18

Toplum ile İletişim Kurmak Bir Araştırmacı için Neden Önemlidir?

Bilim insanları araştırmalarında çoğu kez katılımcı olarak insanları kullanırlar. Fakat insanların veya halkın katılımı, insanlarla çalışmak anlamında değil, onlara araştırmanızı keşfetmek için bir fırsat tanımakla ilgilidir. Özellikle sosyal bilim araştırmalarında halkın katılımını sağlamak araştırmaya olduğu kadar organizasyona ve halkın kendisine de birçok faydası vardır. Toplumla birlikte çalışmak araştırma için birçok açıdan önemlidir,

Örneğin,
– Araştırmanızın ilk evrelerinde ufak odak grupları oluşturmanız araştırmanızı ileriki aşamalarda şekillendirmeniz için yararlı olacaktır.
– Toplumdan insanların katılımı ile oluşturduğunuz odak grupları metodolojilerinizi geliştirmenize de yardımcı olur ve araştırmanıza dair doğru sorular sormanızı sağlar.
– Toplum ile erken aşamada iletişim kurmanız daha sonrası için de odak gruplarını oluşturmanıza veya anket yapacak kişi bulmanıza yardımcı olur.
– Toplum ile kaynaşma aynı zamanda keyifli ve motivasyonel bir deneyim olabilir. Yeteneklerinizi geliştirmenize de yardımcı olur.

Toplum ile iletişimin sağladığı en önemli kazanımlardan biri de yaptığınız araştırmalar ile toplumun ihtiyaçları arasındaki farkı görmenizdir. Bu da size yeni araştırma konuları bulmanız konusunda ilham verebilir. Toplumun veya halkın verdiği geri bildirimler de oldukça önemlidir. Araştırmaya farklı bir noktadan bakmanızı sağlar ve hiç düşünmediğiniz noktaları size tekrar düşündürtür.

Toplumla iletişimin etkileri
Akademisyenlerin göz ardı ettiği konulardan biri de toplum iletişiminin kariyer açısından da olumlu etkisi olduğudur. Ne kadar insanların gözü önünde olur ve araştırmalarınıza ne kadar insanı dâhil ederseniz kariyerinize de etkisi o kadar yüksek olacaktır. Örneğin televizyonda, radyoda bilim programı yapan ya da çok okunan yayınlarda yazılar yazan akademisyenlerin toplum tarafından bilirkişi olarak görülmelerinin yanısıra, kariyerlerinde de bir üst basamağa daha çabuk çıktığı görüşmüştür.

Araştırmacıların toplum ile kaynaşmalarının en büyük meyvelerinden biri de yeni nesilleri bilim ile tanıştırmak ve onları bu konuda heveslendirmektir. Örneğin öğrenciler bilim insanlarının yıllardır çözüm bulamadığı konulara daha kolay cevap bulabiliyorlar. Bunu ilkokul veya ortaokul öğrencileri önünde ufak araştırma atölyeleri gerçekleştirerek bile anlayabilirsiniz. Sordukları soruları ve bunlar üzerinde ne kadar ısrarcı olduklarını görünce siz de bu konuda bir şeyler yapmak isteyeceksiniz.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications