18

Veri Paylaşımı Yapmak İyi midir yoksa Kötü mü?

Bilginin herkes için ulaşılabilir olması lazımdır. Bu yüzden öncelikle veri paylaşımına bu açıdan bakmamız gerekir. Toplanan veriyi kendi için saklayan ve kendi avantajlarına kullanmak isteyen araştırmacılar mutlaka vardır, fakat veri paylaşımının desteklenmesi onlar için de ileride hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlayacaktır.

Neden veri paylaşımı yapmalıyız?
Bilimsel çalışmalar yeniden üretilebilirdik ile ilgilidir. Yani sizin ortaya çıkardığınız sonuçları başkası çıkaramıyorsa sonuçlarınız geçersiz sayılır. Çünkü veri üstünden yapılan analizler aşağı yukarı aynı sonuçları verir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta araştırmanın aynı veriler ile yapılmasıdır. Kısacası orijinal veriler kullanılmalıdır. Bunun da tek yolu toplanan verilerin paylaşılması ve tüm araştırmacıların kullanımına açık olmasıdır.

Veri paylaşımı akademik sahtekârlığı önler.  Veri paylaşımı yapılmasının bir diğer önemli yanı budur. Çünkü aynı veri setlerinin kullanılması sonucu benzer sonuçlar ortaya çıkmalıdır. Aynı zamanda eğer bir hata varsa diğer araştırmacıların ortaya koyduğu sonuçlar ile kıyaslanıp bu hata bulunabilir. Bu yöntem araştırma sonuçları üzerinde hata bulma konusunda da oldukça önemlidir.

Zamandan ve paradan tasarruf da veri paylaşımının sağladığı yararlardan biridir. Eğer hipotezinizi test etmek için veriye ihtiyacınız varsa ve bu veri hâlihazırda mevcutsa neden tekrar toplamak için kendi kaynaklarınızı harcayasınız ki?

Veri paylaşımı çalışmanızın şeffaf ve güvenilir olduğu konusunda da olumlu bir imaj çizer. Eğer topladığınız veriler herkese açıksa kimse sizi bulduğunuz sonuçlar ve topladığınız kanıtlar konusunda suçlayamaz. Örneğin ben Türkiye’de bulunan internet şirketleri üzerine hazırladığım kendi yüksek lisans tezimde, topladığım tüm verileri ve analiz sonuçlarını paylaşmıştım. Böylece hem ne kadar kişiyi ve şirketi kapsayan bir araştırma yaptığımı hem de topladığım veri sonuçlarının şeffaflığını açıkça göstermiş oldum.

Tüm bunların yanında veri paylaşımına çok olumlu yaklaşmayan araştırmacılar da var. Kendi araştırmalarında bir hata bulunması ve sonuçların manipüle edilme korkusu bazı bilim insanlarını bu konuda engelliyor. Aslında bu korku çok da yersiz değil çünkü akademi bütçelerinin düşmesi ve rekabetin oldukça yükseldiği bu alanda kuyunuzu kazmak isteyenler olabilir. Fakat yine de araştırma sonuçlarınızdan eminseniz veri paylaşımı yapmanın pozitif etkisi çok daha fazladır.

Veri alıntılamanın avantajları
Veri paylaşımı ve verinin uygun kullanımını teşvik etmek amacıyla veriye atıf veya alıntılama da araştırma fonları, veri yöneticileri, kütüphaneciler, dergi editörleri ve araştırmacıların kendileri dâhil birçok akademisyen tarafından teşvik ediliyor. Çünkü alıntılama yapmak araştırmacı için de verinin nasıl bir etki yaptığını izlemesine olanak sağlıyor. Veri alıntılaması, verinin yeri ve veri setleri hakkında bilgi sağlayarak da bilimsel içeriğin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur.

Sonuç olarak hem veri paylaşımı hem de veri alıntılaması verinin kolayca bulunmasını ve kullanılmasını sağladığı için veri üreticisi ve kullanıcısı açısından iyi bir şeydir. Bu, bilimsel açıdan önemli olan verilerin toplanması ve düzenli olarak arşivlenmesi konusunda birçok araştırmacıya da cesaret verir.

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
X

Ücretsiz makalelerinizi tükettiniz.

Araştırma yazarlığı ve akademik yayıncılık konusundaki tüm kaynaklarımıza sınırsız erişim sağlamak için ücretsiz üye olun:

  • 320 + blog makaleleri
  • 50+ Web Seminerleri
  • 10+ Uzman podcast
  • 10+ e-Kitap
  • 10+ Kontrol Listesi
  • 50+ İnfografikler