Akademisyenler İçin Farklı Kariyer Seçenekleri

Bir akademisyen olarak, hiç akademi dışında bir kariyer düşündünüz mü? Siz düşünmediyseniz bile bunu düşünenler ve hayata geçirenler var. Neden derseniz, ilk olarak, üniversitelerde her akademisyen için maalesef yeterli sayıda kadro bulunmuyor. Bulunmaması da gayet normal çünkü her yıl binlerce kişi doktora derecesi ile mezun oluyor ve bunların hepsini üniversite bünyesine almak zaten imkânsız. Peki, akademik hayata devam etmeyenler, hatta akademisyen olarak başlayıp başka bir kariyer düşünenler neler yapabilirler?

Üniversitelerdeki diğer pozisyonlar
Bulunduğunuz fakültede, bir akademisyen olarak başka pozisyonlara geçebilirsiniz. Doktora derecesi ile mezun olan kişilere genellikle, akademik olmayan ofislerin başına geçmeleri için teklifte bulunulur. Bu ofisler, fakültenin yönetim ofisleri veya idari olarak başka birimlere bağlı ofisler olabilir. Buralara geçmek, maddi açıdan da mantıklı bir karar olabilir çünkü bu birimlerin maaşları, derslere girmeye başlayan yeni mezun bir öğretim üyesinin alacağı paraya göre daha yüksektir. Bu tarz pozisyonların avantajlarından biri de, yönetim kademesinde yükselme ve farklı pozisyonlara atlama şansının olmasıdır.

Üniversite dışı eğitmenlik
Üniversite dışındaki kurumlarda eğitim vermek de alternatif bir kariyer olarak görülebilir. Öğretmenlik sertifikası olmasa bile, özel okulların çoğu, doktora mezunlarını kadrolarına almak istiyorlar. Bu okullar için de bir övünç kaynağı oluyor çünkü öğretmenlerinin doktora derecesine sahip olması, hem bir ayrıcalık hem de prestij kazandırıyor. Tabii ki bu sayede de çocuklarını okula kayıt ettirmeyi düşünen velilerin akıllarını daha kolay çeliyorlar.

Bu sizin için de iyi bir fırsattır çünkü birçok özel okul, doktora mezunlarına daha iyi maaş verir. Aynı zamanda ders verme saatleriniz bellidir ve okulun öğretim kaynaklarından istediğiniz kadar yararlanabilirsiniz. Özel okulların hocalarına sunduğu yan haklar da birçok üniversiteninkinden daha iyidir. En büyük avantajlardan biri de, yaz tatillerinin size kalmasıdır. Tüm yazınızı, araştırma makalesi yazarak geçirmek zorunda kalmazsınız.

Özel hocalık
Özel ders vermek günümüzde birçok doktora mezununun geçim kaynağı olmuştur. Genellikle lise öğrencilerine ders verilir ve saatlik ders ücretleri de oldukça iyidir. Eğer biraz tanınıp, sağdan soldan duyulmaya başlarsanız, sadece özel ders vererek bile hayatınızı kazanabilirsiniz. Bu işin avantajlarından biri de zamanın esnek olmasıdır. Ders saatlerini kendinize göre ayarlayabilir, diğer zamanlarda da kendi projeleriniz ile ilgilenebilirsiniz.

Yayıncılar
Eğitim materyalleri hazırlayan şirketler de, sizin için alternatif bir kariyer fırsatı olabilir. Çünkü bu tür firmalar belli alanlardaki trendleri anlayabilecek, üniversitelerde bağlantıları olan ve akademik yazı yazma yeteneklerine sahip kişileri ararlar. Eğer “İşim sabit olsun, sabah aynı saatte gideyim, akşam aynı saatte döneyim.” diyorsanız, bu iş size göre olabilir.

Bu işleri nereden bulabilirsiniz?
Ders vermek için, çevrenizde bulunan restoran ve kafelere el ilanları dağıtmak genelde etkili olur. Toplu taşıma duraklarının yakınlarına da ilanlar asmak, hem öğrencilerin hem de velilerin dikkatini çekmesi açısından önemlidir. Tabii ki internette bu konuda aktif olan siteleri bulup, oralara ilan vermek de işinizi kolaylaştıracaktır. Bunun dışında, eğer kendiniz uğraşmak istemezseniz, size öğrenci bulabilecek olan bazı şirketler de vardır. Diğer pozisyonlar için firmaların web sitelerini kontrol edebilir, herhangi bir açık pozisyon olup olmadığını öğrenmek için bu şirketlerle temasa geçebilirsiniz.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.