayede, sosyal mesafe normlarına uyulması sağlanabilecek ve laboratuvarda çalışması gereken üyelerin laboratuvarı verimli bir şekilde kullanması sağlanacaktır. Ayrıca sosyal mesafe kuralları da benimsenmiş olunacaktır.

Bunun haricinde, laboratuvar sorumluları veya baş araştırmacılar, uzun bir süre sonra laboratuvara dönerken ortaya çıkabilecek olası endişeleri akılda tutarak çalışma programlarına karar vermelidirler. Bu belirsiz zamanlarda, personelin azalmasından kaynaklanan gecikmeleri önlemek için faaliyetleri mantıklı bir şekilde planlamak da oldukça önemlidir. Dahası, laboratuvar yöneticileri, gerektiğinde destek için devreye girebilmeleri için görevlerin yeniden atanmasını ve laboratuvar üyelerini çapraz eğitmeyi düşünebilirler. Böylece bir kişi birden fazla sorumluluğu üstlenebilir ve olası gecikmeleri önlemek için çaba sarf edebilir. Bu sayede de araştırma tamamen durmak yerine yavaş da olsa ilerleyebilir duruma getirilebilir.

Diğer bir taraftan, sokağa çıkma yasakları ve seyahat kısıtlamaları tedarik zinciri sistemini önemli ölçüde etkilemiştir. Bu nedenle, sınırlı kullanılabilirliğe sahip reaktifler, sarf malzemeleri (dezenfektanlar, kişisel koruyucu ekipmanlar, vb.) ve diğer laboratuvar ihtiyaçları için bir planlama yapmak oldukça mantıklı olacaktır. Ayrıca unutulmamalıdır ki öngörülemeyen bir acil durum, laboratuvar işlevlerinin tekrar kısıtlanmasına veya tamamen sonlandırılmasına neden olabilir. Yani, tüm yeniden açma protokolleri acil bir durum meydana geldiğinde tersine çevrilebilir. Bu gibi bir durum olabileceği için, planlamaların buna uygun bir şekilde yapılması tavsiye edilmektedir.

Uzmanlarımız tarafından hazırlanan kontrol listesi, laboratuvar yöneticilerine araştırma çalışma alanlarını hazır hale getirme ve onları acil bir duruma hazırlamada rehberlik edecek önemli kilit noktaları kapsamaktadır.

Pandemi Sürecinde Çalışan Araştırmacılar İçin Özel Önlemler

Koronavirüs oldukça bulaşıcıdır ve bu zamanlarda araştırma laboratuvarlarının güvenliği ile çalışanların güvenliği en önemli öncelik olmalıdır. Her laboratuvar üyesi, olası bir enfeksiyonun yayılma riskini en aza indirmek ve yüzey kontaminasyonunu önlemek için ekstra önlemler almalıdır. Her laboratuvara girişten önce, her bir araştırmacı, iş arkadaşlarının kişisel güvenliğini ve kendi güvenliğini sağlamak için uygun bir COVID-19 risk öz değerlendirmesi anketi yapmalıdır.

Araştırma laboratuvarı yöneticileri, paylaşılan ekipman alanlarını (doku kültürü odaları, fermantasyon odaları, mikroskop odaları, soğuk oda, vb.) ve rutin dezenfeksiyonlarını kullanmak için uygun bir programa sahip olmalıdır. Bu program ile her alanın kullanıcı sayısı kısıtlandırılmalı ve araştırmalar aksatılmadan devam edebilmelidir. Araştırmanın niteliğine bağlı olarak gerektiğinde uygun ekstra kişisel koruyucu ekipmanlar kullanmak önemlidir. Ek olarak, araştırma ekipmanını hem kullanmadan önce hem de kullandıktan sonra iyice temizlemek ve gereken dezenfeksiyonu yapmak gerekir. Özellikle de yüksek temas yüzeylerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Araştırma tesislerinde çalışan her bir araştırmacının her çalışma gününün başında ve sonunda kontrol edebileceği bir iş arkadaşı (badisi) olacak şekilde bir arkadaş güvenlik sistemi uygulanması tavsiye edilmektedir. Bu, araştırmacıları pandemi sırasında çalışırken karşılaşabilecekleri endişelerle ilgili açık bir diyalog kurmaya da teşvik edecektir.

