Reddedilmenin Pozitif Tarafları ve Reddedilmeye Karşı Tavsiyeler

Genelde “hayattaki her şeye sahip” olduğunu düşündüğümüz insanların aslında en fazla reddedilmiş insanlar olduğunu bilmiyoruz. Bugün zirvede gördüğümüz kişilerin hemen hemen çoğu bir başarıdan diğer bir başarıya koşmadılar. Başlangıçta onların da yaşamları ve karşılaştıkları kolay değildi. Onlar da büyük engellerle karşılaştılar ve diğerleri tarafından alay konusu oldular.

Reddedilmek, kalbimize yapılan en acımasız vuruşlardan biridir, çünkü doğrudan egomuza isabet eder. Reddedilmek herhalde karşılaştığımız en acı veren deneyimdir diyebiliriz. Bu nedenle de reddedilmek ile baş etmek çok zor olabilmektedir. Birçok insan reddedilmek yerine fiziksel acıyı tercih ettiklerini belirtiyorlar.

Eğer yaşamınızda yeni bir yol çizmek istiyorsanız, kesinlikle reddedilmekle karşılaşmayı bekleyin. Çünkü birçoğumuz, yeterince iyi olmadığımızı ima eden kişilerce yorumlara tabii tutulur ve yanlış yönlendirebilen eleştirici kişilerce hayallerimizden ve isteklerimizden vazgeçmek zorunda bırakılırız. Yaratıcı ve yenilikçi davranışlarla dolu bir yaşam tarzında reddedilmemek neredeyse imkansızdır; bu sebeple reddedilmek ile nasıl baş edeceğimizi öğrenmek hepimizi umutsuzluğa düşmekten alıkoyar.

Reddedilmek Mi İyi Yoksa Reddedilmemek Mi?

Çalıştığım yerde bir iç pozisyon için başvurmuştum. Mülakatı geçtim ama en iyi aday olmama rağmen başvurum reddedildi. Bu şirkette 3 yıl çalışmıştım ve başvurduğum iç işler için sadece iki mülakat yapmıştım. Başarılı bir çalışan olmama rağmen hiç terfi almadım. Daha sonra, işe alınan kişinin patronumun bir arkadaşı olduğunu öğrendim. Bu gibi şeylerden bıkmıştım. Başka işlere başvurmaya başladım ve inanılmaz bir teklif aldım. Eski patronum eskiden başvurduğum pozisyon için geri dönmemi istedi. Ona teşekkür ettim ve yoluma devam ettim.

Buradan edinmemiz gereken dersler:

 1. En iyi aday olabilirsiniz ve hala seçilemeyebilirsiniz.
 2. Eğer işi alamadıysanız, demek ki bu iş sizin için değil.
 3. Reddedilmediniz, daha iyisi için yönlendirildiniz.
 4. Değeriniz, birisinin değerinizi görmedeki yetersizliği nedeniyle azalmaz.
 5. Kendinize inanın ve denemeye devam edin, doğru kapı sizin için açılacaktır.

Reddedilmekle Nasıl Baş Ederiz?

Asla reddedilmekten kurtulamayacağınızı unutmayın; çünkü hayatınızın sonuna kadar birçok kez reddedilebilirsiniz. Genel olarak reddedilmek acı vericidir, ancak, reddedilmeyi gerekli gibi görmek ve hatta pozitif taraflarını düşünmek ve reddedilişten dersler çıkarmayı düşünmek bu durumun çok daha kolay bir şekilde aşılmasına yardımcı olacaktır. İşte size yardımcı olabilecek çeşitli ipuçları:

 • Bir vizyon sahibi olun ve hiçbir şeyin veya kimsenin sizi bu vizyonunuzdan alıkoymasına ve engellemesine izin vermeyin. Cesaretli olun. Hedeflerinize ve hedefe yaklaştıran bir sonraki adıma tam gaz ilerleyin.
 • Pozitif bir zihinsel tavır edinin. Motive olun. Bir kapı yüzünüze kapandığında, başka bir kapıyı denemekten asla çekinmeyin. Denemeye devam edin, er ya da geç sizin için doğru olan kapı ardına dek açılacaktır.
 • Bazı şeyleri kişisel olarak algılamayın. Reddedilmek, kendi öz değerinizin bir ölçüsü değildir. Birisi sizi reddettiğinde, bazen kendi güvensizlikleri ve korkuları sebebiyle bunu yaparlar.
 • Reddedilmeyi düşünüp durmayın. Sürekli kendinize işkence etmeyin, aşağılanma hissettiğiniz reddedilme anlarınızı kendinize tekrar yaşatmayın ve buna karşı koymak için neler yapabileceğinizi düşünün. Eğer kabuklanan yaranızı oynamaya devam ederseniz, yaranız kanamaya devam eder ve asla iyileşemez.
 • Her şeyin bir zamanı var ve zamanından önce hiçbir şey olmuyor. Reddedildiğimizde kendimizi şüphe ve sıkıntı içinde buluyoruz. Reddedildiğinizde kendiniz için üzülmeyi bırakın ve kendinize acıma tutumuna dalmayın.
 • Reddedilme, bizim evrimleşmemizi sağlar ve deneyimlerimizden dersler çıkarma fırsatını sunar. Mesleki ve kişisel (ruhsal, duygusal, zihinsel, fiziksel) gelişiminize odaklanın. Hayat adil değil; bu yüzden dayanıklı olmak için daha kalın bir cilt geliştirin. Zorluklar sizi yüceltebilir veya tam tersi kırabilir; ancak kesinlikle sizi siz yapar.
 • Adımlarınızı yönlendirmek için inançlı olun ve kendinize güvenin. Aslında siz reddedilmediniz; yeniden yönlendirildiniz. İşler ters gidebilir, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz; ancak cesaretinizi kırmayın.

Reddedilmenin Beş Yararı ve Gerçek Hayattan Bazı Örnekler

Reddedilmek çoğu zaman insanların kendilerini başarısız bir insan gibi hissetmelerini sağlar. Hayal kırıklığı, kendilerini başarılı insanlarla karşılaştırdıklarında ise daha büyük olur. Sonra, başarılı insanların taklit edilecek her sırrını bulmaya çalışırlar. Ancak bu yanlış bir yaklaşım olabilir. Kendi başarısızlıkları, diğer insanların başarısından çok daha iyi olabilir. Başarılı insanlar ilham vermek için kesinlikle harikadır; ancak, neden başarısız olduklarını ve başarısızlıktan kaçınmanın yollarını bulmak için kaybedenlerin yolunu keşfetmek için bir çıkış yolu bulmak güzel bir seçenek olabilir.

 1. Size kendinizi ve yaptığınız işi kanıtlayabilmeniz için cesaret verir. Mesela Harrison Ford için ilk filminde bir yıldız olamayacağı ve olması gereken özelliklere sahip olmadığı söylenmiştir. Bu da Ford’u kendini ispatlaması için ateşlemiş ve başarılı olmasına vesile olmuştur.
 2. Sizi daha yaratıcı kılar. 1919’da Walt Disney, Kansas City Star’dan kovulmuştur; çünkü editöre göre hayal gücünden yoksundu ve iyi fikirleri yoktu. Böylece kendisini ve ürününü pazarlamak için yeni yollar bulmak zorunda kalmış ve başarılı olmuştur.
 3. Daha çok çalışmanızı sağlar. Basketbolcu Michael Jordan, Varsity ekibinin maçlarda kendisini çalışmaya zorlamasını sağladığını belirtmiştir. Bu çalışma tarzının hayatında ona hedefler koymayı öğrettiğini ve hedeflerine ulaşmak için çok çalışması gerektiğini söylemiştir. Çok çalışmanın karşılığını da bir gün alacaksınız.
 4. Karakterinizi geliştirir. Reddedilmeye karşı verdiğiniz yanıt, işler yolunda gitmediğinde nasıl tepkiler verdiğinizin bir göstergesidir. Her şeyi akışına bırakıyor musunuz yoksa küskün bir hal mi alıyorsunuz? Aynı zamanda benzer zorluklarla karşılaşanlara daha iyi destek olabilir hale gelirsiniz.
 5. Sizi güçlendirir. Bugün, Abraham Lincoln en büyük liderlerden biri olarak hatırlanmaktadır. Ancak o da erken yaşantısında pek çok kez reddedilmiştir. Bu reddedilişler onu kalabalıklar önünde rahat etmesi için hazırlamıştır.

Steve Jobs da iyi bir örnek: 1955’te Kaliforniya’da doğdu. Ailesi onu evlatlık verdi. Soy ismi, Jobs, onu evlat edinen ebeveynlerinden geliyor. Silikon Vadisi’nde büyüyen Jobs, mahallesindeki mühendislerden etkilenmiş, her zaman çalışmıştı, ancak her zaman başarmış değildi. 13 yaşındayken, ileride hayatını etkileyecek Stephen Wozniak’la karşılaştı. İkili, Apple adında küçük bir girişim başlattılar. Wozniak, güçlü bir sistem olan Apple II bilgisayarı yarattı. Jobs, Mike Markkula’yı ikna etti, Apple’a çeyrek milyon dolar yatırmasına yol açtı. Jobs, Lisa projesini başlattı. Ardından, Lisa için öngördüğü özelliklerin çoğunu ekleyerek, Macintosh projesini başlattı. Jobs’un CEO olarak işe aldığı John Sculley Macintosh’u destekliyordu. Kısa bir başarının ardından, Macintosh satışları düştü. İşler ters gitti ve Jobs birkaç ay içinde istifa etti. Hayal kırıklığına rağmen, Jobs, NeXT isimli yeni girişimini yaptı. Yine olmadı. Umudunu kaybetse de grafik alanına girişmeyi düşündü ve Pixar’ı yarattı. Oyuncak Hikayesi filmi ve başarısı ile hobi olarak başladığı yolda bir buçuk milyar dolar kazandı. Ardından Apple’da tekrar CEO oldu.

Unutmayın; yol uzun ve dolambaçlı gibi görünse de, bitiş çizgisinde sizi bekleyen bir ödül her zaman vardır ve sizi reddeden herkes bir gün sizi alkışlamak zorunda kalacaktır. Asla pes etmeyin; çünkü, hayallerinizi gerçekleştirmekten belki de bir adım uzakta olabilirsiniz.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of