Literatür Taraması Nasıl Yazılır?

Literatür taraması yazıları günümüzde bilimsel alanlarda oldukça talep görüyor. Çünkü literatür incelemeleri araştırmalara fon sağlanması ve araştırma önerilerinin kabulünde önemli rol oynar. Bir inceleme yazısının amacı, yayınlanan bir araştırmayı sınıflandırarak, bir önceki araştırmalar ile karşılaştırarak detaylıca analiz etmektir. Böylece araştırmalara daha geniş bir açıdan bakılmasını sağlar. Ancak tabii ki verim alınabilmesi için bu işin adabınca yapılması lazımdır. Şimdi bilimsel bir inceleme yaparken dikkat etmeniz gereken noktalara beraber bakalım:

  • Öncelikle bir konu belirleyin. Çağdaş bilimde, hakkında literatür inceleme yazısı yazılabilecek sayısız konu vardır. Bu yüzden inceleme konunuzun ilgi alanınıza girdiğine emin olun. Daha önceki çalışmalarınız ile aynı doğrultudaki bir konu hakkında yazmanız incelemenin kalitesi ve başarısı açısından oldukça önemlidir.
  • Tekrar tekrar araştırın. Konunuzu seçtikten sonra literatürü taramaya ve gerekli kaynakları toparlamaya başlayın. Bu esnada kullandığınız arama öğelerini dikkatlice takip edin. Ardından, daha sonra telafi etmek üzere, ulaşamadığınız kaynakların bir listesini yapın. Bir makale yönetim sistemi kullanırsanız daha verimli çalışabilirsiniz. Daha sonra mutlaka eski araştırmaları da kontrol edin.

Blog3.1

  • Okurken notlar alın. Önce makaleleri okuyup daha sonra da incelemeyi yazmaya başlarsanız birçok önemli noktayı kaçırabilirsiniz. Bu yüzden okurken gerekli yerlerde mutlaka not tutun. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, eğer bazı kısımları birebir kopyalıyorsanız tırnak işareti kullanmayı unutmamak. İncelemenin son halinde bu alıntıları kendi cümleleriniz ile tekrar yazabilirsiniz.
  • Tutarlı ve anlaşılır olun. İyi bir literatür taraması sadece literatürün özetini içermez aynı zamanda metodolojik sorunlara ve araştırmalardaki eksiklere de işaret eder. Okurun;  literatür incelemesini okuduktan sonra, çalışma alanındaki başarılar, ana tartışma alanları ve araştırma soruları gibi konularda bir fikir edinmiş olması gerekir.
  • Mantıksal bir yapı oluşturun. İncelemenin asıl bölümü olan içerik bölümü iyi organize edilmelidir. Özellikle incelemede okuyucunun anlayabileceği mantıksal bir yapı oluşturmak önemlidir. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Başlangıçta bir kavramsal şema çizmek işinizi hayli kolaylaştırır. Burada kullanacağınız bağlantılar inceleme yazarken konuları birbirine bağlamakta oldukça işe yarar.
  • Geri bildirimlerden yararlanın. Literatür incelemeleri de aynı araştırma makaleleri gibi hakem değerlendirmesi sürecinden geçer. Buradan aldığınız geri bildirimleri inceleme yazınızı geliştirmek için kullanabilirsiniz. Bu geri bildirimlerde genellikle yazarın gözden kaçırdığı yanlışlıklar, tutarsızlıklar ve belirsizlikler ortaya çıkar. Siz de incelemenizi temiz bir kafayla tekrar okuyup bu hataları düzeltebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

Your email address will not be published.