Şimdi, araştırmaya devam etmeden önce, araştırmacıların uyması gereken tüm önemli önlemleri listeleyen bu kontrol listesine bir göz atın.

Pandemi Sırasında Çalışırken Araştırmaya Dayalı İpuçları

Pandemi sürecinde, araştırmacılar sadece kendilerini korumak için endişelenmiyor; aynı zamanda insan katılımcıları ve hayvan denekleri gibi çeşitli faktörleri içeren deneysel çalışmaların da sürekliliğini düşünüyorlar. Araştırmacılar, genelde birkaç haftadan birkaç aya ve hatta birkaç yıla kadar süren, hayvan, doku ve mikroorganizma temelli araştırmalara başlama konusunda hala endişeler taşımakta. Çünkü araştırmacılar, herhangi bir acil kapatma nedeniyle araştırmanın kesintiye uğraması veya tekrar ertelenmesi konusunda endişeliler.

Bilindiği üzere araştırma sürecinde profesyonel olarak gayretli ve metodik olmalıyız. Uygun planlamalar ve önlemler ile birlikte yeni koronavirüs ile dikkatli bir şekilde başa çıkabiliriz. Bunun için laboratuvarın güvenlik politikalarını yeniden değerlendirmek ve protokolleri güncellemek iyi olacaktır. Ayrıca, sorumlu laboratuvar, bir deneyin başlamasından önce, kritik malzemelerin (kısa raf ömrüne sahip olan veya denizaşırı ülkelerden tedarik edilmesi gerekenler) mevcut olduğundan emin olmalıdır. Planlanan araştırmanın, uygulanabilir olan tüm gereksinimlere uymasını sağlamak da aynı derecede önemlidir. Bu, araştırmanın yürütüldüğü kurumdaki İnceleme Kurulu, Etik Kurul, ve Hayvan Bakım ve Kullanım Komitesi gibi komitelerin onaylarını içerir. Gerekli izinlerin alınması ve araştırmanın her açıdan eski normal şartlardaki gibi yürüyebilmesi sağlanmalıdır. Bu konuda da etkili araştırma sürekliliği planları oluşturmak için dikkate alınacak eylemleri özetleyen bir hazırlık kontrol listesi hazırlanmıştır. Kontrol listesini indirebilir ve araştırmanızı sorunsuz gerçekleştirdiğinizden emin olabilirsiniz.

Pandemide Uzaktan Çalışırken Nasıl Üretken Kalınır?

Pandemi devam etse dahi normal çalışma koşullarına devam etmek için yoğun çaba sarf edilmektedir. Yine de, bilimsel işgücünün önemli bir bölümü hala uzaktan çalışmaktadır. Sonuç olarak, bu, veri toplama ve saha çalışmasında beklenmeyen gecikmelere neden olmuştur. Ayrıca, proje zaman çizelgeleri ve gelecekteki iş olanaklarıyla ilgili artan endişeler mevcuttur. Bu engellerin üstesinden nasıl gelinir?

Araştırmacılar, bu zamanı tamamlanmamış makalelerini tamamlamak ve uzmanlarla ağ kurmak için kullanabilirler. Ayrıca, sosyal medya platformlarında araştırmayı teşvik edebilir ve çevrimiçi web seminerlerine katılabilirler. Uzaktan çalışma eyleminden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için, uzmanlarımız tarafından özenle hazırlanmış bir kontrol listesini sizlere sunuyoruz. Bu, iş konumunuz ne olursa olsun üretken kalmanıza yardımcı olacaktır. Bu kontrol listelerinden en iyi şekilde yararlanacağınızı ve araştırma faaliyetinin başarılı bir şekilde yeniden başlamasını sağlayacağınızı umuyoruz.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications