Tez Planı Nasıl Yapılır?

Tez yazmak gerçekten emek ve sabır isteyen bir süreçtir, bu yüzden de hazırlık aşaması oldukça önemlidir. Hazırlık aşaması derken tez konunuzla ilgili detaylı bilgilerden bahsetmiyorum; o bilgiler olmadan zaten tez yazmaya başlayamazsınız. Burada bahsetmek istediğim daha çok tezinizin yazım aşamasında size yardımcı olacak bir tez planı.

 

Tez planı uzun bir akademik çalışma için olmazsa olmazdır. Kullanacağınız içeriği tez içinde nasıl konumlandıracağınıza yardımcı olur. Bu hem yazar hem de tezi okuyan ve değerlendiren kişiler için bir kolaylık sağlar. Peki, tez yazımında dikkat etmeniz gereken adımlar hangileridir?

  • Her şeyden önce tezinizi hazırladığınız lisansüstü programının beklentilerini danışmanınız ile konuşun ve bu beklentileri iyi anlayın.  Daha sonra pişman olmamak için bu ilk adımı çok dikkatli atmanız gerekir. Hatta bölümün beklentilerini daha iyi anlamak için önceki yıllarda tamamlanmış ve onay almış tezleri okumanızda büyük fayda var.
  • Tezinize, çalışmanızı özetleyen bir yazı ile başlayın. Unutmayın, tez özetleri oldukça kaliteli olmak zorundadır. Burada herhangi bir kaynağı referans göstermek zorunda değilsiniz sadece konunuzu açıklayıcı bir özet yeterlidir.
  • Özet kısmından sonra yeni bir sayfada “teşekkürler” kısmına geçin. Bu kısımda tezinize yardımcı olan kişilere ve kurumlara teşekkür edebilirsiniz. Bu bölüm genellikle bir sayfayı geçmez; bu yüzden siz de abartmayın.
  • Teşekkürler kısmından sonra yine yeni bir sayfada “içindekiler” bölümünü oluşturun. Bu bölümü hazırlarken her bölümü ve sayfayı belirttiğinize dikkat edin, özellikle çok uzun bir tez yazdıysanız.
  • Tezinizin ana metnine kısa bir giriş bölümü ile başlayın. Bu kısım çalışmanın amacını ve kapsamını içermelidir. Aynı zamanda bu bölümde tezinizin daha iyi anlaşılması için bazı detay bilgiler verebilirsiniz.
  • Tezinizi işleyip geliştirdiğiniz giriş bölümünden sonraki kısmında, nasıl bir yaklaşım çalışma konunuzun taleplerini karşılar ve araştırmanızı karşı tarafa daha iyi nakleder, bu konuda açıklayıcı olun.  Bir araştırma tezinin detaya girilen bu kısmı genel olarak şu bölümlerden oluşur: Literatür taraması, metodoloji ve bulguların yorumu. Literatür taraması, konu hakkında başkalarının söylediklerini ele almalıdır; metodoloji, araştırmanın yanı sıra arka planda yürütülen mantığı sunmalıdır; bulgular bölümünde de araştırmanın sonuçları sunulmalıdır ve yorumlanmalıdır.
  • Son olarak, bulgularınızı tam olarak sunarak tezini bitirin. Ardından referans listenizi hazırlayın. Herhangi bir ek bilgi vermek isterseniz de bunları tezin sonuna ekleyin.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.