18

Tezinizi Kitap Olarak Yayınlamayı Mı Düşünüyorsunuz?

Birçok araştırmacı yüksek lisans ya da doktora tezini kitap formatında yayınlamak ister fakat çoğu buna nereden başlayacağını bilemez. Aslında bu normal bir şey çünkü tez, bir kitap olmak için yazılmamıştır. Eğer kitap yayınlamanın makale yayınlamaya kıyasla daha yararlı olup olmadığından emin değilseniz konuyu tekrar değerlendirmenizde fayda var. Aşağıdaki sorulara cevap vermek bu konuda size yardımcı olabilir.

Teziniz Ne Kadar Uzun?

Kitaptan kitaba bu ölçü tabii ki değişebilir ama genelde kitaplar ortalama 100.000 kelimeden oluşur. Bu açıdan bakılınca, teziniz uygun uzunlukta mı? Uzun bir tez her zaman kısaltılabilir fakat kısa bir tezinizin olması durumunda araştırmanıza ek bilgiler koymanız gerekebilir. Bu da daha çok araştırma ve daha uzun zaman gerektirecektir. Burada en iyi yöntem tezinizde zaten işlediğiniz fikirleri biraz daha açmaktır. En kötü senaryoda ise, eğer deneysel bir alanda çalışıyorsanız, daha çok deney ve veri analizi yapmanız gerekecektir.

 

Tez Konunuz Ne?

Tez konunuz çok dar ise herhangi bir yayıncıyı etkileyecek kadar geniş bir kitlenin ilgisini çekmez. Ama örneğin bir vaka çalışması, çok detaylı olmadığı ve çok bilinen olayları içermediği sürece bir kitap bölümü için harika bir içerik olacaktır. Çoğu kez tek bir konuya odaklanan tezlerin içerikleri farklı bölümlere ve içeriklere ayrılarak ayrı ayrı yayınlanır.

Yazdığınız konuda ne kadar kitap yayınlanmış?

Araştırmanızı diğerlerin ne ayırıyor? Muhtemelen çalışma konunuz hakkında daha önce birçok kitap yayınlanmıştır. Araştırma yaptığınız süreye bağlı olarak konunuz ile alakalı önemli makaleler ve kitaplar hakkındaki yorumlara ve eleştirilere bakabilirsiniz. En son yayınlanan esere odaklanın. Çünkü yayıncılar daha önce aynı konu hakkında yayınlanan araştırmalara kıyasla ne farkınızın olduğunu öğrenmek isteyecektir. Bu konuda yayıncının ilgisini çekmek için çok çalışmanız gerekecektir. Bilinmeyen bir araştırma alanı doktora adaylarının burs bulmasını kolaylaştırabilir. Ancak, diğer araştırmacılar tarafından büyük ölçüde işlenmemiş bir konuya, akademik ilginin az olması gerekçesiyle, bir yayıncı bulmak zor olabilir.

Tezleri temel alan kitaplar, bilimsel kitap yayınlamayan yayıncılar tarafından yeteri kadar ilgi görmüyor. Eğer ticari kuruluşların dikkatini çekmek istiyorsanız projenize inanan ve ticari yayıncılara tanıtım yapacak bir ajans bulabilirsiniz.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications