18

Tezinizin “Teşekkür” Bölümünü Nasıl Yazmalısınız?

Tezlerin genellikle bir “teşekkür” kısmı vardır. Aslında bu bölüme yer verilmesi zorunlu değildir ve karar, yazarın inisiyatifine bırakılmıştır. Ancak özellikle son yıllarda, teşekkürler metni giderek yaygınlaşmıştır.

Bir tezin tamamlanması için, birçok kişi ve kurum çalışmayı yürüten kişiye maddi ve manevi destek verir. Dolayısıyla, bu kişi ve kurumları onurlandıracak kısa bir teşekkür metninin kaleme alınması uygun olacaktır.

Yazmadan önceki aşamalar

Teşekkür kısmına başlamadan önce aşağıdaki şu beş adımı mutlaka izlemelisiniz:

 1. Size yardım sağlayan kişi ve kurumların listesini çıkarın. Bu konu, aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır.
 2. Bu kişi ve kurumların size ne gibi katkılarda bulunduğunu not alın.
 3. Listedekilere hangi sırayla teşekkür edeceğinize karar verin.
 4. Stratejik davranın. Sürecin herhangi bir aşamasında sizi hayal kırıklığına uğratmış olsalar bile, çalışmanızda rol sahibi olan kilit kişilere teşekkür etmeyi unutmayın.
 5. Minnettarlığınızı doğru şekilde ifade etmenin yollarını arayın.

Kimlere teşekkür edilmeli?

Bazı çalışmaların yapılabilmesi için özel ekipman ve işgücü gibi birtakım kaynaklara ihtiyaç olabilir. Bunların temin edilmesi birtakım mali gereklilikleri de beraberinde getirir. Bu gereklilikler, bazı devlet kurumları ya da özel kuruluşlar tarafından finanse edilebilir. Bu gibi durumlarda, tezin teşekkür kısmında çalışmanıza maddi destek veren kuruluşlardan söz edilmelidir.

Bazı çalışmaların yürütülebilmesi için ise, özel verilere ihtiyaç duyulur. Söz konusu veriler, nasıl kullanılacağına bağlı olarak belirli şartlar veya gizlilik anlaşması dahilinde bu konu üzerinde çalışan şirketlerden alınabilir. Sağlanan verilerin araştırmaya katkısını göz önünde bulundurduğunuzda, teşekkür yazısında bu kuruluşlara yer vermeniz isabetli olacaktır.

Bilindiği üzere, tez yazmak uzun ve zor bir süreçtir ve bolca emek ve zaman gerektirir. Yazarın ailesi, arkadaşları ve meslektaşları dahil pek çok kişi bu yoğun çalışma döneminde, yazara manevi destek verir. Bu kişilere verdikleri destek ya da gösterdikleri anlayış için teşekkür ederek gönüllerini almak yerinde olacaktır.

Kimler teşekkürden fazlasını hak eder?

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Tezinizi yazarken katkıda bulunan kişiler varsa ya da tezinizi tez danışmanınız ile birlikte yazdıysanız, bu kişiler de yazar, yardımcı ya da ortak yazar olarak teze dahil edilmelidir. Bu kişilerin adının sadece teşekkür kısmında geçmesi, hem etik hem de adil değildir.

Yazım şekli

Teşekkür kısmı, profesyonel bir şekilde metnin bütünü ile uyumlu olacak şekilde kaleme alınmalıdır. Bu kısmın formatı tezin kalanıyla aynı olmalıdır. Metin, mümkün olduğunca kısa tutulmalı, açık ve anlaşılır olmalıdır. Resmi bir dil kullanılmalıdır.

Genel itibariyle, isimler gruplandırılmalıdır. Proje danışmanı (eğer tezi birlikte yazmadıysanız) ve çalışmaya akademik olarak katkıda bulunan diğer şahıslardan yani en büyük desteği sağlayanlardan başlanmalıdır. Daha sonra, maddi destek sağlayan kişi ve kuruluşlar gelmelidir. Son olarak da, aileniz, arkadaşlarınız, tanıdıklarınız gibi kişisel olarak teşekkür etmek istediğiniz kişiler yer almalıdır. Bazı gruplar için alfabetik sıralama kullanabilirsiniz.

Teşekkür metnini yazarken, özellikle yakınlarınız hakkındaki anekdotları ya da kendi aranızdaki esprileri paylaşmaktan kaçının.

Teşekkür kısmında yer alacak herkesin tam adı yazılmalı ve çok kısa bir şekilde nasıl katkı sağladıklarından bahsedilmelidir. Elbette ki, bu noktada gerekli gizlilik ve kısıtlamalar göz ardı edilmemelidir.

Bu bölümü bitirdikten sonra, hiç kimseyi atlamadığınızdan emin olmalısınız. İsimlerin yazılışlarına tekrar bakın ve yazım hatası olup olmadığını kontrol edin.

Yollar kesişebilir

Teşekkürler kısmı genellikle, tezin diğer bölümleri tamamlandıktan sonra yazılır. Bu bölüm, kritik kısımların tamamlanmasının verdiği rehavetle baştan savma yazılmamalıdır. Unutmayın ki, büyük emek verdiğiniz çalışmanız katkıda bulunanlar olmasaydı belki hiç mümkün olmayacaktı ya da tamamlanması çok daha uzun sürecekti. Ayrıca, kariyeriniz süresince teşekkür borçlu olduğunuz kişilerle yollarınızın kesişebileceğini ya da onlarla birlikte çalışabileceğinizi de unutmayın.

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

 • 320 + blog makaleleri
 • 50+ Web Seminerleri
 • 10+ Uzman podcast
 • 10+ e-Kitap
 • 10+ Kontrol Listesi
 • 50+ İnfografikler