Profesyonel İngilizce Akademik Metin Düzenleme ve Çeviri Hizmetleri
1.117 uzmanlık alanı, düzenlenmiş 140.000 makale, 89 ülke

Dergi Seçme Desteği

Why?Bu hizmeti neden kullanayım?

Makalelerin reddedilmesine yol açan nedenlerden en sık karşılaşılanı yanlış dergi seçimidir. Dergilere gönderilen yazıların yaklaşık %70’i henüz hakem değerlendirmesine girmeden doğrudan reddedilmektedir. Bu yazıların %30’u derginin okur kitlesine ya da derginin hedeflerine ve kapsamına uygun olmadıklarından dolayı reddedilir.

What?Enago bu hizmet dâhilinde ne yapıyor?

Dergi Seçimi:

Yazınızı, araştırma alanınızda geniş tecrübesi olan bir konu uzmanına son derece ayrıntılı bir şekilde inceletiyoruz. Uzmanımız, yazınız hakkındaki değerlendirmesine ve sizin taleplerinize binaen, aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurarak, 3-5 dergilik bir liste öneriyor:

 • Çalışma alanı
 • Yayının aciliyeti
 • Makale türü
 • Hedef derginin türü (kapsam, odak vb.)
 • Erişim özellikleri (Açık erişim, sadece basılı vb.)
 • Makalenin konu alanındaki önemi

Ayrıntılı Rapor:

Tavsiye edilen dergilerle ilgili önemli bilgiler (etki faktörü, yayın sıklığı vb.) içeren ayrıntılı bir rapor hazırlıyoruz.

Makalenin Değerlendirmesi:

Uzmanımız, size yazınızla ilgili kapsamlı geri bildirim veriyor ve yazınızı geliştirmenize yardımcı olacak öneriler getiriyor. Uzmanımızın eğildiği noktalar aşağıdakileri kapsıyor:

 • Makalenin dili
 • Sonuçların önemi
 • Makalenin mevcut haliyle yayınlanmaya hazır olup olmadığı; eğer değilse, nelerin değiştirilmesi gerektiği
 • Yazının uzunluğunun tavsiye edilen tüm dergilere uygun olup olmadığı
 • Tüm bulguların uygun bir şekilde ifade edilip güçlü delillerle desteklenip desteklenmediği
 • Araştırmanın özgünlüğü

Halihazırda makalemi göndermeyi düşündüğüm bir dergi varsa bu hizmet işime yarar mı?

Böyle bir durumda, uzmanımız seçmiş olduğunuz dergiyi ve yazınızı değerlendirip, önereceği dergilere ek olarak, bu derginin de uygun bir seçenek olup olmadığına bakabilir.

Kaldı ki, dergilerin gönderilen yazıların büyük çoğunluğunu reddetmesinden dolayı, yazarların kabul edilene kadar makalelerini birçok dergiye göndermesi gerekebiliyor. Bundan dolayı da elinizde metni gönderebileceğiniz başka dergilerin özenle hazırlanmış bir listesinin olması önemli. Eğer yazınız hedeflediğiniz dergi tarafından reddedilirse, listedeki diğer dergilere gönderebilirsiniz.

SubmitEnago’ya ne göndermem gerekiyor?

 • Makaleniz
 • Yayın gönderim takviminiz

GetEnago bana ne teslim edecek?

 • Dergi Seçimi Raporu: Bu, en doğru kararı verebilmeniz için, özenle seçilmiş 3-5 derginin yer aldığı ve her bir dergi için 10 parametrenin işlendiği bir listedir. Buradan örnek bir rapor indirebilirsiniz.
Dergi Seçme Desteği

Aşağıda bu hizmetimizle ilgili sıkça sorulan soruları bulabilirsiniz. Sormak istediğiniz soruyu aşağıdaki listede bulamazsanız lütfen publish@enago.com adresinden bize yazmaktan çekinmeyin. Hizmet müdürümüz sorularınızı cevaplayacaktır.

Q Dergi seçme hizmeti nedir?

ABu hizmet, yayınlanmak üzere makalenizi gönderebileceğiniz en uygun dergiyi seçmenize yardımcı olur. Bu hizmet dâhilinde, bir konu uzmanı makalenizi değerlendirip yazınıza en uygun 3-5 dergiyi tavsiye ediyor, yazınızı kabul etme olasılığı en yüksek olan dergiyi de belirtiyor. Uzmanımız, aynı zamanda, makalenizi geliştirmenize yardımcı olacak öneriler de getiriyor. Bu öneriler yazınızla ilgili olarak atacağınız sonraki adımlara karar vermenize yardımcı olacaktır.

Q Dergi seçme hizmeti kapsamında, Enago yazımın önerilen dergilerde yayınlanacağı garantisini verebilir mi?

AHayır, yazınızın yayınlanacağı garantisini veremeyiz, çünkü kabul ya da ret kararı tamamen derginin vereceği bir karardır. Dergilere yüksek kaliteli çok sayıda makale gönderilir ve bu yazılar arasından en iyi olanların seçilmesi gerekir; bundan dolayı, ciddi problemleri olmamasına rağmen, gelen yazıların büyük çoğunluğu elenir.

