Doktora Yapanların Keşke Daha Çok Yapsaydım Dediği 4 Şey

Okul zamanının çoğu okumak ve yazmak ile geçiyor, eğer bir de yoğun bir doktora programındaysanız ben ne yapıyorum diye düşünecek zamanınız bile olmuyor. Çoğu mezun doktora zamanında ne yapmak istediği ile ilgili çok fazla düşünmediğini söylüyor. Fakat düşünmemek yapmak istememek anlamına da gelmiyor. Bizim doktora öğrencilerinden aldığımız cevaplara göre işte içlerinde kalan en önemli dört şey:

Uyumak
Açıkça söylemek gerekirse en sevdiğim cevap budur. Ben de uykuyu seven biri olarak uykusuz kalmanın ve çalışmanın nasıl bir eziyet olduğunu çok iyi bilirim. Konuştuğumuz mezunlardan biri her fakültenin veya bölümün bir uyuma odası olması gerektiğini düşünüyordu. Bence de haksız sayılmaz. Yapılan araştırmalara göre öğlen alınan yarım saatlik uyku sizi tüm gün zinde tutmaya yetiyor. Uzun çalışma geceleri ve stres eşittir az uyku ve az dinlenme demektir.

Diğer keşke dedikleri konu ise ne olursa olsun geceyi uyumadan geçirmemek. Tüm gece süren çalışma seansları onları o kadar çok yormuş ki bir daha tüm gece çalışmaya tövbe etmişler.

Sosyalleşmek
Sosyalleşme kelimesi bitirme tezi hazırlayan biri için ancak rüyada görülebilir. Fakat okuduğunuz tüm bu süreçte konuya fazla odaklanmak da bazen insanı yorabilir. Özellikle doktora öğrencilerinin çoğunda görülen psikolojik sorunların başlıca kaynağı yeteri kadar sosyal olmamaları gösteriliyor. Konuştuğumuz bir doktora mezunu eğer tekrar geri dönse daha fazla dışarı çıkıp arkadaşları ile daha fazla görüşmek istediğinden bahsetti. Sosyalleşmeyi sadece arkadaşlarınız ile konuşmak ve eğlenmek olarak algılamayın. Kendi kendinize dışarı çıkıp yürümek, koşmak da bir çeşit sosyalleşmektir. Ben buna beyin ile sosyalleşme diyorum çünkü çoğu fikir, çözemediğim çoğu sorunun cevabı yalnız başıma koşarken aklıma geliyor.

Daha çok soru sormak
Programa katılmadan önce önceki mezunlara daha fazla soru sorardım ve okulun süreçleri hakkında daha fazla bilgi edinirdim diyor bazı doktoralılar. Danışmanlar ile daha fazla konuşmak, sizi nelerin beklediğini önceden öğrenmek oldukça önemlidir. Özellikle eski mezunları bulmanız hayatını çok kolaylaştıracaktır. Eğer mezun bulamıyorsanız bile okula gidin. Konuştuğumuz mezunlar okula gidip herhangi birine soru sorduklarında beklemedikleri kadar değerli bilgiler aldıklarında bahsetti. Eğer bölümün içine girip bir iki kişiye hem okul, hem bölüm hakkında hatta danışmanlar hakkında sorular sorabilirseniz bu sizin yararınıza olur. Unutmayın çoğu öğrenci başkalarına yardımcı olmaktan mutluluk duyar.

Arkadaşlar ile dertleşmek
Arkadaşlarınıza karşı açık yürekli olun. Eski mezunlar herkesin sizden daha iyi olduğunu düşünmenin çok büyük bir yanlışlık söylüyorlar. Çünkü çoğu öğrenci sizin yaşadığınız zorlukların aynısı ya da çok benzerini yaşıyor. Arkadaşlarınız ile konuşup sorununuzu anlatırsanız birbirinize daha iyi yardımcı olabilirsiniz. Bunu yaparken her zamana okul hakkında şikâyet etmemeye de dikkat edin. Mümkün olduğu kadar pozitif kalmaya çalışın. Dertlenebilirsiniz ama unutmayın ki kimse günün her saati dert anlatan birini sevmez.

Cevaplardan da gördüğünüz kadarı ile doktora işi zor iş ama her zorluğun sonunda da güzel bir kazanım vardır. Bu süreç boyunca arkadaşlarınız ile beraber bir daha yaşayamayacağınız deneyimler yaşadınız, yeni insanlar tanıdınız. Daha sonraki hayatınızda bu ilişkileri geliştirin ve çalıştığınız kadar da hayatınızı yaşayın.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.