Saf Araştırma Diye Bir Şey Artık Var Mı?

Basit veya saf olarak adlandırabileceğimiz araştırma sadece mevcut bilgilere katkı sağlamak amacı ile yapılan araştırmadır. Bunu yaparken de farklı kaynaklardan bilgileri toplayarak yapar. Eleştirmenler ise bu tarz araştırmaların pratik çözümlere veya yapılan maddi destek karşılığında ne kadar geri dönüş alındığına odaklanmadığından şikâyetçiler. Yani, eleştirmenlerin söylemek istediği, açık şekilde ifade edilmiş bir araştırma kriteri olmadan eklenen verilerin, en iyi ihtimalle araştırma için sağlanan temel bilgiler olacağı yönündedir.

Uygulamalı araştırma nedir?
Uygulamalı araştırmalar genel sorulardan çok belli spesifik sorulara cevap ararlar. Bu tarz araştırmalar insan refahını artırabilecek pratik uygulamalar sunmak niyetindedir. Daha sonrasında da bu pratik uygulamaların doğal olarak ticari olacağını umarlar. Bunun sonucunda da yeterli satış rakamlarına ulaşarak yatırımcısına aldığı yatırımdan daha büyük bir geri dönüş sağlamayı amaçlarlar. Her fon sağlayan kişi veya kurumun en çok istediği de budur.

Bu iki araştırma türünün daha iyi anlaşılması için şu örnekleri verebiliriz:

  • Beyin üzerine çalışan bir nörolog beyin hakkında daha önceden toplanan verilere yeni bilgiler eklemek için temel yani saf bir araştırma yapabilir. Fakat araştırmacı bu toplanan sonuçları hemen uygulanması için teslim etmez.
  • Bunun karşılığında beyinde gerçekleşen Parkinson hastalığı üzerine çalışan bir nörolog yeni derin beyin stimülasyonu teknolojileri belirleme umuduyla uygulamalı araştırmalar yürütebilir.

Finansal gerçekler
Finansal kaynaklar bu kadar kısıtlıyken, araştırmacılar neden bir araştırmanın diğerlerinde daha önce fonlanması gerektiği konusunda rekabet etmek durumundadırlar. Araştırma kaynaklarının %70’i özel kaynaklardan geldiği için araştırmacılar üzerinde sonuçları teslim etmek gibi bir baskı oluşur. Bu durumda araştırmacıların asıl açıklaması gereken neden B projesine değil de A projesine destek istediğini destekleyici sonuçlar ile gösterebilmesidir.

Araştırmaların ortak bir havuza ihtiyacı var
Uygulamalı araştırmalar ortaya pratik sonuçlar çıkarabilir fakat bu sadece daha geniş bir basit araştırma tarafından sunulan veriler tarafından yapılabilir. Eğer tüm araştırma verileri daha geniş bir bilgi havuzuna katkıda bulunursa, işin sonunda hem uygulamalı araştırmalar hem de basit araştırmalar birbirilerini destekleyebilirler. Uzun dönem ise, eğer saf veya basit araştırmalar uygulamalı araştırmalara göre daha önemsiz bulunup daha az fonlanırsa, bu ortak havuz verilerinin kalitesi yerlerde sürünebilir.

Aynı havuz verilerini, yeni basit araştırma verileri ile güncellemeden parçalara ayırıp pratik uygulamalar peşindeki daha küçük projelere dağıtmak sadece homojenliğe yani tek düzey bilgilerin oluşmasına neden olur.  Bunu da unutmamak lazım!

Kaliteli havuz verileri sağlamak için uzun vadeli taahhütler yapmak, kurumsal finans sağlayıcıları hızlı bir şekilde yatırımından geri dönüş beklerken zor olabilir. Fakat bunlar olmadan saf araştırma projeleri enstitüler için gereksiz bilgi olma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.