18

Sağlık Kuruluşları Neden Kendi Dergilerini Çıkarıyor?

Bir araştırmayı bitirdiğiniz zaman, bir sonraki adım onu yayınlayacak bir yayıncı bulmaktır. Bu kadar fazla bilimsel yayıncı varken bunun çok da zor olmadığını düşünebilirsiniz, fakat aslında gerçek durum hiç de öyle değil. Çünkü var olan yayıncı sayısından çok daha fazla araştırma makalesi üretiliyor, dolayısıyla da bu yazıların birçoğu yayınlanacak yer bulamayacak.

Sağlık kuruluşlarının bulduğu çözüm

Özellikle tıp merkezlerinde ve laboratuvarlarda yapılan araştırmalar, sayı bakımından bunları yayınlayacak dergilere göre çok daha fazladır. İşte bu yüzden, sağlık kuruluşları, ki bu sınıfın içine araştırma merkezlerinden özel kliniklere kadar her şeyi alabiliriz, artık kendi kurum dergilerini yayınlamaya başladı. Yaptıkları birçok araştırmayı periyodik olarak bu dergilerde yayınlıyorlar. Araştırma merkezlerinin veya akademik sağlık enstitülerinin bu tarz yayınlara önem vermesi bilim yayıncılığı açısından oldukça önemli bir gelişme. Çünkü çoğu araştırmacı makalelerini yüksek etki faktörüne sahip rağbetli yayıncılara gönderiyor ve bunlardan sadece bir kısmı yayınlanabiliyor. Gerçekten yayınlanmaya değer birçok makale de bu “kıyım”dan payını alıyor.  İşte tam bu noktada bu kuruluşların kendi yayınladıkları kurum dergileri araştırmacıların imdadına koşuyor. Bu kurumlar kendi araştırmacılarını, tabii ki makalelerini saygın ve rağbetli yayıncılara gönderme konusunda teşvik ediyor. Fakat bu yayıncılar tarafından yayınlanamayan araştırmalar için bu tarz özel dergiler iyi birer olanak.

Yeni dergilerin diğer bir faydası

İnternet ile beraber yayıncılık konusu biraz daha kolaylaştı. Yazılı bir dergi çıkarmadan, internet üzerinden yayıncılık yapabilir, online dergi çıkararak buradan üyelik ile para kazanabilirsiniz. Şurası bir gerçek ki yayınınız ilk başlarda diğer rağbetli yayıncılara kıyasla fazla talep görmeyecektir, fakat yayınınıza yapılan atıflar arttıkça etki faktörü de artacaktır. Atıf sayıları da araştırmanın orijinalliğine ve kalitesine bağlı olarak değişir. Bu yüzden devamlı farklı ve yeni araştırmalar yapan tıp merkezleri bu konuda bir adım önde yer alabilir. Yani orta vadede bu tür bir yayın organına sahip olmak, kurumun saygınlığı açısından da önemli bir değer ifade eder.

Her araştırmanın insanlık tarihini değiştirmesi veya çığır açması gerekmiyor. Diğer araştırmacılara ve bilim insanlarına cesaret vermesi ve araştırmayı bir adım ileriye götürebilme olanağı, yeni makale yayınlamanın en önemli katkılarından biridir.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications