18

Akademisyenler İçin “Networking”

İş dünyasında yükselmek istiyorsanız, kişisel başarılarınızın yanı sıra, diğer insanlarla kurduğunuz profesyonel bağların da büyük önemi vardır. Networking olarak adlandırılan bu ilişkilerin önemi, günümüzde oldukça fazladır ve bir insanın kariyerini baştan sona değiştirebilir. Sadece Networking sağlamak için, her yıl dünya genelinde farklı sektörler içinde birçok organizasyon düzenlenmektedir.

Akademik dünyada da bu durum farklı değildir. Genç bir akademisyenin yükselmesi, yaptığı mükemmel araştırmalardan daha fazlasına bağlıdır. Başka akademisyenler ve kuruluşlar ile kurduğu ilişkiler yani Networking de işte bunlardan biridir.

Bu bir görev değildir
Akademisyenlerin network oluştururken, dikkat etmesi gereken konuların başında, bunu bir görev olarak görmemeleri gerektiği gelir. Aksi takdirde, yapılan iş oldukça samimiyetsiz gözükecektir. Gerekli bağlantıları, sanki yeni bir arkadaş edinirmişçesine yapmalısınız. Yeni tanıştığınız bu kişilerle çok yakın arkadaş olmanıza gerek yoktur; zaten karşınızdakinin de böyle bir beklentisi olmayacaktır. O kişi de, büyük ihtimalle ileride sizden profesyonel bir destek sağlayabilmek amacı ile sizinle tanışmaktadır. Karşılaştığınız her kişi hakkında çok detaylı olmasa da bir iki şeyi aklınızda tutmanız daha sonraki görüşmelerinizde yararlı olacaktır.

Tanışma yerleri
Networking yapmak için en ideal yerlerin, genelde aynı sektörden insanların toplandığı konferanslar olduğu söylenir. Bu bir açıdan doğrudur fakat konferanslar sadece bir başlangıç noktasıdır ve iyi bir ilişki geliştirmek için yeterli değildir. Konferanslarda genellikle kendi alanınızdaki veya benzer alanlardaki kişilerle tanışırsınız. Ancak  iyi bir profesyonel ağ oluşturmak için çemberinizi, biraz daha genişletmeniz gerekmektedir.

Konferanslar haricinde network oluşturabileceğiniz başka yerler de vardır. Bunlar, okuduğunuz okulun mezunlar buluşması, halka açık tartışma ortamları veya akademik ders toplantıları olabilir. Bu toplantılara düzenli bir şekilde katılmanız ve anahtar kişileri bulmanız yararınıza olacaktır. Çünkü bu kişiler sizi, diğer insanlara tanıtabilirler ve başka insanlarla iletişime geçmeniz için ortak bir referans kaynağı olabilirler.

Yabancılar ile tanışmak
Başkaları ile iletişime geçmek başlarda biraz zor olabilir. Bunun için öncelikle doğru zamanı  kollamak lazımdır. Gereksiz bir yerde konuşmaya dalmanız pek hoş karşılanmaz. Önceden bildiğiniz bir kişi varsa onun yanına oturmanız ve kendinizi tanıtmanız başlangıç için iyi bir hamle olacaktır. Tanıdığınız biri yoksa organizatöre gidip kendinizi takdim etmeniz ve organizasyon için teşekkür etmeniz, iletişim kurmak için iyi bir yöntem olabilir. Eğer sahnedeki konuşmacılardan biri boşta duruyorsa, onunla gidip konuşmanız ve sunumunu hakkında övgü dolu sözler söylemeniz de Networking için güzel bir başlangıç olacaktır.

Network oluşturmanın avantajı, kendini en iyi iş başvurularında gösterir. Çünkü bir pozisyon için başka kişiler ile yarışıyorsanız ve yetenek ve tecrübe anlamında aynı seviyedeyseniz, Networking sizi bir adım yukarı taşıyabilir. Çünkü iş görüşmesini yapan kişi, sizi daha önceden bir yerlerden duyduysa, muhtemelen işi siz kapacaksınız demektir. Bu yüzden, araştırma kaliteniz kadar kişisel networkünüze de önem vermeyi unutmayın.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications