Bir Fikrin Makaleye Dönüşme Süreci

Akademik bir makale yazmak, birçok yönden tez yazmaya benzemekle beraber bazı farklılıkları da vardır. Benzer yanlarına göz atacak olursak, en belirgini ön araştırma aşamasıdır. Bir makale hazırlayacaksanız, aynı tez de olduğu gibi bir fikri geliştirmeli, literatür taraması yapmalı ve araştırma planı hazırlamalısınız. Diğer bazı açılardan da, tez oluşturma sürecine benzer adımlar atmanız gerekmektedir.

Bir fikri makaleye dönüştürmek göründüğü kadar kolay bir şey değildir ve tezden farklı olarak yerine getirilmesi gereken bazı ekstra işler vardır. Örneğin, makalenizin yayınlanabileceği olası dergileri önceden araştırmak ve ona göre hazırlık yapmak gibi. Bunu gerçekleştirmek için ise:

  • Başlığınızın üç ana temasını belirleyin. Diyelim ki, 1920’lerin İstanbul’undaki kadın doktorlar hakkında bir makale yazdınız. Üç ana tema şu şekilde olmalıdır: Tıp tarihi, İstanbul tarihi ve kadın tarihi.
  • Belirlediğiniz temalara uyan en az 1 veya 2 adet dergi bulun.
  • Listenize, daha geniş alanlara da hitap eden 1 veya 2 tane daha dergi ekleyin.
  • Her dergi için, başvuruda gerekli belgelerin bir listesini yapın.

Araştırma ve yazma
Makalenizi yazarken dikkat etmeniz gereken konuların başında gereğinden fazla yazmamak gelir. Her dergi için gerekli olan kelime sayısı kadar yazın ve limitlerin üstüne çıkmayın. Makalenizin içindeki alıntıları da kontrol edin çünkü çoğu dergi kelime sayısına bakarken yapılan alıntıları hesaba katmaz. Ardından, başvuruda gerekli resimler için format gereksinimlerini kontrol edin. Eğer kullandığınız resimleri kendiniz oluşturmadıysanız, bunları kullanabilmek için, arşivlerden gerekli izinleri alın ki daha sonra başınız ağrımasın.

Tüm bunları hallettikten sonra, sıra geldi başvuru aşamasına. Listenize yazdığınız dergiler arasından bir tanesini seçin. Her bir dergiye, kesinlikle birden fazla kez başvurmayın. Bu unutmamanız gereken en önemli kurallardan biridir çünkü bazı dergiler bunu yaptığınız için sizi süresiz bir şekilde engelleyebilirler. Son olarak da nihai adımı atın, yani başvurun!

Olası cevaplar
Başvurunuzu yaptıktan sonra size gelebilecek olan olası dört cevap vardır:

  • Kabul edildi.
  • Reddedildi.
  • Kabul edildi fakat düzeltme gerekli.
  • Gözden geçirin ve tekrar başvurun.

Eğer tekrar gözden geçirmeniz istendiyse, elinizden gelenin en iyisini yapın ve yine başvurun. Bu süreçte gelecek olan yorumlara göre, makalenizde bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Genellikle, gelişme ve sonuç bölümünün daha açıklayıcı olması istenir. Bu konulara dikkat etmeniz halinde, kabul edilme olasılığınız artacaktır. Yeniden başvurduğunuzda gelecek ikinci cevap ise ya kabul ya da ret olacaktır.

Başvurunuz kabul edilirse, profesyonel bir editör tarafından hazırlanmış bir yazı alacaksınız. Gelen bu belgeyi dikkatli bir şekilde inceleyin çünkü editör belki sizin alanınıza pek hâkim değildir ve değiştirilmemesi gereken bir şeyi değiştirmiş olabilir. Bunu da gönderdikten sonra, artık yazınızın yayınlanmasını beklemeye başlayabilirsiniz. Sabırlı olun, aceleci davranmayın çünkü bu süreç birkaç ay sürebilir.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.