Q Bu hizmet kapsamında yazımı değerlendirecek olan kişinin uzmanlığı ve vasıfları nedir?

ABu kişi sizin alanınızda doktorası olan biri olacaktır. Uzmanlarımızın çoğunun kendisi de araştırmacıdır ve kendi yayınları bulunmaktadır. En önemlisi, çoğunun saygın dergilerde engin hakemlik tecrübesi vardır.

Q Uygun etki faktörünü nasıl seçerim?

AEğer önceliğiniz makalenizin olabildiğince çabuk bir şekilde yayınlanmasıysa, daha düşük etki faktörlü dergilerde yayın yapmak nispeten kolay olduğundan dolayı, bu dergileri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Önde gelen dergilerin etki faktörü ise daha yüksek olma eğilimindedir. Makaleniz için uygun olan etki faktörünün ne olduğundan emin değilseniz, genişçe bir aralık belirtin. Unutmamanız gereken diğer bir nokta da etki faktörlerinin alandan alana farklılık gösterdiğidir. Örneğin, 2 etki faktörü tarih alanında yüksek olabilir ama tıp alanında düşüktür. Çoğu dergi etki faktörünü web sitesinde belirtir. Dergilere göz gezdirirken, etki faktörlerini not edin. Bu size kendi alanınızda etki faktörlerinin hangi aralıkta yer aldığı konusunda bir fikir verir.

Q Dergi seçerken dikkate alınması gereken ana ölçüt etki faktörü müdür?

AEtki faktörü, derginin saygınlığı konusunda sadece genel bir tahmin verir. Yazarlar için dikkate alınması gereken en önemli unsur, araştırmalarının uygun okur kitlesine ulaşıp ulaşmadığıdır. Bu yüzden, derginin kapsamı, derginin hedeflediği okur kitlesi ve derginin görünürlüğü (ör. bibliyografik veri tabanları tarafından endekslenip endekslenmediği) de en azından etki faktörü kadar önemlidir. Dergi seçme hizmeti kapsamında, araştırma ve yayın konusundaki önceliklerinizi dikkate alıyor, ihtiyaçlarınıza en uygun dergileri tavsiye ediyoruz.

Q Bu hizmetle bağlantılı satış sonrası hizmetleriniz var mı? Sorularım ya da şüphelerim olursa ne olacak?

AEvet, kapsamlı satış sonrası hizmetlerimiz var. Sorularınızı uzmanımıza sormak için ücretsiz soru-cevap hizmetimizi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Q Seçmiş olduğunuz dergileri beğenmediysem ya da sizinle hemfikir değilsem ne olacak? Hizmeti tekrardan ücretsiz olarak veriyor musunuz?

ABu durumlarda, neden uzmanımızla hemfikir olmadığınızı ya da görüşlerinizi bize bildirin. Biz de size hizmeti tekrardan sağlama konusunda yardımcı olalım.

Çok acilen bir dergiye makale göndermem gerekiyordu. Yazımı hangi dergiye göndereceğimi, hangi derginin yazımı en kısa zamanda kabul edeceğini bilmiyordum. Enago hızlı yayın süreçleri olan dergileri bulmama yardımcı oldu. Enago’nun dergi seçme asistanı yazıma en uygun dergiyi seçmeme büyük yardımı olan, kusursuz, açık seçik ve ayrıntılı bir rapor hazırladı. Bu hizmeti tekrar kullanacağım.

Haruka Fujinami - ResearcherUniversity of Toyama

SCI, index medicus vs. endeksli ve yazımı kabul etme ihtimali yüksek olan dergiler arıyordum. Enago’nun yayın destek hizmetlerine yazıma en uygun dergiyi bulmama yardımcı oldukları için teşekkür ediyorum. Ne tür dergilere odaklanmak istediğim ile ilgili yönergelerim Enago’nun uzmanı tarafından dikkate alındı ve sürecin tamamının basitliği beni çok memnun etti. Yazım Enago’nun tavsiye etmiş olduğu dergide yayınlandı. Teşekkür ederim!

T. Y. - DoctorHyogo College of Medicine

Enago yazımın kabul edilme ihtimalinin en yüksek olduğu dergileri bulmama yardımcı oldu. Yazımı Enago’nun tavsiye ettiği dergiye gönderdim ve başarılı oldum. Mutluyum.

A. O. - ResearcherThe University of Tokyo

Ben Cooper'a ve Enago editörlerine, çevirilerimi yayınlayacak dergi bulma önerileri ve destekleri için teşekkür ederim.

Muazzez Uslu

Bölgesel İnternet Sayfaları

Çin

Güney Kore

Tayvan

Konu Alanları

Enago, aralarında tıp, mühendislik, güzel sanatlar, beşeri bilimler, işletme ve ekonomi de bulunan 1.117‘den fazla konu alanında makale düzenleme hizmeti verebilir.

Daha fazla bilgi için...
Düzenleme Örneği

Nöroloji, kardiyoloji, mikrobiyoloji, plazma fiziği, ekonomi vb. birçok konudaki düzenleme örneklerimizi görün.

Daha fazla bilgi için...