18

Makale Aramaları İçin Faydalı Boole İşleçleri

Makale aramanız, araştırmanızla ilgili olmayan, binlerce makale getiriyor mu? Dergiler görünürlüklerini ve okunurluklarını arttırmak için yayınlarını dizinleme veri tabanlarında dizinlerler. Dizinleme hizmeti, dergi makalelerinin bir veri tabanı gibidir ve dergi etki faktörleri ve yaklaşan etkinlikler gibi diğer yararlı bilgileri sağlar.
Dergi dizinleme veri tabanlarının ilgili makaleleri aramanızı kolaylaştırmasının yollarından biri, Boole işleç fonksiyonlarını kullanmaktır. Boole işleçleri- genellikle büyük harflerle yazıldığında- dizin veri tabanı tarafından komut olarak alınan kelimelerdir. Burada, bunları kullanarak aramalarınızı nasıl geliştirebileceğinizi göstermekteyiz.

Yaygın Boole İşleçleri

Boole İşleçleri (en yaygın olarak AND, OR, NOT) arama sonuçlarını daraltmak veya genişletmek için kullanılır. Dergi dizin veri tabanlarının çoğu, Boole işleci fonksiyonu na sahiptir ve bunların büyük harfle yazılmasını gerektirir. Aradığınız veri tabanının “Yardım” sayfası, işleçleri bu veri tabanında nasıl kullanacağınızı gösterecektir. Aramanızın ne kadar spesifik olması gerektiğine bağlı olarak Boole işleçleri tek başına veya bir arada kullanılabilir. en yaygın Boole işleçleri şunlardır:
• AND: arama kelimelerini birleştirmek ve aramanıza tüm kelimeleri dahil etmek istediğinizde. Bu, arama sonuçlarınızı daraltır.
• OR: kelimelerin her ikisini de aramak istediğinizde, ancak mutlaka hepsi olmak zorunda değil. Bu eş anlamlı kelimeler için yararlıdır ve arama sonuçlarınızı genişletir.
• NOT: bir kelimeyi arama sonuçlarınızdan çıkarmak istediğinizde bu, alakasız makaleleri elemenize yardımcı olur.
• Yuvarlak parantez: Karmaşık aramalarda, aramanızın belirli bir sıra ile gerçekleştirilmesi gerektiğinde
• Çift tırnak: Aramanıza bir kelime kalıbı eklemek istediğinizde.

Boole İşleçlerini Kullanarak Makale Arama

Boole işleçlerinin etkisini göstermek için, HIV bulaşmasının yaygın türlerine ilişkin makaleler için PubMed ‘de bir araştırma yaptık ve her arama için erişilen makale sayısını tabloya aktardık.
Boole işleci Arama Kelimeleri Erişilen makale sayısı
Yok HIV bulaşması intravenöz cinsel 2353
OR HIV bulaşması intravenöz VEYA cinsel 267058
Tırnak İşaret “HIV bulaşması” intravenöz cinsel 559
Parantez HIV bulaşması (intravenöz VEYA cinsel) DEĞİL davranış 5473
NOT HIV bulaşması (intravenöz VEYA cinsel) DEĞİL davranış 345

Arama terimleri konu ile ilgili kelimelerle sınırlı değildir, yazar adlarını veya makale türlerini aramak için de Boole işleçlerini kullanabilirsiniz. Örneğin, yalnızca derleme makalelerine erişmek için arama terimlerimize “derleme” kelimesini ekledik. Ayrıca metodolojiyle ilgili makalelere erişmek için “yöntemler” kelimesini de ekledik. Kelimenin önüne “VE” ekleyerek yalnızca aradığımız türde makaleleri erişeceğimizden emin oluruz.
Arama Kelimeleri Erişilen makale sayısı
“HIV bulaşması” intravenöz cinsel AND derleme 76
“HIV bulaşması” intravenöz cinsel AND yöntemler 246

Boole İşleçleri Yararlıdır

Boole işleçleri size zaman kazandırabilir. Aramaları tanımlamaya ve yalnızca alanınızdaki ilgili makalelere erişmeye yardımcı olurlar. Dergi dizinleme veri tabanlarında araştırmacılar için makale aramalarını kolaylaştırmak için birçok yol vardır ve ekstra Boole işleçlerine sahip olabilirler. Yukarıda bahsedildiği gibi, “yardım” menüsüne bir göz atmanız, o veri tabanındaki makaleleri en iyi nasıl arayacağınız konusunda size ipuçları verecektir. Sonuç olarak, ilgili makaleleri bir dergi veri tabanında hızlı ve kolay bir şekilde bulursanız, bunu kullanmaya devam etmeniz daha olasıdır. Bu veri tabanı ve içinde listelenen dergiler için iyidir.
Dergi veri tabanlarında herhangi ilginç bir Boole işlecine rastladınız mı? Lütfen deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşın.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications