Danışman Değiştirmenin Bir Araştırmacı Üzerindeki Etkisi

Doktora yapmak kendinize ve hayatınıza yaptığınız büyük bir yatırımdır. Bu yüzden bu kadar fedakarlık yaparak başladığınız akademik hayatınıza size uymayan bir danışman veya mentör yüzünden küsmek hiç de istemeyeceğiniz bir şey olacaktır. Bu yüzden danışman değiştirme seçeneği her zaman masanın üstünde olmalıdır. Tam doktoranın ortasında danışman değiştirmenin tabi ki bir maliyeti veya olumsuz bir etkisi olacaktır. Fakat uzun süreli düşündüğünüzde hangi taraf daha ağır basacak, olumsuz yönleri mi yoksa olumlu yönleri mi?

İşin en zor kısmı
Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi işin en zor kısmı mevcut danışmanınıza ayrılmak istediğinizi söylemektir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta profesyonel olmak ve kararınızı kesin bir dille ifade etmektir. Bu konuda ufak bir de tavsiye verebiliriz, örneğin şu cümle genellikle işe yarar:

‘’Profesyonel kariyerime ve akademik hedeflerime daha uygun bir araştırma grubunda çalışma fırsatı yakaladım. Bu yüzden başka bir danışmana geçmek için başvurdum. Şimdiye kadar bana göstermiş olduğunuz desteğe çok teşekkür ederim’’

Danışmanınız bu isteğinize olumlu bir şekilde de yaklaşabilir ya da tam tersi bu durum karşısında sinirlenebilir. Sizin yapmanız gereken sakinliğinizi koruyup kararınızın arkasında durmaktır. Tüm bunlardan sonra yeni bir danışman ve yeni bir laboratuvar sizi bekler.

Danışman değiştirmenin etkileri
Doktora çalışmalarının ortalarında danışmanlarını veya mentörlerini değiştiren çoğu öğrenci çalışmalarına daha geriden başlamak zorunda kalıyor. Bu işin öğrenci için bir maliyeti olacağını söylemiştik. İşte onlardan biri de bu, çünkü yeni bir danışman aynı zamanda yeni bir araştırma grubu veya laboratuvar demek. Şunu da belirtelim ki, yeni bir laboratuvarda kendi araştırmanızın haricinde kendinizi farklı bir konu üzerinde çalışırken de bulabilirsiniz. Bu yüzden diğer öğrencilerden daha fazla çalışmanız gerekebilir.

Tüm bunlara rağmen çoğu öğrenci danışman değiştirmenin bunlara değdiğini belirtiyor. Öğrenciler akademik olarak ihtiyaçlarının daha iyi karşılandığını ve kendilerini gerçek bir araştırmacı gibi hissetlerini söylüyorlar. Genel olarak araştırmacılar bilime olan tutkularını tekrar geri kazanıyorlar. Böylece daha mutlu oluyorlar ve araştırmada arayı kapatmaları daha kolay oluyor. Ve en önemlisi kendilerini daha güvende hissediyorlar.

Danışmanınız ile ilişkileriniz ne kadar iyi olursa olsun bazen akademik anlamda ayrılık kaçınılmaz olur. Bu her nekadar zorlayıcı bir durum olsa da, gördüğümüz örnekler bu durumun çoğu kez mutlu son ile bittiğidir. Hem araştırmacılar kendi çalışmalarına ve bilime daha tutku ile bağlanıyorlar hem de daha mutlu bir şekilde yaşıyorlar. Unutmayın doktora da yapsanız önemli olan sizin mutlu olmanızdır. Bir de son bir tavsiye. Kendi bölümünüzde sizin gibi danışman değiştiren bir sürü öğrenci olduğuna emin olabilirsiniz. Onlarla konuşun ve tecrübelerinden yararlanın.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.