Yüksek Lisans İçin Doğru Okulu Nasıl Seçmelisiniz?

Yüksek lisans programına katılacaksanız ve aklınızda birden fazla okul varsa, kafanız oldukça karışabilir. Özellikle tüm ünversitelerin başarılı yüksek lisans öğrencilerini çekmek için uyguladıkları kampanya ve ilgi çekici teklifler sizi iyice bunaltabilir. Çoğu öğrencinin aklında ismi iyi bilinen bir üniversitede yüksek lisans yapmak vardır. Çok azı okulda verilen eğitimin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını ya da öğretmenlerin yetkinliğini sorgular. Bazı kişiler ise hangi okul onları kabul ederse oraya giderler. Yüksek lisansa başvurmak hem zaman hem de para anlamında ciddi bir yatırımdır. Bu yüzden bu kararı vermek hafife alınmamalı. İşte size lisans için başvururken düşünmeniz gereken şeylerin kısa bir listesi.

1. Kişisel Seçim
Yüksek lisans için okul seçiminde aile veya arkadaşlarınızın yaşadığı yerin etkisi oldukça büyük ve önemlidir. Eğer yalnızsanız da hemen karar vermek için acele etmeyin. Hayatınızdaki önemli insanları ziyaret edin. Hatta uzaktalarsa bile gidin onları görün, oraya gitmek için gereken zamanı ve parayı hesaplayın. Bulunduğunuz şehri terk edecekseniz maliyetlerinizi minimuma indirmek bu konuda önemlidir.

2. Finansal Durum
Maddi durum insanların tercihlerinde en önemli yeri kaplar. Eğer maddi durumunuz yüksek lisans programını karşılayamıyorsa bunu bir daha düşünün. Çünkü okulu bitirir bitirmez yüksek lisansa gitmenize de gerek yok. Örneğin ben çalışmaya başladıktan üç sene sonra yüksek lisans programına başladım ve haftaiçi iş çıkışı okula gittim. Hem buna ayırabilecek biraz param vardı hem de okulun çalışanlara sunduğu bazı avantajlardan yararlandım. Tabii ki bu profesyonel olarak çalışanlar için önemli bir tercih sebebi. Eğer kariyerinize bir akademisyen olarak devam edecekseniz okulun yüksek lisans öğrencilerine sağladığı destekleri iyi incelemenizde fayda var.

3. Kariyer Beklentileri
Yukarıda bahsettiğim gibi eğer profesyonel olarak bir şirkette çalışıyorsanız yüksek lisansın sizin için güzel etkileri olabilir. Fakat bu konuda fazla bir beklenti içinde olmak yanlış olacaktır. Yüksek lisans yapanların çoğu programı bitirdiklerinde daha yüksek maaş ile istedikleri yere girebileceklerini düşünüyorlar. Ama iş başvurularının bu kadar yüksek olduğu bir yerde bu da sizin önce çıkmanız için çok yeterli olmuyor. Hatta çok ismi duyulmamış bir okulda yüksek lisans yaparsanız fazla bir değeri de olmuyor. Acı ama maalesef gerçek!

4. Danışman ve Öğrenci İlişkileri
Okul seçerken sizinle ilgilenecek olan danışman belki de en fazla dikkat etmeniz gereken konudur. Eğer mümkünse mutlaka danışmanınız olacak kişi ile önceden tanışın. Eğer tanışamıyorsanız çalışmak istediğiniz konu ve o alanda çalışan insanlar hakkında daha fazla araştırma yapın. Çünkü tüm yüksek lisans süresi boyunca bu insan ile beraber çalışacaksınız. Olası bir anlaşmazlık ve olumsuzluk yüksek lisansın sizin için bir eziyete dönüşmesine neden olacaktır. Çalışmak istediğiniz konuyu belirledikten sonra okullarda bu konuda çalışan kişileri okulun websitesinden araştırabilirsiniz. Yine o kişiler hakkında sosyal medyada ve internette araştırma yapabilirsiniz. Eğer o okulda okumuş arkadaşlarınız varsa mutlaka onlardan kişiler hakkında bilgi edinin.

Diğer bir tavsiyem ise okulun kampüsünü ziyaret etmenizdir. Orada hem okulu hem de öğrenciler ile danışmanların ilişkilerini gözlemleme fırsatınız olur. Hatta bazı öğrenciler ile konuşup danışmanlar hakkındaki görüşlerini bile sorabilirsiniz. Öğrenciler bu konuda bilgi vermeyi severler.

Tüm bu tavsiyeleri kendi önem sıranıza göre de sıralayabilirsiniz. Sizin için önemli olan başka etkenler de mutlaka vardır. Onları da hesaba katarak iyi bir araştırma yaparsanız seçeceğiniz okulda güzel ve mutla bir yüksek lisans deneyimi geçirmiş olursunuz. Şimdiden kolay gelsin.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.